Aktualności

Informator pomoże ósmoklasistom w wyborze szkoły

// Informator  pomoże ósmoklasistom w wyborze szkoły

// Informator pomoże ósmoklasistom w wyborze szkoły

Ósmoklasiści przygotowują się już do wyboru szkoły ponadpodstawowej. Pomoże im w tym informator zawierający ofertę edukacyjną 22 gdyńskich szkół ponadpodstawowych. Uczniów wybierających się do liceów bądź techników nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że mogą wybrać dowolną szkołę średnią czy to w miejscu swojego zamieszkania, czy poza nim. Oferta gdyńskich szkół jest wszechstronna i różnorodna, a co najważniejsze - dostosowana do oczekiwań młodzieży oraz potrzeb stale zmieniającego się i wymagającego rynku pracy.

- Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z pierwszych ważnych decyzji w życiu każdej osoby – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Informator jest doskonałym przewodnikiem po szerokiej ofercie edukacyjnej gdyńskich placówek. Jestem przekonany, że każdy uczeń znajdzie szkołę dla siebie, taką w której nie tylko będzie mógł poszerzać wiedzę, ale i rozwijać się zgodnie ze swoimi pasjami oraz zainteresowaniami. Osiągnięcia naszych uczniów i absolwentów pokazują, że gdyńskie placówki oświatowe otwierają drzwi do najlepszych uczelni zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jednocześnie nasze szkoły branżowe i o profilu zawodowym dysponują najnowocześniejszym, nieustannie rozwijanym, zapleczem warsztatowym i technicznym. – dodaje Bartosz Bartoszewicz.

Uczniowie znajdą w informatorze charakterystyki placówek – to nie tylko informacje o profilach klas, ale i o dotychczasowych osiągnięciach uczęszczającej do nich młodzieży, czy aktywnościach pozalekcyjnych. Z folderu dowiedzą się również wszystkiego, co muszą wiedzieć na temat kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz przeliczania ocen na punkty.

Bogata i różnorodna oferta szkół została wzbogacona o wsparcie edukacyjne, zawodowe i doradcze realizowane w ramach projektu pn. „Rozwój szkolnictwa zawodowego – ucz się, doświadczaj, pracuj”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekt jest adresowany do uczniów i nauczycieli pięciu gdyńskich szkół zawodowych:

- Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych,
- Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych,
- Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych,
- Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych,
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1.

Korzyści z uczestnictwa w projekcie jest wiele, a wśród nich uczniowie mają m.in. możliwość odbycia stażu i praktyki zawodowej u pracodawców branżowych, uczestnictwa w szkoleniach i certyfikowanych kursach, wyjazdach studyjnych do pracodawców. Natomiast nauczyciele mogą podnieść swoje kompetencje na studiach podyplomowych, szkoleniach i kursach doskonalących.

Swoim wsparciem, wiedzą i doświadczeniem w wyborze szkoły ponadpodstawowej dzielą się także specjaliści z zakresu doradztwa zawodowego:

- gdyńskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
- Fundacja Gospodarcza,
- Punkt Konsultacyjny Gdyńskich Doradców Kariery.

Realizowane przez nich liczne działania: doradztwo indywidualne, grupowe, spotkania, konsultacje, testy predyspozycji zawodowych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i testów psychologicznych, pomoc w wyborze zawodu i kierunku dalszej edukacji z uwzględnieniem potrzeb lokalnego rynku pracy oraz wymagań pracodawców i wiele innych, stanowią kompendium wiedzy o rozwijaniu zasobów i kompetencji interpersonalnych, poznania oferty edukacyjnej, zawodów i rynku pracy oraz planowania własnego rozwoju i podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych.

Zachęcamy do przejrzenia informatora

online

  • ikonaOpublikowano: 26.03.2020 16:38
  • ikona

    Autor: Emilia Koniuszewska (e.koniuszewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2020 10:36
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także