Aktualności

International Kindergarten-warsztaty multikulturowe w przedszkolach

AISEC
International Kindergarten to jeden z kilku stałych projektów międzynarodowej organizacji AISEC, która organizuje w przedszkolach warsztaty multikulturowe. Rekrutuje praktykantów z rozmaitych zakątków kuli ziemskiej, by przybliżyć dzieciom świat w jakim żyją. International Kindergarten to projekt wspierający Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ numer 4 – „Dobra jakość edukacji” i przygotowany jest specjalnie dla przedszkoli.

Przedszkolaki, poprzez interaktywne zajęcia i zabawy obejmujące takie tematy jak kultura, tradycje, kulinaria czy muzyka, poszerzają swoje horyzonty oraz zaspokajają naturalną dla tego wieku ciekawość. Uczą się, że to, iż ludzie posiadają różne kolory skóry, mówią innymi językami bądź też zostali wychowani w innej kulturze, to naturalna i piękna część rozmaitości tego świata. Ponadto w dzieciach kształtowana jest ciekawość języków obcych oraz umiejętność ich przyswajania, tak ważna już od najmłodszych lat. Uczą się także tolerancji, kształtują w sobie postawy otwartości i akceptacji tego, co inne, a przy tym świetnie się bawią! Świat przestaje mieć dla nich granice.                                                           fot. AISEC

Praktykanci poprzez udział w projekcie doskonalą swoje umiejętności pracy z dziećmi, czerpią satysfakcję z kontaktu z nimi. Poza tym odkrywają samych siebie, swoje mocne oraz słabe strony. Wywierają wpływ na polskie społeczeństwo i przeżywają przygodę swojego życia. Wykonują także tzw. ,,pracę u podstaw”, czyli troszczą się o to, by najmłodsze pokolenie wykształciło w sobie tolerancję w stosunku do innych, czasem zupełnie odrębnych kultur.

Celem projektu jest wykreowanie u najmłodszych dzieci postaw tolerancji i otwartości wobec innych kultur poprzez umożliwienie im interakcji z reprezentantami różnych państw. Forma warsztatów dopasowana jest do wieku i umiejętności dzieci. Najmłodsze dzieci w Polsce często nie mają możliwości poznania innych kultur, co w późniejszych latach może skutkować brakiem otwartości, tolerancji i ciekawości w poznawaniu świata. Projekt International Kindergarten zapewnia im taką możliwość.


                                                     fot. AISEC


Jak się zapisać?
Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkoli w projekcie, który startuje 15 stycznia 2018 roku. W jednej placówce projekt trwa 6 tygodni i bierze w nim udział 3 wolontariuszy z różnych stron świata. Aby wziąć udział w styczniowym projekcie należy skontaktować się z Martą Juruś z organizacji AISEC (tel. 514 732 585, e-mail: marta.jurus@gmail.com).