Aktualności

Każda złotówka na wagę sztandaru – SP 28 obchodzi 60-lecie

Sztandar SP nr 28 został ufundowany w 1976 roku przez pobliską jednostkę wojskową // fot. archiwum Rady Rodziców

Sztandar SP nr 28 został ufundowany w 1976 roku przez pobliską jednostkę wojskową // fot. archiwum Rady Rodziców

Z powodu pandemii Szkoła Podstawowa nr 28 im. Lotników Polskich przełożyła uroczystości związane z 60-leciem placówki na ten rok. Cały czas trwają prace związane z organizacją tego święta.

 
Jednym z najważniejszych elementów uroczystości 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 28 im. Lotników Polskich jest pojawienie się nowego sztandaru. Historia placówki zaczyna się w 1957 roku. Wtedy w drewnianym baraku pozostawionym, po wyprowadzce do innego miejsca, przez Wojska Ochrony Pogranicza, uczyło się sześcioro uczniów.
 
- Nasze szkoły mają często niezwykłe historie związane z funkcjonowaniem Gdyni jako portu ale i jako miejsca stacjonowania wojsk. W tej szkole tradycje militarne z powodzeniem funkcjonują od lat, a inicjatywy placówki są nie do przecenienia. Cieszę się, że społeczność szkolna z takim zaangażowaniem i pomysłowością organizuje uroczystości związane z 60-leciem placówki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Do 31 sierpnia 1961 roku szkoła funkcjonowała jako filia szkoły nr 15 na Obłużu. Od 1 września 1961 roku, już oficjalnie w Szkole Podstawowej nr 28, naukę rozpoczęło 114 uczniów w sześciu klasach. Szybko zawiązał się społeczny komitet rozbudowy szkoły. To dzięki niemu już w 1967 roku wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę szkoły. Rok później nowy budynek szkolny oraz drugi – przedszkola, zostały uroczyście otwarte. W klasach I–VIII uczyło się 160 uczniów. 30 stycznia 1976 Wojewódzkie Kuratorium Oświaty zaakceptowało prośbę dyrekcji o nadanie szkole imienia Lotników Polskich. Wtedy też pobliska jednostka wojskowa ufundowała dzieciom sztandar szkoły. I tak zaczęła się współpraca pomiędzy placówką a wojskowymi, która trwa do dziś. Obecnie szkoła przygotowuje się do swojego 60-lecia, przełożonego z ubiegłego roku na maj 2022 roku.
 
- Podjęliśmy szereg działań, żeby zebrać pieniądze na nowy sztandar szkoły. Wystąpiliśmy do naszych sympatyków, stowarzyszeń związanych z lotnictwem wojskowym, absolwentów i rodziców. Rada Rodziców zorganizowała nawet wirtualną zrzutkę na ten cel. Można też wpłacać pieniądze na konto bankowe. Chcemy aby nowy sztandar pojawił się właśnie na uroczystości z okazji 60-lecia – mówi Agnieszka Szwejkowska-Kulpa, dyrektor SP nr 28.
 
Uroczystości zaplanowane są na maj, a stworzenie nowego sztandaru wymaga czasu. Obecnie, aby wesprzeć szkołę, można wpłacić pieniądze bezpośrednio na konto Rady Rodziców, bądź skorzystać z portalu internetowego zrzutka.pl, gdzie akcja trwa do końca marca.

Dzięki uprzejmości dyrektor Agnieszki Szwejkowskiej-Kulpa prezentujemy także unikatowe zdjęcia z historii szkoły.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 18.02.2022 12:29
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.02.2022 08:54
  • ikonaZmodyfikował: Zuzanna Kasprzyk
ikona