Aktualności

Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady - konkurs

chlorofil.com.pl

Rusza IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady”. W tym roku akcja informacyjna koncentruje się wokół oszczędności surowców wtórnych, zwłaszcza metali obecnych w odpadach opakowaniowych, komunalnych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W IV edycji konkursu, ogólnodostępna jest nowa gra edukacyjna pt. „Liga Elektrorecyklingu”. To aplikacja która ma uczyć selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu surowców wtórnych zawartych w elektroodpadach.

Żyjemy w świecie nowoczesnych technologii. Otacza nas świat urządzeń. Wiele z tych urządzeń zawiera różne metale. Bez metali nie byłoby współczesnej techniki i technologii. Pierwotne surowce mineralne, czyli rudy metali są nieodnawialnym bogactwem, a ich złoża w wyniku eksploatacji ciągle się zmniejszają. Jednak metale można odzyskać i poddać recyklingowi. Mówimy wtedy o surowcach wtórnych. Odzyskując surowce wtórne, oszczędzamy zasoby pierwotne bogactw naturalnych naszej planety.

Konkurs adresowany do uczniów klas 4-7 szkół podstawowych. Uczy dzieci i młodzież jak wiele surowców wtórnych potrafimy dziś poddać recyklingowi. Tak jak w roku ubiegłym dla trzech najlepszych ekozespołów organizatorzy zaplanowali wycieczki: dla zwycięzców do jednego z polskich parków narodowych oraz dwie wizyty studialne do instalacji recyklingu.

W tym roku, po raz pierwszy punktowane będa nie tylko prawidłowe odpowiedzi na pięć otwartych pytań konkursowych, ale także ogólnopolska, wirtualna rozgrywka w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi elektrogratów w ramach gry „Liga Elektrorecyklingu”.


                                                                                                          fot. chlorofil.com.pl

W aplikacji znajduje się 15 przedmiotów codziennego użytku, z których można odzyskać 12 surowców wtórnych, a następnie dzięki temu zaoszczędzić wydobycie surowców naturalnych w 22 miejscach na świecie, m. in. w Polsce. Gdy zdobędziemy odpowiednią ilość jednego, spośród 12 dostępnych w grze surowców wtórnych, automatycznie otworzy się mapa, na której będzie można wybrać miejsce, w którym wirtualnie oszczędza się zasoby pierwotne. Teraz wystarczy kliknąć w jeden z trzech aktywnych krajów świata- odpowiadający trzem prawdziwym miejscom wydobycia surowca, a na koncie gracza zapisze się wynik. Ekozespoły, które zdobędą najwięcej punktów otrzymają nagrody.

Organizatorem akcji jest Fundacja Chlorofil, partnerem merytorycznym Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Koordynator konkursu: Agnieszka Oleszkiewicz, tel. 608 633 593, e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl.
Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej konkursu: www.chlorofil.com.pl