Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Aktualności

Gdynia po raz kolejny Liderem Edukacji

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni z certyfikatem „Samorządowego Lidera Edukacji” // fot. materiały organizatora

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni z certyfikatem „Samorządowego Lidera Edukacji” // fot. materiały organizatora

„Samorządowy Lider Edukacji” po raz ósmy trafił do Gdyni. To jednak nie wszystko. Komisja tym razem doceniła I Akademickie Liceum Ogólnokształcące, które otrzymało tytuł Edukacyjnej Doskonałości, oraz wyjątkową osobę – Krystynę Przyborowską, którą uznano Kobietę Roku w Edukacji.


„Samorządowy Lider Edukacji” jest jednym z najważniejszych programów, które badają jakość edukacji w naszym kraju. Jego celem jest nagradzanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, wspierania młodzieży i współpracy ze środowiskami edukacyjnymi. W tym roku jednym z ważnych kryteriów oceny, było również wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży.

– Po raz kolejny nasze miasto zostało docenione za jakość edukacji – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – W Gdyni doskonale wiemy, że inwestując w edukację, inwestujemy w przyszłość miasta. Mamy wspaniałe szkoły, rewelacyjnych nauczycieli, zdolną młodzież, zaangażowanych rodziców. Naszą jakość doceniają zewnętrzni eksperci. To powód do dumy.

Droga do tytułu nie jest prosta - aplikacje, nadesłane przez samorządy poddawane są ocenie Kapituły, w której zasiadają wybitni specjaliści i naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To najlepsi specjaliści, każdego roku decydują również o tym, które szkoły otrzymają nagrodę. W tym roku po raz pierwszy zdecydowano się także nagrodzić kobiety, które w całej Polsce działają na rzecz edukacji. W Gdyni doceniono naczelnik Wydziału Edukacji Krystynę Przyborowską.

– To kolejny dowód na to, jak bardzo dyrektorzy, nauczyciele i rodzice wspólnie z przedstawicielami gdyńskiego samorządu zaangażowani są w tworzenie dobrego klimatu do nauki w naszym mieście – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - W Gdyni robimy z każdym rokiem więcej, aby nasza edukacja była nowoczesna, wspierająca, wybiegająca w przyszłość. W tym celu działamy wspólnie jako całe środowisko Gdyni edukacyjnej.

Co eksperci docenili w naszym mieście? Między innymi wysokie wyniki, jakie osiągają nasi uczniowie, a które weryfikują egzaminy zewnętrzne i olimpiady przedmiotowe, szkoły pracujące metodą projektową, inwestycje gminy w jakość budynków i ich dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Bardzo ważnym kryterium w tym roku było wsparcie psychologiczne oferowane uczniom. Nasze projekty w tym zakresie realizuje Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, trzy gdyńskie Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty, a wspiera Gdynię w tym Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.03.2024 14:30
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.03.2024 14:35
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona