Aktualności

Pomóżmy gdyńskim licealistom w dotarciu na festiwal

Licealiści proszą o wsparcie w związku z wyjazdem na Festiwal Festiwali // fot. II LO

Licealiści proszą o wsparcie w związku z wyjazdem na Festiwal Festiwali // fot. II LO

Grupa Teatralna z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni ma szansę reprezentować Polskę na Festiwalu Festiwali we Francji w La Roche-sur-Yon. W tym roku zaproszono najlepsze grupy teatralne z zaledwie 14 krajów, w tym gdynian. Młodzi artyści zbierają pieniądze na podróż, Prezydent Gdyni już ich dofinansował, ale to nie wystarczy.

Festiwal Festiwali, na który zaproszono gdyńską grupę teatralną La Compagnie du Vendredi ma miejsce co trzy lata we Francji w La Roche-sur-Yon. Każdy kraj ma prawo do jednego reprezentanta, który przyjeżdża na imienne zaproszenie organizatorów. La Campagnie du Vendredi miała już trzykrotnie przyjemność uczestniczyć w tym kulturalnym wydarzeniu - w 2011, 2017, 2020 roku. Każdy występ trupy działającej przy II Liceum Ogólnokształcącym otrzymywał pełne pochwał recenzje w festiwalowej prasie i owocował zaproszeniami na inne festiwale.

- To bardzo prestiżowe wydarzenie. Zaproszenie, które regularnie już otrzymują nasi grający po francusku licealiści jest wielkim sukcesem – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Jest to również promocja dla Gdyni i Polski, oprócz festiwalowego spektaklu, grupy zobowiązane są także do zaprezentowania kraju i miasta z jakiego pochodzą. Dlatego z dumą wspieramy nasze talenty i liczymy, że licealistom uda się do La Roche-sur-Yon wyjechać.

La Compagnie du Vendredi – to francuskojęzyczna grupa teatralna, która działa w liceum od 13 lat. Uczniowie wraz z opiekunem, Sławkiem Tyborskim, wspólnie piszą tekst przedstawianej sztuki, zajmują się reżyserowaniem, doborem konwencji aktorskiej i muzyki.

- Wszystkie nasze przedstawienia otrzymywały jak dotychczas bardzo dobre krytyki, czego dowodem są zdobyte liczne nagrody na teatralnych konkursach oraz zaproszenia do uczestnictwa w festiwalach w Turcji, Belgii, Hiszpani czy Kanadzie – mówi Sławek Tyborski. - Praca i sukcesy La Compagnie du Vendredi zaowocowało przyjęciem II Liceum do stowarzyszenia ArtDraLa, międzynarodowego organizmu odpowiedzialnego za europejską sieć francuskojęzycznych festiwali szkolnych. Daje to II Liceum, jako jedynej szkole w Polsce, prawo do organizacji takiego ogólnopolskiego festiwalu, a La Compagnie du Vendredi przywilej reprezentowania Polski na każdym z organizowanych przez ArtDraLa 10 festiwali.

Podczas pierwszej części festiwalu zagraniczne trupy teatralne podejmowane są przez jedno z liceów w regionie Loire-Atlantique. Młodzi aktorzy uczestniczą wówczas w warsztatach teatralnych oraz grają wielokrotnie przygotowany spektakl dla uczniów, ich rodziców oraz lokalnej społeczności. W drugiej części Festiwalu Festiwali, wszystkie grupy zakwaterowane są w tym samym miejscu w La Roche-sur-Yon i przedstawiają swoje spektakle w Teatrze Miejskim. W ramach festiwalu wszyscy uczestnicy rozwijają też swój talent na warsztatach z zawodowymi aktorami, wymieniają się doświadczeniem i pomysłami, przyglądają się zawodowym spektaklom. Grają także swój spektakl dla mieszkańców okolicznych gmin.


Festiwal Festiwali 2023 ma miejsce od 11 do 21 kwietnia. Z II Liceum planuje na niego pojechać sześć osób. Całkowity koszt pobytu i podróży, to według szacunków licealistów 16 890 złotych. 5 tys. dofinansowania przekazał już gdyński samorząd.


Aby zebrać resztę środków licealiści utworzyli crowdfundingu na Zrzutka.pl. Zachęcamy do wsparcia!

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.02.2023 14:15
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.02.2023 23:20
  • ikonaZmodyfikował: Aneta Marczak
ikona