Aktualności

„Przyszłość a Ty”. Teatr, który uczy

Casting do spektaklu „Sekret

Casting do spektaklu „Sekret" w ramach projektu „PaT", na zdjęciu od lewej: Grzegorz Jach i młodzież z II i V LO w Gdyni (fot. Katarzyna Balcerzak)

W poniedziałek, 22 września, Gdynia oficjalnie zainaugurowała projekt edukacyjno-profilaktyczny „Przyszłość a Ty”, będący częścią ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji, realizowanego metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej. Przez pięć dni młodzież z II i V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni będzie brała udział w intensywnym cyklu warsztatów. Finałem będzie spektakl „Sekret”, poruszający tematy ważne dla młodego pokolenia.

Edukacja poprzez sztukę i dialog

Gdynia dołącza do programu „Przyszłość a Ty”, tworząc przestrzeń do edukacji poprzez sztukę i dialog. Organizatorami projektu są Urząd Miasta w Gdyni oraz Komenda Miejska Policji w Gdyni, a współpracy podjęli się: Fundacja Pozytywni i Gdyńskie Centrum Zdrowia.


W projekcie biorą udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza i V Liceum Ogólnokształcące im. płk. Stanisława Dąbka. Nie tylko odgrywają role w spektaklu, ale również współtworzą scenariusz – dostosowując go do współczesnego języka młodzieży pod okiem Grzegorza Jacha, reżysera spektaklu, autora programu „Przyszłość a Ty”, pedagoga i policjanta. Pomocy w organizacji programu w Gdyni podjęły się także harcerki z III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Najważniejsze jest to, kto zagra w spektaklu – młodzież z II i V LO w Gdyni. To wydarzenie jest czymś więcej niż teatrem. Gdynia jako pierwsze miasto w województwie pomorskim włączyła się w ogólnopolski program „Przyszłość a Ty”, przeznaczony dla młodzieży i rodziców. Uczymy młodych ludzi asertywności, budowania dobrych relacji i obecności w realnym świecie, a spektakl jest tylko pretekstem do spotkania – podkreśla Grzegorz Jach, reżyser przedstawienia „Sekret”.



Wideo i montaż: Łukasz Czerwiński


Co dzieje się przez tydzień?

Od poniedziałku do piątku w Gdyni trwa intensywny tydzień związany z realizacją spektaklu edukacyjno-profilaktycznego „SEKRET”. W poniedziałek w auli II LO odbył się casting, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności. Wyłoniona w nim 40-osobowa obsada rozpoczęła pierwsze próby czytane oraz pracę nad adaptacją scenariusza. Castingowi przyglądały się: Iwona Tanewska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni oraz dyrektorki Elżbieta Zaręba z II LO i Dorota Dunst z V LO w Gdyni. W organizacji i przebiegu castingu pomagały gdyńskie policjantki.
Program „Przyszłość a Ty" pokazuje młodym ludziom, że mają w sobie potencjał, by pozytywnie wpływać na swoje otoczenie -mówi Iwona Tanewska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. - Chcemy, aby podejmowali dobre decyzje, inspirowali rówieśników i uczestniczyli w działaniach, które budują więzi i poczucie wspólnoty.

We wtorek młodzież uczestniczyła w całodniowych warsztatach aktorskich prowadzonych przez zawodowych aktorów: Katarzynę Kurdej-Manię i Roberta Henninga absolwentów II LO w Gdyni. Nauczyciele z II i V LO będą wcielać się w rodziców, pokazując partnerskie relacje z uczniami.

W tym spektaklu gram złego rodzica. Rodzica wymagającego, rodzica roszczeniowego, który wymaga od dzieci wszystkiego ponad siły. To powoduje, iż dzieci czują się przemęczone, niedocenione, czują się źle i niestety wpadają w nałogi, w złe towarzystwo i problemy - mówi Robert Hennig.


Środa
upłynie pod znakiem prób technicznych w kinie GROM, podczas których uczestnicy będą pracowali nad scenografią, rekwizytami i emocjonalnym przekazem spektaklu. W czwartek o godzinie 18:00 odbędzie się premiera przedstawienia dla rodziców, połączona z otwartą rozmową na temat relacji rodzinnych, presji społecznej, uzależnień oraz wsparcia młodzieży. Będzie w niej uczestniczyło około 500 osób. Na zakończenie, w piątek, zaplanowano dwa pokazy spektaklu: o godzinie 9:00 dla młodzieży i o godzinie 11:00 dla zaproszonych gości. Po nich odbędą się dyskusje na temat wartości i życiowych wyborów. Po spektaklu odbędzie się spotkanie społecznościowe programu PaT z udziałem przedstawicieli samorządu, edukacji i Policji.

Cele projektu

Projekt „Przyszłość a Ty” ma na celu:
  • promowanie stylu życia wolnego od przemocy i uzależnień,
  • rozwijanie kompetencji społecznych i komunikacyjnych,
  • budowanie pozytywnych relacji rówieśniczych,
  • wzmacnianie poczucia własnej wartości wśród młodych ludzi,
  • przeciwdziałanie hejtowi i mowie nienawiści,
  • inspirowanie do odkrywania pasji i zaangażowania społecznego.

Dzięki zastosowaniu metody twórczej profilaktyki rówieśniczej młodzież nie tylko słucha, ale działa, tworzy, współpracuje i uczy się przez doświadczenie.

Atmosfera jest super. Można poznać naprawdę fajnych ludzi, można się po prostu nauczyć na tych błędach, które się popełniało kiedyś - zauważyła Hania Chyła z II LO w Gdyni.


Wspólna odpowiedzialność

W działaniach projektowych bierze udział ponad 1400 osób, w tym uczniowie, rodzice, nauczyciele, funkcjonariusze Policji, samorządowcy i partnerzy społeczni. To przykład realnej współpracy różnych środowisk na rzecz bezpieczeństwa, rozwoju i dobrostanu młodzieży.

Więcej o projekcie na policja.pl/przyszlosc-a-ty

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.09.2025 18:00
  • ikona

    Autor: Katarzyna Balcerzak (katarzyna.balcerzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.09.2025 11:36
  • ikonaZmodyfikował: Katarzyna Balcerzak
ikona