Aktualności

Wyjdź w Świat z Gdyńskimi Warsztatami Podróżniczymi

Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat” //fot. materiały organizatora

Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat” //fot. materiały organizatora

Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat” to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Gdyni. Organizowane przez Hufiec ZHP, przy wsparciu miasta, już od 13 lat przyciągają pasjonatów podróży i osoby chcące odkrywać świat. Rok szkolny 2023/2024 przyniósł wiele ciekawych inicjatyw i projektów, które wzbogaciły ofertę warsztatów i przyciągnęły liczne grono uczestników.


Głównym założeniem programu Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych są spotkania z doświadczonymi podróżnikami. W roku 2024 zaproszeni goście opowiadali o swoich przygodach w różnych zakątkach świata. Wśród prelegentów znaleźli się zarówno znani globtroterzy, jak i osoby, które w podróżach znalazły swoją pasję i sposób na życie.
- Zależy nam na tym, żeby zacząć docierać z informacją o naszych spotkaniach podróżniczych do jak największej liczby młodych uczniów w Gdyni - przede wszystkim uczniów liceów i techników zainteresowanych podróżami i geografią, zrzeszonych np. w różnych kołach zainteresowań – do udziału w warsztatach namawia Marcin Stencel, koordynator Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych.

Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat” to regularne spotkania z pasjonatami podróży: podróżnikami, reporterami, alpinistami i żeglarzami, organizowane od 2011 roku przez Hufiec ZHP Gdynia. Projekt jest wspierany przez miasto Gdynia i odbywa się w różnych formułach, obejmujących zarówno praktyczne tematy jak zdrowie i bezpieczeństwo w podróży, medycynę wysokogórską, fotografię podróżniczą, etykę podróżowania, jak i prezentacje związane z krajami i regionami świata. Do tej pory zorganizowano 170 takich spotkań.

Celem Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych jest:
pobudzenie ciekawości świata i różnorodnych kultur wśród uczestników;
zachęcanie do samodzielnych podróży po całym świecie;
promowanie idei odpowiedzialnego podróżowania;
propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywnego spędzania czasu wolnego;
promowanie otwartej postawy i tolerancji wobec różnorodności ras, narodowości, kultur i religii;
przekazywanie praktycznej i wieloaspektowej wiedzy, która pomaga uczestnikom organizować samodzielne podróże.
 
Tegoroczną edycję otworzyły kwietniowe warsztaty: Kolumbijskie Choco na packraftach z Dominikiem Szmajdą. Dominik, specjalista od ultralekkich kajaków packraft, opowiedział o swojej ekspedycji do dzikiego regionu Choco w Kolumbii. Pomimo wyzwań związanych z kartelami narkotykowymi, odważnie połączył pływanie po oceanie, rzekach i trekking przez dżunglę, docierając do rzeki Baudo. Spotkanie odbyło się 12 kwietnia.

Na kolejnym 168. spotkaniu z udziałem Wojciecha Ganczarka głównym tematem była jego 10-letnia podróż rowerowa przez Amerykę Łacińską, podczas której przebył 50.000 kilometrów, zmieniając trasy w zależności od okoliczności i inspiracji. Ganczarek nie tylko odkrywał nieznane miejsca, lecz także angażował się w lokalne społeczności i problemy regionu, walcząc o prawa rdzennych ludów i ochronę środowiska. Opowiadał również o swoich książkach i filmach dokumentalnych, takich jak „Upały, mango i ropa naftowa” oraz „Soy paraguayo”. Spotkanie zyskało patronat Outdoor Magazynu, a po wykładzie odbył się konkurs z nagrodami.

Kolejne warsztaty podróżnicze poprowadził Rafał Król. Podzielił się na nich swoimi doświadczeniami z wyprawy przez Park Lemmenjoki. Razem z Janem Faściszewskim i Borysem Komanderem używał jednokomorowych pontonów do przemierzania rzeki Lemmenjoki, docierając aż do jej ujścia do jeziora Paatari. Wyprawa była wyjątkowym połączeniem eksploracji i wykorzystania rzeki jako środka transportu, co stanowiło niezwykłe wyzwanie w tych dzikich i malowniczych okolicach.

Ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym odbyło się 7 czerwca, skupiając się na podróżniczej wędrówce Oli Synowiec i Arkadiusza Winiatorskiego, znanych jako Stones on Travel. Autorzy książki "Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady" opowiedzieli o swojej najnowszej przygodzie - pieszej wyprawie wzdłuż granic Polski. Przemierzając polne ścieżki, drogi szybkiego ruchu i górskie szlaki, odkrywali nieznane oblicza polskich atrakcji turystycznych oraz mniej znane zakątki. Ich marsz w ekstremalnych warunkach, od upałów po ulewne deszcze, objął 3322 kilometry i połączył ich z setkami ludzi, których życiowe historie rzadko pojawiają się na pierwszych stronach gazet. W czasie podróży wsłuchiwali się w narracje o migracjach, wojnach i ekologicznych wyzwaniach, próbując zrozumieć, co łączy współczesnych Polaków pomimo ich różnorodności.

Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat” to przede wszystkim społeczność pasjonatów, którzy dzielą się swoją miłością do podróży z dziećmi i młodzieżą szkolną, a także dorosłymi. Inspirują również innych do odkrywania świata. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i wsparciu miasta, warsztaty te mają szansę na dalszy rozwój i przyciąganie kolejnych uczestników, którzy pragną „wyjść w świat” i spełniać swoje podróżnicze marzenia.
 
- Byłem już na dwóch takich warsztatach i zawsze wychodzę z nich pełen nowych pomysłów na podróże – mówi Michał, uczestnik warsztatów. - Historie opowiadane przez podróżników są niesamowite. Takie spotkanie to okazja do poznania fascynujących miejsc i ludzi, których sam raczej bym nie poznał.

Kolejne spotkania powrócą po przerwie wakacyjnej od 20 września. Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, zazwyczaj w piątki, w godzinach 16:30 – 18:00, na Sali Morskiej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (Aleja Zwycięstwa 96/98).

Zapraszamy po wakacjach!

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.06.2024 15:36
  • ikona

    Autor: Aleksandra Regulska (aleksandra.regulska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.06.2024 15:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona