Aktualności

Zainteresowanie nauką dwujęzyczną

Klasy dwujęzyczne w Szkole Podstawowej nr 6 cieszą się ogromną popularnością // fot. Filip Śmigielski

Klasy dwujęzyczne w Szkole Podstawowej nr 6 cieszą się ogromną popularnością // fot. Filip Śmigielski

Tylko jedna szkoła podstawowa w Gdyni – „Szóstka” otworzy w nadchodzącym roku szkolnym klasę dwujęzyczną. Zainteresowanie takimi oddziałami w szkołach podstawowych z roku na rok maleje, podczas gdy w szkołach średnich rośnie.


Szkoła Podstawowa nr 6 na gdyńskim Obłużu klasy dwujęzyczne z językiem angielskim prowadzi od lat i nie narzeka na brak chętnych. W nadchodzącym roku szkolnym, będzie tu kontynuacja klasy dwujęzycznej na poziomie klasy ósmej oraz nowy oddział dwujęzyczny dla siódmoklasistów. Co ciekawe, w „Szóstce” są chętni nie tylko do rozszerzonej nauki języka, ale także do klas sportowych czy z rozszerzoną matematyką.
- Tajemnica naszego sukcesu? - zastanawia się Ewa Andrzejewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6. – Bardzo zaangażowani nauczyciele, którzy potrafią zaszczepić miłość do nauki. Szczególne wyrazy uznania należą się tu pani Aleksandrze Szklarskiej, autorce wielu innowacji pedagogicznych. W naszej szkole nie tylko rozszerzamy angielski, ale także uczymy w tym języku matematyki i chętnych do tych klas nie brakuje.

Tymczasem poza Obłużem, zainteresowania klasami dwujęzycznymi praktycznie nie ma.
- Próbowaliśmy w tym roku otworzyć klasę dwujęzyczną z językiem angielskim, ale zgłosiło się zbyt mało chętnych – mówi Marcin Czerwiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40. – Nie poddajemy się jednak i pracujemy nad innowacją pedagogiczną, która pomoże uzdolnionym dzieciom w nauce języka angielskiego w rozszerzonym zakresie już od poziomu klasy czwartej.
Z obserwacji pedagogów wynika, że klasy dwujęzyczne przestały być popularne wraz z likwidacją gimnazjów. Obecnie szkoły oferują je zazwyczaj od poziomu klasy siódmej, a niewielu uczniów jest gotowych na tym etapie kształcenia na zmianę szkoły czy klasy.
Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu w Gdyni istniały klasy dwujęzyczne nie tylko z językiem angielskim, ale również francuskim, które działały w Szkole Podstawowej nr 26.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli chodzi o szkoły średnie. Tu klasy dwujęzyczne, zarówno w liceach (działają w „Dwójce”, „Trójce” i „Czternastce”) jak i technikach cieszą się ogromną i wciąż rosnącą popularnością.

  • ikonaOpublikowano: 05.06.2024 14:03
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.06.2024 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona