Aktualności

Zakończenie roku w Sobotniej Szkole Ukraińskiej

Kobieta niesie słoneczniki, w tle dużo dzieci

Zakończenie zajęć w Sobotniej Szkole Ukraińskiej // fot. Aleksandra Regulska

Ponad setka uczniów zakończyła rok szkolny w Sobotniej Szkole Ukraińskiej. To jedna z dwóch tego typu placówek w naszym kraju. Szkoła działa dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.


Nauczyciele twierdzą, że każde dziecko, które przychodzi do szkoły dźwiga ze sobą nie jeden plecak, ale dwa. W jednym są książki i zeszyty, a w drugim całe życiowe doświadczenie małych ludzi. Ich smutki i radości, to co się dzieje w domu rodzinnym, sposób w jaki dziecko jest traktowane, jego zaufanie (bądź jego brak) do świata dorosłych. Plecaki dzieci z doświadczeniem uchodźczym są wyjątkowo ciężkie: jest w nich utrata domu, przyjaciół, rodziny, są doświadczenia nalotów i ucieczki.
- Tu, w Sobotniej Szkole Ukraińskiej staramy się dla nich stworzyć choć namiastkę tego, co utraciły – mówi Wojciech Jankowski, kierownik szkoły. – Zainteresowanie możliwością nauki w języku ojczystym było ogromne, przeszło nasze wszelkie oczekiwania. Pamiętam dzień zapisów, pochmurny ranek, mróz na dworze i te kolejki dzieci i rodziców, którzy tak bardzo chcieli zachować kontakt z krajem, który musieli porzucić, ze swoją kulturą.

Czego się można nauczyć w Sobotniej Szkole Ukraińskiej? Historii i geografii Ukrainy, języka ukraińskiego a także praktycznych zajęć, które mogą pomóc w nowym kraju – zarządzania finansami i informatyki. Dzieci mogły brać udział również w zajęciach wyrównawczych, warsztatach logopedycznych i warsztatach psychologicznych.
- Było też dużo zajęć kulturalnych, działa teatr ukraiński, obchodzimy polskie i ukraińskie święta – mówi Iryna Grynishak, koordynator Spilno Gdynia. – Dla dzieci to okazja, aby mówić po ukraińsku, dla rodziców możliwość spotkań i integracji.

Dzieci z ogromną radością brały udział w sobotnich zajęciach. Część z nich jest uczniami gdyńskich szkół, niektóre pozostają poza systemem edukacji bądź uczą się on-line w szkołach ukraińskich, ponieważ ich rodzice wierzą, że wkrótce wrócą do siebie. Wojna na Ukrainie trwa już ponad 2 lata. W tym czasie zginęło 600 dzieci, a ponad 1350 zostało rannych.
- Udało nam się zdobyć dalsze finansowanie. Dlatego po wakacjach Sobotnia Szkoła Ukraińska w Spilno Gdynia będzie kontynuowana – dodaje Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Biura ds. Jakości Życia i koordynator współpracy Gdyni z UNICEF.

Gdyńską Sobotnią Szkołę Ukraińską do czerwca 2024 finansował UNICEF.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.06.2024 14:25
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.06.2024 21:10
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona