Aktualności

Pies w Koronie – grupa wsparcia dla psiarzy w czasie pandemii COVID-19

Plakat inicjatywy Pies w Koronie

Plakat inicjatywy Pies w Koronie

27.10.2020 r.

Jesienna fala zachorowań na COVID-19 powoduje, że coraz więcej osób zostaje objętych kwarantanną lub obawia się wyjścia z domu. Uniemożliwia to właścicielom psów wyjście na zewnątrz z pupilami w celu załatwienia ich potrzeb, nie wspominając o dłuższych spacerach. Obowiązek wyprowadzania psa możemy powierzyć rodzinie, 
sąsiadom bądź znajomym. Co jednak zrobić, gdy nie mamy kogo poprosić o pomoc? Ten problem rozwiązuje grupa wsparcia Pies w Koronie, która liczy już ponad 67 tysięcy osób. Dołącz do nich!

O tej wspaniałej inicjatywie pisaliśmy już na początku kwietnia, kiedy obostrzenia były bardziej rygorystyczne, a wychodzenie z domu było dozwolone wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Obecnie jednak znacznie więcej mieszkańców Gdyni osób przebywa na kwarantannie niż kilka miesięcy temu, a co za tym idzie – więcej psiarzy może potrzebować pomocy. 

Grupa Pies w Koronie – inicjatywa psiarzy dla właścicieli czworonogów

Podczas pierwszej fali koronawirusa, w połowie marca powstała grupa Pies w Koronie na Facebooku, która miała służyć usystematyzowaniu wiedzy na temat bezpieczeństwa zwierząt w czasie pandemii. Od tej pory mieszkańcy Gdyni i innych miast (osoby niepełnosprawne, przebywające na kwarantannie, seniorzy, kobiety w ciąży i wszyscy, którzy obawiają się wychodzenia z domu) mogą poprosić wolontariuszy o opiekę nad ich czworonogiem.  Do grupy dołącza również wielu gdynian , którzy chcą udzielić pomocy innym – w formie spaceru z psem lub opieki nad dowolnym zwierzęciem. 

Jak mogę otrzymać pomoc lub ją zaoferować?

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapisz się do grupy, a następnie napisz post, oznaczając go hashtagami wg schematu #potrzebuję #gdynia #dzielnica. Umieść również najważniejsze informacje dotyczące twojego pupila, np. czy ciągnie na spacerach, chodzi powoli, atakuje koty, jakie zabawy lubi itp., a także wyjaśnij, dlaczego potrzebujesz pomocy i na jaki czas. Dla przyciągnięcia większej uwagi możesz dodać zdjęcie swojego pupila. Wkrótce odezwą się do ciebie wolontariusze z Gdyni!

Z kolei jeśli chcesz zaoferować pomoc, dołącz do grupy, napisz post i uzupełnij tagi #pomogę #gdynia #dzielnica. Możesz też napisać, w jakich godzinach masz czas na wyprowadzanie psa bądź na ile dni możesz zapewnić zwierzęciu dom tymczasowy.

Administratorzy proszą, by nie dodawać tła i zdjęć, ponieważ jest to zarezerwowane dla osób zgłaszających się po pomoc.

Warto wspomnieć również o tym, że powstał plakat, który można wydrukować, a następnie powiesić w okolicy. Wystarczy jedynie uzupełnić dane kontaktowe. Dzięki temu o oferowanej pomocy mogą dowiedzieć się starsi mieszkańcy Gdyni, którzy nie korzystają z Internetu i Facebooka. 

Pies w Koronie – jak zachować bezpieczeństwo?

Przede wszystkim należy podkreślić, że – zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Weterynarii – nie ma dowodów na to, jakoby zwierzęta towarzyszące mogły roznosić chorobę. 

Założyciele grupy Pies w Koronie dokładają wszelkich starań, aby pomaganie psiarzom odbywało się w jak najbezpieczniejszy sposób – zarówno dla wolontariuszy, właścicieli, jak i samych czworonogów. Właśnie dlatego opracowano podstawowe zasady i zalecenia gwarantujące bezpieczeństwo. Zobacz poniższe grafiki.

Warto również wspomnieć o powstaniu strony www.pieswkoronie.org, na której znajdziemy wszystkie aktualne informacje na temat akcji oraz profilu na Facebooku reprezentującego grupę Pies w Koronie.