Aktualności

Pies w Wielkim Mieście – akcja, która oczyściła Gdynię

Program

"Pies w Wielkim Mieście" materiały promocyjne Wydziału Środowiska

05.11.2020 r.

"Pies w Wielkim Mieście" to akcja edukacyjno-informacyjna, skierowana do właścicieli czworonogów, którą w 2009 r. zainicjował gdyński samorząd. Jej celem jest kreowanie kultury posiadania psów, wskazywanie dobrych praktyk. Podczas trwania akcji zostało zużytych 4,4 mln darmowych torebek na psie nieczystości, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu mieszkańców.

Jeszcze kilkanaście lat temu chodniki, skwery, parki, trawniki i ciągi komunikacyjne w Gdyni zanieczyszczone były psimi odchodami, a woń – jaka unosiła się w ciepłe dni – była bardzo nieprzyjemna. Sytuacja znacznie się poprawiła, a właściciele psów z roku na rok coraz bardziej sobie uświadamiają, z jakimi konsekwencjami wiąże się niesprzątanie po swoich czworonogach. I nie chodzi tutaj wcale o wysoki mandat, jaki można otrzymać za niewywiązywanie się z obowiązku, ale przede wszystkim dbałość o środowisko i wspólną przestrzeń, w której żyjemy.

Celem akcji jest nie tylko promowanie sprzątania po swoim pupilu, ale również zadbanie o to, by życie psów oraz ich właścicieli w wielkim mieście było łatwe i przyjemne. Pod szyldem “Pies w Wielkim Mieście” do tej pory organizowano m.in. festyny edukacyjne, konferencje, zawody dla czworonogów, konkursy i wiele innych ciekawych wydarzeń. Wyznaczono w Gdyni dwie plaże, gdzie można wyprowadzać czworonogi, zbudowano specjalne wybiegi, a także zamontowano sieć dystrybutorów na psie nieczystości. W ciągu 10 lat trwania akcji zostały postawione 282 dystrybutory oraz zużyto 4,4 mln darmowych torebek na psie odchody. Świadczy to o sukcesie akcji i ogromnym zaangażowaniu mieszkańców. Obecnie obowiązek sprzątania po pupilach i zaopatrywania się w torebki leży w całości po stronie właścicieli psów. Warto śledzić stronę akcji “Pies w Wielkim Mieście” na Facebooku, na której pojawią podpowiedzi, czym można zastąpić dotychczasowe torebki na psie odchody.

Akcja “Pies w Wielkim Mieście” wraz z dystrybucją torebek na psie nieczystości osiągnęła ogromny sukces, z czego bardzo się cieszymy. Mieszkańcy Gdyni w znacznej części pokazali, że wiedzą, z jakimi obowiązkami wiąże się posiadanie psa. Zakończyła się dystrybucja darmowych torebek na psie odchody, co nie oznacza, że po psach nie będziemy sprzątać. Nie zwalniamy nikogo z tego obowiązku, jesteśmy przekonani, że mieszkańcy nadal będą dbać o swoje otoczenie. Wszyscy chcielibyśmy mieszkać w czystej i przyjaznej przestrzeni, której bardzo ważną częścią są nasi czworonożni przyjaciele — mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Warto wspomnieć o tym, że Gdynia jest miastem przyjaznym dla czworonogów. Oprócz cieszących się dużą popularnością plaż i wybiegów dla psów, w mieście funkcjonuje sporo restauracji, kawiarni, hoteli i sklepów, w których nasi pupile są mile widziani. W okresie wiosenno-letnim wielu właścicieli lokali wystawia miski z wodą. Takie miski są też wystawione przed gdyńskim magistratem. Co więcej, Gdynia nie pobiera podatku od psa, a mieszkańcy mają możliwość wyrobienia bezpłatnego miejskiego identyfikatora dla czworonoga, co zwiększa jego bezpieczeństwo.