Aktualności

Dziś Światowy Dzień Adopcji. Gdynia stawia na rodzinę!

Gdynia wspiera Światowy Dzień Adopcji. Na zdjęciu od lewej: Rafał Klajnert - Sekretarz Miasta, Dyrektor Urzędu Miasta Gdyni, Joanna Zielińska - Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Michał Guć - Wiceprezydent Gdyni ds. Innowacji, Aleksandra Mendryk - Skarbnik Miasta Gdyni, Marek Łucyk - Wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju oraz Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. fot. Kamil Złoch

Gdynia wspiera Światowy Dzień Adopcji. Na zdjęciu od lewej: Rafał Klajnert - Sekretarz Miasta, Dyrektor Urzędu Miasta Gdyni, Joanna Zielińska - Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Michał Guć - Wiceprezydent Gdyni ds. Innowacji, Aleksandra Mendryk - Skarbnik Miasta Gdyni, Marek Łucyk - Wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju oraz Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. fot. Kamil Złoch

09.11.2022 r.

„Oblicza Świadomej Adopcji – Światowy Dzień Adopcji. Namaluj na dłoni uśmiechniętą buźkę” – to hasło tegorocznego święta rodzin adopcyjnych na Pomorzu. Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku zachęca do przyozdobienia swojej dłoni prostym rysunkiem uśmiechniętej buzi, który jest symbolem tego święta.

Akcję popularyzacji idei adopcji wspierają m.in. prezydent Wojciech Szczurek, czy wiceprezydent Michał Guć

W gdyńskiej polityce społecznej stawiamy na rodzinne formy opieki, stąd też nie mamy w naszym mieście dużego domu dziecka. Uważamy, że to właśnie rodzina, jako podstawowa komórka społeczna, w najwyższym stopniu da szanse młodym ludziom na dobry start w dorosłość. Stąd nasze zaangażowanie w obchody Światowego Dnia Adopcji. Poszerzanie świadomości społeczeństwa na ten temat jest niezwykle ważne. Dlatego co roku zachęcam do włączenia się w obchody Światowego Dnia Adopcji, choćby poprzez namalowanie na dłoni uśmiechniętej buźki – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

Światowy Dzień Adopcji/ Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni, wspiera Światowy Dzień Adopcji.

fot. Kamil Złoch

Pomysłodawcą Światowego Dnia Adopcji jest Hank Forener, założyciel platformy AdoptTogether.org, wspierającej procesy adopcyjne. Znakiem tego dnia jest uśmiechnięta buzia narysowana na dłoni. Wszystko ma tu swoje znaczenie. Dłoń jest bowiem symbolem pomocy,  z kolei uśmiech oznacza radość. Razem - symbolizują radość z nowej rodziny. 

Obchodzony dziś Światowy Dzień Adopcji z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, choć jeszcze niedawno było inaczej. Tym bardziej chcemy popularyzować oraz wspierać ideę, która mu przyświeca. W Gdyni wychodzimy z założenia, że dzieci powinny wychowywać się w rodzinnych domach i robimy wszystko, by te, które nie mają takiej możliwości, uzyskały drugą szansę. Przypomnę, że od wielu lat gdyński samorząd wspiera rodzinne formy pieczy zastępczej. To dzięki nim wiele dzieci odnalazło swój prawdziwy drugi dom. Bierzemy udział w obchodach Światowego Dnia Adopcji, bo głęboko wierzymy w to, że popularyzacja idei adopcji da szczęście: przede wszystkim potrzebującym dzieciom i ich nowym rodzinom – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Grafika przedstawiająca dłoń z namalowanym uśmiechem

Ideę rodzinnych form opieki wspiera w Gdyni zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni, stale współpracujący z Pomorskim Ośrodkiem Adopcyjnym w Gdańsku oraz z Ośrodkiem Adopcyjnym Fundacji „Dla Rodziny”. Poprzez swoje działania zachęcają mieszkańców Gdyni do zostawania rodzicami adopcyjnymi czy też zastępczymi. Informacje na temat działalności zespołu można znaleźć na stronie internetowej: www.zwyczajnarodzina.pl

Światowy Dzień Adopcji to znakomity moment, by podkreślić, jak istotną rolę spełniają rodziny adopcyjne, a także podziękować im za miłość, wytrwałość i cierpliwość w wychowaniu dzieci – mówi Monika Bereśniewicz, psycholog w Pomorskim Ośrodku Adopcyjnym. – Takie wspólne świętowanie, połączone z popularyzacją idei adopcji, stanowi okazję, by nie tylko uświadamiać, czym jest sam proces adopcyjny, ale również obalać szereg mitów związane z przysposobieniem – dodaje.

Pomorski Ośrodek Adopcyjny obejmuje swym zasięgiem całe województwo pomorskie. Tylko w tym roku, do września, udało się zrealizować aż 65 adopcji.

Dzieciom pomagamy znaleźć rodziców, bo najważniejsze w naszym działaniu jest dobro dziecka i tym się kierujemy w naszej pracy – mówi Monika Bereśniewicz. - Światowy Dzień Adopcji nie tylko  popularyzuje ideę adopcji, ale i daje okazję do zmiany fałszywych przekonań na jej temat. Obala też szereg mitów związanych z przysposobieniem.

Jako jeden z przykładów takich mitów Monika Bereśniewicz podaje kwestię jawności adopcji. 

Na to kładziemy szczególny nacisk, by rodziny wychowywały dzieci w jawności adopcji, działamy, by zwiększyć świadomość idei jawności adopcji. Uświadamiamy rodzicom, że wychowanie dziecka przysposobionego w świadomości o jego korzeniach i pochodzeniu jest bardzo istotną kwestia. O tym będziemy też rozmawiać z okazji Dnia Otwartego, jaki mamy dziś. Czekamy od godz. 8:00 do 19:00 w siedzibie naszego ośrodka na al. Hallera 14 w Gdańsku na chętne do adopcji rodziny, które mogą się z nami spotkać i porozmawiać o tym, jak wygląda proces adopcyjny – zachęca.

  • Marek Łucyk-wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju fot. Kamil Złoch
  • Michał Guć-wiceprezydent Gdyni ds. innowacji fot. Kamil Złoch
  • Rafał Klajnert- dyrektor Urzędu Miasta Gdyni fot. Kamil Złoch
  • Aleksandra Mendryk-skarbnik Miasta Gdyni fot. Kamil Złoch
  • Joanna Zielińska-przewodnicząca Rady miasta Gdyni fot. Kamil Złoch