Aktualności

Odliczamy dni do Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki!

Górna część plakatu promującego wydarzenie. Czarny napis: Ojce i dziatki, poniżej małymi literami: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dziecięcej. Poniżej namalowany granatowy miś stojący bokiem

Już w sierpniu wystawę będzie można obejrzeć w Gdyni (mat. prasowe)

20.05.2021 r.

Już za około 30 dni rusza Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki! W tym roku impreza startuje w Warszawie i, tak jak w zeszłym roku, odwiedzi także Gdynię.

Kiedy i gdzie?

Wystawa rozpocznie się 17 czerwca i potrwa do 19 września. W tym czasie odwiedzi kolejno po Warszawie: Radom, Katowice, Dąbrowę Górniczą, Sopot, Opole, Gdynię (13-15.08.), Wrocław, Zamość oraz Lublin.

Co w programie?

Przed nami zaskakujące spotkania z autorami, warsztaty artystyczne, wystawy, spacery i gry literackie. To wszystko z myślą o dzieciach, ale także ich opiekunach: rodzicach i dziadkach, bo rodzina jest tym środowiskiem, w którym wykształcają się nawyki czytelnicze czy po prostu miłość do książek. 

– Festiwal to okazja nie tylko do uczestnictwa w unikatowych wydarzeniach kulturalnych, ale także do czerpania inspiracji czytelniczych – podpowiada dyrektor programowa, Agnieszka Karp-Szymańska – Budując program odpowiadamy na zaobserwowane aktualne problemy i potrzeby dzieci. W tym roku zaprezentujemy wiele niezwykłych książek poruszających temat emocji i relacji społecznych. Warto zwrócić na nie uwagę, nawet jeśli nie uda się dotrzeć na same wydarzenia. 

Emocje są ważne dla organizatorów nie tylko z perspektywy programu. Są one niezbędne w pracy z dziećmi, wszędzie tam, gdzie ważne jest zaangażowanie młodego człowieka w działanie. Umożliwiają wytworzenie prawdziwej więzi między nim a książką.  Dlatego tym razem przybiorą one różne kształty – od pracy z trudnymi sytuacjami po odkrywanie magii wspomnień czy zadziwienia, zachwytu i ekscytacji. Organizatorzy zapowiadają, że postarają się udowodnić, że dobra książka może być równie angażująca jak film lub gra komputerowa
Czy książka wygra w tej konkurencji? Przekonamy się, ale pewne jest, że emocji nie zabraknie, bo w ramach wydarzeń Festiwalu będzie można po raz kolejny spotkać jego ambasadora, artystę światowej sławy – Józefa Wilkonia.

Goście Festiwalu

Obecność  potwierdzili również najlepsi polscy autorzy: prof. Joanna Papuzińska, Grzegorz Kasdepke, Paweł Wakuła, Joanna Olech, Marcin SzczygielskiTomasz Samojlik, Marta Kopyt, Krzysztof Łapiński, Małgorzata Swędrowska, Dorota Suwalska, Sylwia Majcher, Joanna Guszta, Agnieszka Frączek, Katarzyna Ryrych, Joanna Jagiełło, Elżbieta Pałasz.

A specjalne warsztaty dla uczestników Festiwalu przygotowują mistrzowie ilustracji: Józef Wilkoń, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Marianna Oklejak, Marcin Minor, Paweł Mildner, Przemysław Liput, Bartek Brosz, Joanna Czaplewska, Robert Romanowicz.
 
Zaintrygowani? 
Na stronie Festiwalu pojawiły się już pierwsze programy, a także daty wydarzeń oraz szersze informacje. 
Warto śledzić również media społecznościowe: profil na Facebooku, na którym można znaleźć najświeższe informacje i newsy, oraz Instagram uginający się od książkowych rekomendacji. 

Więcej informacji:

https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/
https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal
https://www.instagram.com/festiwal_literatury_dzieciecej
 
Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
(mat. prasowe organizatora)
  • W górnej części czarny napis: Ojce i dziatki, poniżej małymi literami: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dziecięcej. Poniżej namalowana górna część granatowego misia stojącego bokiem. Pod nim szkic misia wdrapującego się otwartą książkę. Na dole wymienione miasta, w których odbędzie się wystawa, informacje o organizatorach, odnośnik do jego www.