Aktualności

Pierwsza połowa roku 2021 z Gdynią Rodzinną za nami

Logo Gdynia Rodzinna

Gdynia Rodzinna - tu się dużo dzieje!

20.07.2021 r.

Gdynia Rodzinna podsumowuje swoje działania z pierwszego półrocza 2021 roku. Pomimo trwającej pandemii udało się zrealizować wiele projektów skierowanych do dzieci, rodziców oraz całych rodzin, które miały na celu inspirowanie do wspólnego spędzania czasu czy też wsparcie gdyńskich rodzin.


W przypadające bardzo szybko w tym roku, bo już w styczniu, ferie zimowe zaprosiliśmy dzieci na cykl spotkań on-line z animatorkami . Zabawy emitowane były na żywo na kanale fb oraz Youtube z siedziby Wydziału Polityki Rodzinnej – Centrum Aktywności Rodziny przy ul. Świętojańskiej 1.

Animatorki zabaw (fot. Gdynia Rodzinna)
Animatorki zabaw (fot. Gdynia Rodzinna)

Zamiast corocznego balu karnawałowego z okazji urodzin Gdyni zaproponowaliśmy mieszkańcom przejazd po wszystkich gdyńskich dzielnicach kolorowej ekipy animatorów. Na potrzeby wydarzenia powstała piosenka urodzinowa pt. „95 lat” (tu klik - mozna ją można posłuchać), którą podczas objazdu dzieci wspólnie śpiewały, tańczyły do niej, a animatorzy rozdawali dzieciom okolicznościowe balony. 


Wesoła ekipa kolorowego przejazdu (fot. Gdynia Rodzinna)

W tym roku już po raz trzeci podjęliśmy temat rozpowszechniania wiedzy na temat alienacji rodzicielskiej organizując Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Problem dotyczy wykorzystywania dzieci przez rozstających się rodziców do podsycania negatywnych zachowań względem drugiego rodzica. W tym roku odbyła się debata online, w której wzięli udział specjaliści: prokurator, prawnik oraz psycholog. Odbyły się także spotkania online z prawniczką oraz mediatorką sądową i pozasądową. Istniała możliwość bezpłatnych konsultacji z ekspertami. Wszystkie materiały są dostępne na platformie FB, Youtube i Spotify oraz na stronie Gdyni Rodzinnej 


Baner promujący Dzień świadomości alienacji Rodzicielskiej (mat. Gdynia Rodzinna)

Po raz drugi zrealizowaliśmy rodzinną zabawę z okazji Dnia Dziecka, polegającą na zaprojektowaniu przebrania, a nastepnie ubraniu wybranego słupka znajdującego się przy placu Kaszubskim lub ulicy Świętojańskiej. Powstało prawie 100 strojów wykonanych przez rodziny. Kolorowi „przebierańcy” przez cały tydzień zdobili Śródmieście, wzbudzając wiele uśmiechów zarówno dzieci, jak i dorosłych.


Ubrane słupki (fot. Gdynia Rodzinna)

Z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca zorganizowaliśmy wystawę zdjęć „Bliskość. Czułość.”.  Do projektu zaprosiliśmy mieszkańców Gdyni. Fotografka wykonała sześciu mamom z dziećmi, a fotograf sześciu ojcom z dziećmi, niezwykłe zdjęcia pokazujące bliskość i czułość łączące w relacji rodziców z dziećmi. Każde zdjęcie miało dodatkowo nagraną wypowiedź na zadane pytanie czym jest bliskość i czułość. Wypowiedzi można było odsłuchać na telefonie po sczytaniu kodu QR. Wystawa prezentowana była prawie przez trzy tygodnie w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.


Plakat promujący wystawę (mat. Gdynia Rodzinna)

W ramach tegorocznej edycji Tygodnia Profilaktyki Uzależnień nagraliśmy dziewięć podcastów z ekspertami ­– są to psycholodzy, psychiatra dziecięca, dietetyk, trener sportu, socjolodzy, suicydolożka, terapeutka uzależnień. Wszystkie podcasty są dostępne na stronie Gdyni Rodzinnej i na Spotify.


Baner promujący Tydzień Profilaktyki uzaleznień (mat. Gdynia Rodzinna)

Rozpoczęliśmy cykl bezpłatnych konsultacji z mediator sądową i pozasądową. Raz na dwa tygodnie, w siedzibie wydziału, mediator bezpłatnie przyjmowała na konsultacje wszystkie chętne osoby. Projekt będzie realizowany w dalszym ciągu po przerwie wakacyjnej. O projekcie można poczytać na naszej stronie.
 

Plakat promujący projekt konsultacji (mat. Gdynia Rodzinna)

„Chodźcie na plac Kaszubski” – po raz trzeci zapraszamy w czasie wakacji mieszkańców i turystów na plac Kaszubski w każdy poniedziałek i czwartek popołudniu na zabawy z animatorami. Podczas spotkań partnerami są różne miejskie instytucje, ale także, a może w szczególności, szereg partnerów prywatnych. Każde wydarzenie to wspólne zabawy podwórkowe, konkursy, spotkania z gośćmi i występy rożnych artystów.


Baner promujący spotkania na placu Kaszubskim (mat. Gdynia Rodzinna)

W ramach obchodzonego w czerwcu Dnia Oceanów zorganizowano wystawę zdjęć finalistów międzynarodowego konkursu „I Live by the sea”, dotyczącego mórz. Wśród nagrodzonych, którymi są dzieci z całego świata, znalazły się także dzieci z Gdyni. Wystawa trwała trzy tygodnie i urozmaiciła także program tegorocznych obchodów Dni Morza. Umiejscowiona była w przepięknej scenerii placu Arki Gdynia.
 

Plenerowa wystawa "I live by the sea" (fot. Gdynia Rodzinna)

W pierwszym kwartale br. została zakończona realizacja dwóch projektów Budżetu Obywatelskiego: z Obłuża „Cotygodniowe zajęcia fitness dla mam i dzieci od stycznia do grudnia 2019 r. z przerwą wakacyjną” oraz z Orłowa „Kurs kaligrafii i odręcznego pisania dla dzieci od 10 roku życia”. W związku z czym Wydział Polityki Rodzinnej zrealizował wszystkie projekty w ramach BO za rok 2019, a obecnie trwają przygotowania do realizacji dwóch projektów BO2020.


Kurs kaligrafii cieszył się ogromnym zainteresowaniem (fot. Kompas Edukacyjny)

Uruchomiliśmy także specjalny kanał na Spotify – Gdynia Rodzinna inspiruje. Znajdują się na nim materiały do odsłuchania: podcasty, zapisy spotkań online oraz audiobooki.


Nasz profil na Spotify (mat. Gdynia Rodzinna)

W ramach przygotowań do przeprowadzenia ewaluacji Planu Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie stworzono narzędzie – ankietę online, która w pierwszym etapie została wypełniona przez instytucje miejskie, a także pozostałe, działające w obszarze dzieci, młodzieży i rodzin.


Okładka Planu Działań (mat. Gdynia Rodzinna)

Przeprowadzono scalenie dwóch kart - Karty Mieszkańca z Kartą Gdynia Rodzinna Plus, uprawniającą do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską starszą młodzież uczącą się i rodziców dzieci z rodzin 3+. Obecnie obowiązuje jeden nośnik uprawnienia, którym jest Karta Mieszkańca.

W szpitalu w Redłowie na oddziale porodowym zamontowano dekoracyjną fototapetę, na której tle rodzice robią zdjęcia swoich ważonych w tym czasie noworodków. Fototapeta została specjalnie zaprojektowana, są na niej charakterystyczne dla miasta motywy morskie i napis „Witaj w Gdyni!”.  Ponadto w Ratuszu ukazują się zdjęcia nowo narodzonych w minionym tygodniu dzieci.


Oddział poporodowy zyskał piękną fototapetę (fot. gdynia.pl)

Podpisaliśmy kolejne porozumienie z Leśnym Ogrodem Botanicznym w Marszewie, które umożliwia współpracę, polegającą na bezpłatnych wspólnych działaniach, takich jak udostępnianie przestrzeni pod projekty edukacyjne, wzajemne promowanie oraz wsparcie eksperckie.


Tu można się zrelaksować (mat. Ogród Botaniczny w Marszewie)

Odbyły się trzy spotkania Rady ds. Rodziny i Dziecka. Analizowano projekty realizowane podczas trwającej pandemii, współpracę przy tworzeniu ankiety oraz odbyło się szkolenie z Praw Dziecka organizowane dla Rady przez UNICEF Polska.

W związku z decyzją zapewnienia w gdyńskich szkołach dostępu do bezpłatnych środków higienicznych w toaletach dla dziewczynek przygotowaliśmy gdyńską naklejkę na pojemniki „Weź, jak mnie potrzebujesz” oraz przeprowadziliśmy akcję propagującą projekt zarówno w miejskich instytucjach, jak i w prywatnych firmach. Naklejka jest bezpłatnie dostępna do pobrania ze strony gdyniarodzinna.pl


Propozycja skrzyneczki na akcję „Weź, jak mnie potrzebujesz” (mat. Gdynia Rodzinna)

W pierwszej połowie roku powstał także Zespół Projektowy, którego celem jest rozwój innowacyjnych, naturalnych i nowoczesnych placów miejskich, które będą inspirowały do zabawy. W ramach spotkań zespołu zaopiniowano projekt prywatnego inwestora oraz przygotowano listę ważnych zadań na najbliższy rok.

Ponadto, w ramach działalności Wydziału wielokrotnie udostępniono przestrzeń Centrum Aktywności Rodziny Gdynia Rodzinna przy ul. Świętojańskiej 1 na działania realizowane przez miejskie instytucje – MOPS, OPITU, Kręgi na wodzie czyli grupy wsparcia dla osób po próbach samobójczych, ale także organizacje pozarządowe takie jak: Klub rodzica Gdynia 21, Stowarzyszenie Coolawi, Stowarzyszenie Dlaczego Nie, Stowarzyszenie Ania.

Gmina Gdynia została Finalistką konkursu dla Gmin PROFAMILIA 2021 za działania na rzecz rodzin oraz otrzymała nagrodę - specjalne WYRÓŻNIENIE MINISTRA wraz z nagrodą finansową: 10 000,00 zł na projekt dla rodziny. Za powyższą kwotę planujemy zrealizować projekt dotyczący działań na rzecz dalszego rozwoju klubów rodzica w dzielnicach, ale także przywrócenie ich aktywności, zawieszonych z tytułu pandemii.


Nagrody Profamilia 2021 (fot. Gdynia Rodzinna)

Tu nas znajdziesz: