Aktualności - новини

Gdynia pomaga Ukrainie

Grafika z danymi na temat pomocy dla Ukrainy // materiały prasowe

Grafika z danymi na temat pomocy dla Ukrainy // materiały prasowe

Ukraina walczy i broni się przed rosyjską agresją już ponad miesiąc. W tym czasie wielu obywateli tego kraju opuściło swoje domy, szukając schronienia przed wojną. Do Polski przybyło ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy. Część z nich trafiła do Gdyni. Nasze miasto nieustannie wspiera zarówno tych, którzy potrzebują bezpiecznej przystani, jak i tych, którzy zostali w ojczyźnie. Prowadzone są liczne działania pomocowe. Podsumowujemy to, co dotychczas udało się zrobić.


Wojna na Ukrainie trwa od 37 dni. Od tego czasu są też prowadzone działania pomocowe dla uchodźców z tego kraju, którzy przybywają do Polski. Lokalne samorządy cały czas wspierają gości z Ukrainy. Również Gdynia realizuje wiele projektów i działań, które mają ułatwić Ukraińcom pobyt w naszym mieście.

– W obliczu wojny pomoc i solidarność są bardzo ważne. W tym trudnym dla narodu ukraińskiego czasie musimy pokazać, że go wspieramy. Dlatego cały czas aktywnie działamy. Chcemy, żeby goście z Ukrainy czuli się u nas dobrze. Pomagamy miastom za naszą wschodnią granicą. Ukraina może na nas liczyć. Przez miesiąc udało nam się wiele zdziałać. Dowodem są dane umieszczone w przygotowanej przez nas infografice – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Co dotychczas udało się zrobić?

Grafika z danymi na temat gdyńskiej pomocy dla Ukrainy // materiały prasowe

Infolinia i punkt informacyjny


Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Gdyni, mogą liczyć na kompleksowe wsparcie. Nasze miasto uruchomiło całodobową infolinię. Dzwoniąc pod nr tel. +48 723-236-666, można uzyskać informacje na temat pobytu w Polsce, noclegu, wyżywienia czy oferowanych form wsparcia. Infolinia jest obsługiwana również  w języku ukraińskim.

Z kolei na Dworcu PKP Gdynia Główna przy pl. Konstytucji 1 (obok sklepu Rossmann) działa punkt informacyjno-konsultacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Do tej pory skorzystało z niego około 8 000 osób. Co oznacza, że dziennie wsparcia poszukiwało 200 potrzebujących. Od 1 kwietnia punkt ma nowe godziny pracy. Można się do niego zgłaszać od godz. 6.00 do godz. 24.00.

Ponadto w placówce MOPS-u przy ul. Wolności 11 działa miejski punkt informacyjny dla cudzoziemców mieszkających w naszym mieście na stałe. Jest czynny we wtorki i czwartki w godz. 17.00-19.00.
 

Sprawy urzędowe


Centrum Riviera to kolejny ważny punkt na mapie Gdyni związany z pomocą obywatelom Ukrainy. Znajduje się tam Centrum Obsługi Mieszkańca (na I piętrze). To miejsce, gdzie uchodźcy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL. Punkt funkcjonuje od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00. Sprawę można załatwić bez wcześniejszej rezerwacji wizyty. Na miejscu są tłumacze, którzy pomagają obywatelom Ukrainy dopełnić procedur. Dzięki temu w Gdyni nadano już 2 327 numerów PESEL dla ukraińskich uchodźców.
 
Ukraińcy, którzy przebywają w Polsce i mają już numer PESEL, mogą starać się o przyznanie jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł na osobę. W Gdyni złożono do tej pory 1 185 wniosków o tę formę pomocy, a zatem według założeń wsparcie obejmie około 3 555 osób. Wnioski przyjmuje Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni.
 

Miejsca noclegowe

 
Miasto oraz gdynianie zapewniają schronienie uchodźcom. Miejsca noclegowe są rozsiane po całej Gdyni. Znajdują się m.in. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków, które dysponuje mniejszymi pomieszczeniami. To miejsce, gdzie na prywatność mogą liczyć np. matki z małymi dziećmi. Kolejne punkty są w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 2 na Obłużu, Szkole Podstawowej nr 43 na Pogórzu i Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 na Dąbrowie, a także w hostelach czy przystaniach sąsiedzkich. Z tymczasowych punktów noclegowych skorzystało już 2 800 osób.
 
Również mieszkańcy przyjmują uchodźców pod swój dach. W mieszkaniach gdynian przebywa obecnie 900 osób z Ukrainy.

Posiłki oraz pakiety żywnościowe i higieniczne


Jedzenie oraz środki higieniczne czy ubrania to jedne z podstawowych potrzeb. Pomoc w tym zakresie zapewniają miejskie instytucje. W punktach noclegowych wydano do tej pory 17 996 posiłków. To jednak nie wszystko.
 
Mieszkańcy, którzy przyjęli pod swój dach rodziny z Ukrainy, mogą korzystać ze sklepu społecznego „Za stołem” przy ul. Lotników 86. Otrzymają tam paczki z jedzeniem dla gości zza wschodniej granicy. Wydano już 5 846 takich pakietów. Punkt działa dzięki współpracy Banku Żywności w Trójmieście i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.
 
Uchodźcy z Ukrainy otrzymują również paczki ze środkami higienicznymi. Są one wydawane w dzielnicowych ośrodkach pomocy społecznej. Do tej pory rozdano 910 pakietów.
 
Ponadto w budynku YMCA przy ul. Żeromskiego 26 działa miejski punkt wydawania odzieży dla ukraińskich uchodźców. Ubrania są darmowe. Każdy potrzebujący może przyjść i wybrać rzeczy, które są mu niezbędne.
 

Edukacja

 
Do tej pory do gdyńskich szkół i przedszkoli zapisano 1 239 dzieci z Ukrainy. Cały czas są przyjmowane kolejne. Zainteresowanie lokalnymi placówkami edukacyjnymi jest duże.
 
W przedszkolach jest 159 ukraińskich dzieci, a do szkół podstawowych przyjęto 991 osób. Technika wybrało 19 uczniów, a szkołę branżową – 1 osoba.
 
Szkoły ponadpodstawowe przygotowały 560 miejsc dla młodzieży z Ukrainy. Najwięcej w technikach i szkołach branżowych. Tam wciąż są wolne miejsca. 66 osób przyjęły również gdyńskie licea. Potrzeby są jednak większe, dlatego w V Liceum Ogólnokształcącym postanie klasa przygotowawcza dla uczniów z Ukrainy.
 

Praca dla obywateli Ukrainy


Na wsparcie w znalezieniu pracy mogą liczyć wszyscy obywatele Ukrainy. Żeby uzyskać pomoc, nie trzeba być zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni. Wystarczy po prostu przyjść do jego siedziby, która znajduje się przy ul. Kołłątaja 8.

Działa tam specjalny punkt obsługi dla uchodźców Ukrainy. To stanowisko nr 28 – na parterze. Punkt funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Na miejscu jest pracownik, który posługuje się językiem ukraińskim. Wszyscy, którzy się tam zgłaszają, otrzymają aktualne oferty pracy. Urzędnicy przekazują zainteresowanym osobom kontakt do potencjalnych pracodawców. 
 
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni obsłużono do tej pory 682 uchodźców z Ukrainy. Pośrednicy pracy wychodzą też w teren, dlatego pomoc w znalezieniu zatrudnienia otrzymało znacznie więcej osób. W przystaniach sąsiedzkich oraz w Sopocie odbyły się 134 spotkania z pośrednikami. Natomiast w punkcie informacji dla cudzoziemców – 548 spotkań.

Bezpłatna komunikacja miejska


Do końca kwietnia obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego w związku z działaniami wojennymi w ich kraju, mogą za darmo jeździć komunikacją miejską w Gdyni oraz gminach zrzeszonych w Metropolitalnym Związku Komunikacji Zatoki Gdańskiej. Podczas kontroli muszą okazać paszport ze stemplem wjazdowym lub kartę pobytu albo tymczasowy dokument potwierdzający tożsamość.
 

Dary dla Ukrainy i lokalne zbiórki


Dzięki hojności gdynian w naszym mieście zebrano ponad 75 ton darów dla obywateli Ukrainy. Zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy zorganizowało Stowarzyszenie In gremio. Dary, takie jak środki higieny osobistej, kaszki dla niemowląt, chusteczki higieniczne czy pieluchy, można przynosić do Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27) przez cały tydzień w godz. 10.00-18.00. Zbiórki są też prowadzone m.in. w Centrum Riviera (punkt obok fontanny i jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 14.00-20.00), szkołach czy przedszkolach. Organizują je również mieszkańcy. Zebrane dary trafiają do magazynu centralnego w Gdyńskim Centrum Sportu.
 
Cały czas aktywnie pomaga też gdyński samorząd. Wspiera nie tylko gości z Ukrainy, którzy przybyli do naszego miasta, ale i tych, którzy pozostali w ojczyźnie. Pomorscy samorządowcy odpowiedzieli na apel o pomoc dla Lwowa i Żytomierza.
 
Gdynia przekazała do Lwowa dwa autobusy oraz karetkę. Do Żytomierza trafiło z kolei 180 agregatów.
 
Ponadto samorządowcy z naszego regionu we współpracy z firmą Intermarche zorganizowali most humanitarny z Pomorza na Ukrainę. Dzięki temu do Lwowa pojedzie w sumie sto tirów wypełnionych m.in. żywnością, środkami czystości czy odzieżą.
 
Samorządy Gdyni, Gdańska, Sopotu oraz województwa pomorskiego zadeklarowały również pomoc finansową. Chodzi o milion złotych na środki medyczne oraz sprzęt dla lwowskich szpitali. Pieniądze trafią do spółki Szpitale Pomorskie, która będzie koordynować zakup odpowiedniej aparatury oraz zaopatrzenia. Gdyński samorząd przekazał na ten cel 250 tysięcy złotych.

Kultura i czas wolny


Aby umilić pobyt gości z Ukrainy w naszym mieście, gdyńskie instytucje kultury przygotowały specjalne atrakcje. W Muzeum Emigracji powstała przestrzeń do zabawy. Została stworzona z myślą o rodzinach z Ukrainy. Działa od wtorku do soboty w godz. 10.00-15.00 na I piętrze, obok Sali Małego Podróżnika. Z kolei w Muzeum Miasta Gdyni są świetlice, gdzie można miło spędzić czas.

Na stronie gdyniarodzinna.pl znajduje się zakładka „Dla Ukrainy”. Są tam podstrony „Czas wolny”, „Dla rodzica” czy „Dla nauczyciela”, a także informacje o bezpłatnych zajęciach dla dzieci i młodzieży.

Poza tym uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na wsparcie psychologiczne oraz prawne.

Wolontariusze


Sprawne udzielanie pomocy nie byłoby możliwe bez zaangażowania wolontariuszy. W Gdyni jest 550 takich osób. Wszystkim dziękujemy za ich aktywność i poświęcony czas.
 
Jeśli ktoś chciałby zostać wolontariuszem, przekazać dary czy udostępnić mieszkanie/pokój, powinien zgłosić to, wysyłając e-mail na adres: ukraina@gdyniapozarzadowa.pl.

  • ikonaOpublikowano: 01.04.2022 14:58
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.04.2022 16:52
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona