Aktualności - новини

Młodzież o globalnych problemach. Wystartował TriMUN

TriMUN potrwa #wGdyni do 8 września, fot. Magdalena Śliżewska

TriMUN potrwa #wGdyni do 8 września, fot. Magdalena Śliżewska

W środę (06.09) w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym wystartowała konferencja Tricity Model United Nations. Przez najbliższe trzy dni młodzież z Polski i Europy będzie rozmawiać o tym, jak zmienić świat na lepsze. Organizatorami wydarzenia są uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP. Uczestników konferencji przywitała wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.


 
Od 6 do 8 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbywa się konferencja Tricity Model United Nations. To symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizatorami wydarzenia są uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Podczas MUN-a uczniowie stają się delegatami i reprezentują różne kraje, aby dyskutować i zajmować się globalnymi problemami. Konferencja zapewnia uczniom okazję do poszerzenia horyzontów na temat problemów globalnych, dyplomacji, stosunków międzynarodowych i pracy ONZ. Zgromadzoną w PPNT młodzież przywitały wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-SpychałaMałgorzata Szymańska-Pancewicz, wicedyrektor III LO w Gdyni.


– Symulacja Obrad Zgromadzenia Generalnego jest przede wszystkim bardzo praktyczną nauką, która pozwala zapoznać się z regułami rządzącymi dzisiejszym globalnym światem, zrozumieć model funkcjonowania Narodów Zjednoczonych. Pozwala również nauczyć się pewnych technicznych umiejętności, takich jak przemawiania, argumentacja. Ale myślę, że to wszystko ma tak naprawdę drugorzędny wymiar. Dla mnie najważniejsze jest to, że młodzi ludzie decydują się wziąć odpowiedzialność za świat. Na razie oczywiście w wymiarze ćwiczebnym – mówi wiceprezydentka Katarzyna Gruszecka-Spychała.  


Tricity Model United Nations od 12 lat tworzy młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Robią to dla młodych ludzi z całej Polski i Europy. To świetna okazja do nawiązania nowych znajomości, które skutkują powstaniem nowych, wspaniałych projektów zmieniających świat na lepsze.

Podczas konferencji młodzi ludzie szlifują swoje umiejętności pod kątem wystąpień publicznych i uczą się rozwiązywania problemów, jednocześnie biorąc pod uwagę interesy państw, które reprezentują. Gdyńska konferencja wspiera rozwój przyszłych liderów oraz promuje nawiązywanie relacji z uczniami z całego świata. Bo dotarcie do grupy młodych odbiorców, którzy są przyszłością społeczeństwa, jest tu kluczowe.

– Myślę, że to jest ogromna nauka dla uczniów i takie poszerzenie horyzontów na problemy dzisiejszego świata. Ale przede wszystkim jest to dla nich rozwój osobisty. Uczą się organizacji dużych imprez, przemówień publicznych, posługują się w praktyce językiem angielskim – informuje Małgorzata Szymańska-Pancewicz, wicedyrektor III LO w Gdyni.
 

Jaki jest cel MUN-a?


Młodzież idąca z flagami
Fot. Magdalena Śliżewska

Celem MUN-a jest edukacja uczestników na temat bieżących wydarzeń i problemów globalnych, a także rozwijanie zdolności przywódczych, komunikacyjnych i umiejętności krytycznego myślenia. Każdy komitet ma za zadanie opracować rozwiązania dla omawianego problemu i stworzyć rezolucję podsumowującą przebieg dyskusji.
– Przede wszystkim jako delegat przez trzy lata bardzo dużo uczyłam się o tym jak się komunikować z innymi ludźmi, bardziej profesjonalnie niż w szkole. Teraz nie boję się żadnego spotkania biznesowego czy o pracę, bo już wiem dokładnie, jak to się odbywa, jak się zachować w takich sytuacjach. Do tego dużo uczymy się o sprawach bieżących na świecie – mówi Maja Telszewska, uczennica gdyńskiej „Trojki”.

Co się dzieje podczas konferencji?


MUN trwa dwa i pół dnia. Otwiera się i kończy zgromadzeniem ogólnym, na którym muszą być obecni wszyscy uczestnicy konferencji. Większość debat odbywa się jednak we własnym gronie każdego z komitetów. Każdy z nich ma swoją wydzieloną salę konferencyjną. W czasie obrad przewidziane są przerwy na kawę i dłuższa przerwa obiadowa. Obecni są delegaci z całej Polski, jak również z innych krajów.

Konferencje MUN odbywają się na całym świecie. Uczniowie z gdyńskiej „Trójki” mieli już okazję uczestniczyć w spotkaniach w Nowym Jorku (NYC MUN) i Londynie (UCL MUN).

Młodzież przemawiająca ze sceny
Fot. Magdalena Śliżewska

Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.lo3.gdynia.pl/service/trimun/.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.09.2023 09:14
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.12.2023 13:52
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona