Aktualności - новини

O kulturze i integracji w Muzeum Emigracji

Wydarzenie rozpocznie się 18 czerwca o godz. 11.00, mat. prasowe

Wydarzenie rozpocznie się 18 czerwca o godz. 11.00, mat. prasowe

„PoznajMY się – Dzień Kultury Ukraińskiej” to wydarzenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi, a także dla wszystkich miłośników poznawania innych kultur. Jego organizatorem jest Fundacja You Plan Culture. Integracja kulturowa odbędzie się 18 czerwca w Muzeum Emigracji. Wstęp jest bezpłatny.


 
Od października zeszłego roku Fundacja You Plan Culture buduje dobre praktyki dla wielokulturowego środowiska w województwie pomorskim. Swoje działania realizują w ramach projektu o nazwie „PoznajMY się”.

Podsumowaniem tego, co do tej pory udało się wspólnie zrealizować, będzie wydarzenie „PoznajMY się – Dzień Kultury Ukraińskiej”. Odbędzie się ono w Muzeum Emigracji 18 czerwca od godz. 11.00. Sprawdźmy, co nas czeka tego dnia przy ul. Polskiej 1.

Koncerty muzyki ukraińskiej


Gordiy Starukh – artysta i producent muzyczny ze Lwowa. Mistrz liry korbowej. W swojej muzyce łączy tradycyjne pieśni i melodie ukraińskie z różnymi elementy muzyki elektronicznej. Dzięki temu dostosowuje je do współczesności i popularyzuje na całym świecie.Z kolei Rybonka to ukraińsko-polski duet muzyczny z Gdańska grający muzykę autorską. Prezentują muzykę szczerą i emocjonalną. Łączą melancholijne brzmienie indie z motywami ludowymi, jazzem i rockiem.Wyszywanki – warsztaty haftu ukraińskiego


Haft to ważna część niewyczerpanych skarbów kultury duchowej Ukrainy. Łączy się z nim cała wielowiekowa historia narodu ukraińskiego, jego twórcze poszukiwanie, radość i smutek, jego zwycięstwa i porażki, nadzieje na przyszłość. Wyszywanka jest duchowym symbolem narodu ukraińskiego, ojczyzny, domu rodzinnego i ciepła rąk matki.

Warsztaty poprowadzi Nataliia Kovalyshyna – Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Wieloletnia pedagożka i nauczycielka, koordynatorka do spraw uczniów z doświadczeniem migracyjnym, gdańska wolontariuszka, członkini dwóch kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska, dyplomowana mistrzyni sztuki ludowej.

Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej, uczyła się go od nauczycielki techniki oraz od mamy i siostry. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej.

Na zajęcia obowiązują zapisy przez formularz na stronie: https://bit.ly/wyszywankiDKU_zapisy.

Pokazy filmów dokumentalnych


Podczas wydarzenia w Muzeum Emigracji zobaczymy też następujące filmy:

  • „Moja Ozerna”, reż. Karina Będkowska, Polska 2022, 58 min.
„Ja też nie chcę żyć” – wyznaje Karina swojej ciotce Sławie, rozpoczynając głębokie poszukiwanie sensu między dwójką dalekich krewniaczek. Karina, Polka, która szuka ucieczki od niepokojów Londynu, trafia do Ozernej, małej wioski na Ukrainie. Tam spotyka 84-letnią Slavę i przez wiele lat obie kobiety rozwijają wzajemną miłość oraz troskę.

  • „Syndrom Hamleta”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska 2022, 85 min.
Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukraińców. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku pięcioro bohaterów, zainspirowanych dramatem „Hamlet”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z nich na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem.

Obserwując z kamerą proces powstawania spektaklu, film „Syndrom Hamleta” z bliskiej, intymnej perspektywy portretuje pierwsze ukraińskie pokolenie urodzone po rozpadzie ZSRR, które próbuje zmienić targany konfliktami kraj i uporządkować swoje życie.

  • „Bajka o koniku”, reż. Uliana Osowśka, Denis Strasznyj, Ukraina 2021, 76 min.
Anatolij, były działacz antysowiecki, obecnie mnich i artysta, mieszka w starożytnej kamiennej wieży w sercu Tallina. Dzień w dzień modli się do natury i tworzy w swoim warsztacie własnoręcznie wykonane książki. Wiele lat temu artysta złożył ślubowanie, że w każdym dniu znajdzie coś dobrego. Wybuch wojny we wschodniej Ukrainie sprawia, że opuszcza spokojną estońską stolicę i udaje się do miasteczek frontowych z misją pracy jako wolontariusz.

Od 2014 roku łączy życie duchowe z aktywizmem społecznym, nieustannie podróżując na Donbas, by nieść pomoc humanitarną. Jego przysięga zostaje poddana próbie przez rzeczywistość „szarej strefy”.

Wystawa „Codzienność”


Fotografie zebrane na wystawie to prace młodych ludzi pochodzących z Ukrainy. Zostały wybrane w konkursie, którego celem była aktywizacja dzieci i młodzieży ukraińskiej, próba zrozumienia, jak wygląda perspektywa przyjazdu do Polski i tworzenia tu swojego świata.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na stronie fundacji i w wydarzeniu na Facebooku.

O projekcie „PoznajMY się”


„PoznajMY się” to działania włączające uczniów ukraińskich przebywających w województwie pomorskim w budowanie lokalnego środowiska i wzmacniających integrację społeczną poprzez realizowanie zajęć teatralnych z edukacji międzykulturowej, a także działań promujących kulturę ukraińską.

Projekt aktywizuje też polskich uczniów i nauczycieli, zwiększając poziom świadomości i empatii w zakresie potrzeb oraz problemów obcokrajowców.

– Chcemy uciec od określeń migrant czy uchodźca, na rzecz poznawania siebie z silnych stron i wzmacniania poczucia własnej wartości. Projekt odpowiada na problem braku świadomości międzykulturowej u Polaków, a co za tym idzie stygmatyzacji osób przybyłych do nas z innych krajów. Zainteresowanych włączymy w wydarzenia edukacyjne (warsztaty dla dzieci i młodzieży, seminaria dla polskich i ukraińskich pedagogów) oraz kulturalne (Dzień Kultury Ukraińskiej). Głównymi odbiorcami są uczniowie i nauczyciele z Polski i Ukrainy – informują na swojej stronie organizatorzy projektu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja You Plan Culture, a partnerem Muzeum Emigracji.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach „Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”.

Plakat w języku ukraińskim z informacjami o wydarzeniu „PoznajMY się – Dzień Kultury Ukraińskiej”

  • ikonaOpublikowano: 14.06.2023 16:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.06.2023 15:59
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona