Uwaga! Skrócił się termin przerwy w dostawie ciepłej wody. OPEC już napełnia sieć. Szczegóły w komunikacie.
Aktualności - новини

Ukraińskie liderki u wiceprezydentki Gdyni

Spotkanie wiceprezydentki Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały z ukraińskimi liderkami. Fot. Przemysław Kozłowski

Spotkanie wiceprezydentki Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały z ukraińskimi liderkami. Fot. Przemysław Kozłowski

W piątek, 29 września Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki, spotkała się z lokalnymi liderkami z Ukrainy – przedstawicielkami samorządów i NGO-sów. Wizytę studyjną w Gdyni, która skupia się na tematyce innowacyjności społecznej i ekonomicznej, zorganizował Europejski Instytut na rzecz Demokracji we współpracy z Urzędem Miasta Gdynia.Do Gdyni z kilkudniową wizytą studyjną przyjechały lokalne liderki z Ukrainy, by spotkać się z przedstawicielami miasta i posłuchać o  doświadczeniach w zakresie m.in. realizacji innowacyjnych inicjatyw, projektów związanych z nowoczesnym transportem, pozyskiwaniem środków, współpracą z Ukrainą, aktywizacją mieszkańców miasta, kobiet czy młodzieży.

W piątek, 29 września w Urzędzie Miasta Gdyni spotkała się z Ukrainkami Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki. Wcześniej kobiety rozmawiały m.in. z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni Marcinem Wołkiem, prezesem PKA sp. z o.o. Lechem Żurkiem, przedstawicielami domów sąsiedzkich, które odwiedziły. Ukrainki zapoznały się także z działaniami miasta na rzecz uchodźców z Ukrainy.

– Nasze rozmowy krążyły wokół projektów kulturalnych, wsparcia kobiet, w tym w zakresie przedsiębiorczości, integracji polsko-ukraińskiej oraz gdyńskich doświadczeń z zakresu pozyskiwania i wydatkowania środków europejskich. Z przyjemnością podzieliłam się praktycznymi obserwacjami. Być może wizyta zaowocuje wspólnym, cennym projektem. Będziemy nad tym pracować już od poniedziałku – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Organizatorem wizyty w Gdyni jest Europejski Instytut na rzecz Demokracji we współpracy z Urzędem Miasta Gdyni. Fundacja działa w Warszawie od 25 lat i większość tego czasu współpracuje z Gdynią. Wizyta jest częścią projektu fundacji EID finansowanego ze środków amerykańskiego NED (National Endowment For Democracy), którego celem jest wspieranie lokalnych liderów z Ukrainy działających na rzecz społeczności lokalnych - szczególnie w okresie wojny.

Kilka kobiet siedzi wokół stołu i rozmawia.
Ukraińskie liderki w Urzędzie Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski


Projekt skupia się na osobach zajmujących się wewnętrznymi przesiedleńcami, osobami z niepełnosprawnościami i inicjującymi nowe działania w Ukrainie nie zważając na problemy wojenne. W ramach projektu w 2023 odbywają się wizyty studyjne w Polsce - dwie pierwsze, które odbyły się w Lublinie, skupiały się na problemach osób z niepełnosprawnościami, zielenią miejską i jej rolą w czasie wojny. Wizyta w Gdyni koncentruje się na tematyce innowacyjności społecznej i ekonomicznej.

W spotkaniu z wiceprezydentką Gdyni Katarzyną Gruszecką-Spychałą wzięły udział:


 • Svitlana Hnatiuk z regionu Rivne, która pracuje ze społecznością z Żytomierza, kończy studia i aktywnie działa w organizacjach pozarządowych.
 • Iryna Lebeda z Krzywego Rogu, asystentka z-cy prezydenta miasta; pracuje w obszarze kultury, obecnie skupia się na pracy z wewnętrznymi przesiedleńcami z okupowanych terenów Ukrainy. Studiowała w Polsce, od wybuchu wojny nie opuszczała Ukrainy.
 • Nataliia Maiorova, vice-przewodnicząca Rady Miasta Rivne. Szczególnie zajmuje się obszarem polityki społecznej i innowacjami w tym obszarze.
 • Oleksandra Gorchynska z organizacji pozarządowej z Kijowa, zajmującej się kulturą. Była w przeszłości urzędnikiem administracji państwowej.
 • Halyna Chyburovska z Żytomierza. Współzałożycielka jednego z największych NGO-sów w Żytomierzu "Volunteer Headquarters of Zhytomyr". Zajmuje się przesiedleńcami wewnętrznymi.
 • Daria Podvyshennya, dziennikarka / wolontariuszka działająca w mieście Ostroh w regionie Równe. Zaangażowana w organizację wolontariatu i organizację wsparcia dla wojska.
 • Dorota Mitrus, prezeska Zarządu Fundacji EID.
 • Tetiana Lyshnevets, współpracowniczka EID z Lublina.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 29.09.2023 15:44
 • ikona

  Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 29.09.2023 16:26
 • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona