Budżet Obywatelski 2016

Ruszyła 3. edycji Budżetu Obywatelskiego Gdyni 2016

Dużymi krokami zbliża się termin rozpoczęcia składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego Gdyni 2016.  W gdyńskich dzielnicach, ruszyły pierwsze spotkania, na których omawiane są tegoroczne zasady i możliwości. Wszystko po to, aby gdynianie mogli świadomie i realnie wpływać na rozwój miasta oraz kształtować jego przestrzeń.


Ruszyła 3. edycji Budżetu Obywatelskiego Gdyni 2016

Pierwsze konsultacje odbyły się w dzielnicach Wzgórze św. Maksymiliana oraz Gdyni Cisowej. Kolejne prowadzone będą niemal codziennie aż do 23 marca, nawet w trzech dzielnicach jednocześnie. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronach internetowych www.bo.gdynia.pl i www.facebook.com/budzetobywatelskigdynia.

Spotkania stanowią cenne źródło informacji o zasadach i zmianach w głosowaniu na Budżet Obywatelski. W tym roku najważniejszą z nowości jest zmiana samej metody głosowania. W efekcie badania przeprowadzonego w styczniu 2016 roku na reprezentatywnej próbie mieszkańców Gdyni zdecydowano, że w obecnej edycji BO gdynianie głosować będą wybierając maksymalnie pięć projektów, a następnie szeregując je od najbardziej do najmniej pożądanego. Ponadto w Budżecie Obywatelskim roku 2016 znowu podwyższamy pulę - 4 330 000 zł to środki przyznane na rok 2016 do tego dochodzi 873 543,65 zł funduszy, które nie zostały rozdysponowane w roku ubiegłym. Nowością jest również podwyższenie kwoty bazowej dla dzielnic do 45 000 zł. – tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W tym roku po raz pierwszy działać będzie Rada ds. Budżetu Obywatelskiego, w której skład wchodzą radni miasta i dzielnic, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz jednostek miejskich.

Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia. Wzorem lat ubiegłych, w tym czasie odbędą się w Gdyni maratony pisania wniosków. W ich trakcie pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych oraz jednostek Urzędu Miasta będą pomagali w prawidłowym wypełnieniu zgłoszenia projektu, który miałby zostać zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie na projekty trwać będzie dwa tygodnie od 12 do 25 września. Warto zaznaczyć, że 2016 rok jest pierwszym, w którym Gdańsk, Sopot, Gdynia i Rumia prowadzą BO według wspólnego kalendarza.

Przypomnijmy, że  pierwszą edycję Budżetu Obywatelskiego przeprowadzono w Gdyni w roku 2014. Wówczas frekwencja mieszkańców Gdyni uprawnionych do głosowania wyniosła 17,1 proc. zaś w kolejnym roku wzrosła już do 20 procent mieszkańców.

  • ikonaOpublikowano: 11.03.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.03.2024 08:43
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona