Budżet Obywatelski 2021

Głosowanie w BO2021 zakończone!

Wyniki głosowania poznamy 24 czerwca // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Wyniki głosowania poznamy 24 czerwca // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Zakończyło się głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2021! O tym, które projekty trafią do realizacji oraz w których dzielnicach zostaną zrealizowane Projekty +1, przekonamy się w najbliższy czwartek podczas ogłoszenia wyników, które odbędzie się w online.


Głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim trwało 15 dni, a rozpoczęło się 7 czerwca. Udział mógł wziąć każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Gdyni, bez względu na wiek. Głosowanie prowadzone było elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl, a także w specjalnych punktach głosowania – stacjonarnych i mobilnych – w całym mieście.
– Budżet Obywatelski to dla nas zawsze szczególny czas na rozmowę o tym, jak powinno się zmieniać nasze miasto. Dlatego ważne jest, by jak najwięcej osób mogło wziąć w nim udział. Trzeba przyznać, że mieszkańcy głosowali do samego końca, ostatni głos został oddany o godzinie 23.58. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy brali udział w procesie. Autorom i autorkom za całą pracę w przygotowanie i promocję swoich projektów, urzędnikom za wsparcie, a gdynianom i gdyniankom za głosowanie. Razem zmieniamy Gdynię na lepsze – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Do realizacji przejdą projekty miejskie (oddzielnie ogólne, oddzielnie KBO) oraz w poszczególnych dzielnicach (duże i małe), które uzyskają najwięcej głosów. Wskazywanie projektów do realizacji w każdej dzielnicy rozpoczynało się od projektów małych. Następnie środki pozostałe po odjęciu kwoty przeznaczonej na realizację zwycięskich projektów małych przydziela się na pozostałe projekty zgodnie z ich wyceną, aż do wyczerpania się środków przypadających na daną dzielnicę.

Łączna pula środków BO2021 wyniosła ponad 11 milionów złotych. Warto pamiętać, że w trzech dzielnicach z najwyższą frekwencją w głosowaniu zrealizowane zostaną dodatkowe projekty dzielnicowe (tzw. „duży” w dzielnicy z najwyższą frekwencją oraz „małe” w dwóch kolejnych dzielnicach ze szczytu listy rankingowej). Projekty te zostaną zrealizowane z innych środków miasta, poza pulą Budżetu Obywatelskiego.
 
Listę zwycięskich projektów poznamy już w czwartek, 24 czerwca. O godzinie 17.00 rozpocznie się specjalne spotkanie online, podczas którego zostaną ogłoszone wyniki. Do spotkania można dołączyć na żywo, za pośrednictwem profilu Facebook gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego oraz strony głównej gdynia.pl.
 
Co więcej, realizację projektów „spod kreski” (z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę) mogą także dofinansować z miejskich środków rady dzielnic i rada miasta lub natomiast z własnych środków – prywatni darczyńcy.
 
Realizacja zwycięskich projektów BO2021 będzie mogła rozpocząć się w przyszłym roku.

  • ikonaOpublikowano: 03.01.2023 13:48
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.01.2023 13:49
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona