Budżet Obywatelski 2021

Oto zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego 2021!

Znamy już wyniki głosowania na BO 2021 // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Znamy już wyniki głosowania na BO 2021 // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Głosowanie w gdyńskim Budżecie Obywatelskim trwało od 7 do 21 czerwca. Udział mogły wziąć wszystkie osoby mieszkające w Gdyni, bez względu na wiek. Głosowanie prowadzone było elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl.
 

– 116 zwycięskich projektów to zdecydowanie powód do dumy dla całego miasta. To pomysły mieszkańców i mieszkanek na to, by w naszym mieście było ciekawiej, przyjaźniej i bezpieczniej. Zaangażowanie mieszkańców w sprawy miasta bardzo cieszy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
– Każda edycja gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego jest inna. W tym roku funkcjonowaliśmy wciąż w warunkach pandemii, najczęściej spotykaliśmy się z mieszkańcami zdalnie, ale mieliśmy też kilka okazji do spotkań bezpośrednich, które były dla nas szczególną radością. Dziękujemy za pomysły, za spotkania, za Państwa zaangażowanie – mówi Marta Wieczorek, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki organizującej BO.
 
Wyniki gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 ogłoszone zostały podczas wydarzenia on-line, z transmisją na facebookowym profilu Budżetu Obywatelskiego oraz za pośrednictwem strony głównej serwisu internetowego www.gdynia.pl.
 
W gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2021 do podziału było 11 148 564 zł plus premia w ramach „Projektu +1”. To nagroda w postaci realizacji dodatkowych projektów (ze środków miasta): dużego dla dzielnicy z najwyższą frekwencją w głosowaniu oraz małych – po jednym w dzielnicach, które w rankingu frekwencji zajęły drugie i trzecie miejsca.
 
W tym roku wybieraliśmy spośród 287 projektów dzielnicowych. Najwięcej było ich na Cisowej – 28, najmniej – na Kamiennej Górze i w Orłowie – po osiem. Spośród sześciu poddanych pod głosowanie projektów miejskich ogólnych, wybrano jeden. Jeden projekt został także wybrany w miejskim Klimatycznym Budżecie Obywatelskim, z łącznie 4 poddanych pod głosowanie.
 
Najwyższą frekwencję – 26,61 procent głosujących – osiągnięto na Babich Dołach i to właśnie w tej dzielnicy zrealizowany zostanie dodatkowy duży „Projekt +1”: „Modernizacja schodów prowadzących przez las z osiedla przy ul. Ikara 20 do Klubu 43. Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej przy ul. Zielonej”.
 
Na drugim i trzecim miejscu rankingu frekwencji ostatecznie uplasowały się, odpowiednio: Chwarzno-Wiczlino (24,96 proc.) oraz Mały Kack (22,90 proc). W tych dzielnicach zrealizowane zostaną dodatkowe projekty małe: „Bezpłatny kurs tańca towarzyskiego” oraz „ Joga w plenerze – w Parku Rodzinnym przy ul. Spokojnej”.
 
Najrzadziej głosowali mieszkańcy Chyloni (4,28 proc.).
 
Wśród projektów dzielnicowych w całym mieście najwięcej punktów – 1873 – otrzymał zwycięski projekt z Chwarzna-Wiczlina: „Edukacyjny park sportowy dla dzieci i młodzieży przy rondzie obok osiedla Chwarzno Polanki”.

Wybrany do realizacji projekt dzielnicowy o największej wartości to „Edukacyjny park sportowy dla dzieci i młodzieży przy rondzie obok osiedla Chwarzno Polanki” (Chwarzno-Wiczlino; 952 000zł).

Najtańszy projekt dzielnicowy, który trafi do realizacji to „Gra w gumę w formule zespołowej w otwartej przestrzeni miejskiej” (Śródmieście; 1700 zł).

Warto pamiętać, że projekty, dla których w wyniku głosowania zabrakło pieniędzy, wciąż mają szansę na realizację. Rady dzielnic mogą „dołożyć” ze swoich środków brakującą kwotę na realizację projektu dzielnicowego: małego lub dużego „spod kreski” w następnym roku, a Radni Miasta mogą zdecydować o dofinansowaniu z budżetu kolejnego projektu miejskiego. Podobne deklaracje, z własnych środków, mogą składać prywatni darczyńcy. 

Pełne wyniki głosowania.

ikona