Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Budżet Obywatelski 2022

323 projekty złożone do BO2022!

Informacja o wynikach weryfikacji ogólnej projektów dzielnicowych zostanie opublikowana na stronie bo.gdynia.pl do 9 marca, a w przypadku projektów miejskich do 16 marca. // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Informacja o wynikach weryfikacji ogólnej projektów dzielnicowych zostanie opublikowana na stronie bo.gdynia.pl do 9 marca, a w przypadku projektów miejskich do 16 marca. // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

323 projekty (315 dzielnicowych oraz 8 miejskich) złożono do Budżetu Obywatelskiego 2022! Najwięcej z nich, bo 31, zgłosili mieszkańcy i mieszkanki Chyloni. Teraz wszystkie projekty przejdą weryfikację, a projekty miejskie zostaną dopracowane przez autorów i urzędników podczas specjalnych warsztatów.


Etap składania wniosków w gdyńskim BO2022 trwał blisko miesiąc – od 24 stycznia do 21 lutego. Zgłaszane pomysły dzielnicowe mogły dotyczyć: komunikacji i organizacji ruchu, przestrzeni publicznej, sportu i rekreacji, zdrowia i polityki społecznej, edukacji, zieleni i ochrony środowiska oraz kultury. Z kolei projekty miejskie mogły zawierać się w zakresie tematycznym Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. Łącznie na realizację projektów zabezpieczono ponad 11 milionów złotych.

– Cieszymy się, że mieszkańcy chcą angażować się w kreowanie miasta nawet w niełatwych warunkach pandemii. Etap składania wniosków w BO to wyjątkowy czas, a każdy złożony projekt czytamy z uwagą. Bo chociaż nie wszystkie wygrają we wrześniowym głosowaniu to z pewnością są dla nas, samorządowców, ważnym sygnałem Państwa potrzeb – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Wśród zgłoszonych pomysłów dzielnicowych, małych i dużych, są m.in.: cykle zajęć i spotkań tematycznych w dzielnicach, zabawa z okazji Dnia Jednorożca, budowa placów zabaw, organizacja parków kieszonkowych oraz instalacja miernika smogu. Najdroższy projekt dzielnicowy został wyceniony na 585 tys. zł.

Najwięcej projektów dzielnicowych złożono w Chyloni (31), na Chwarznie-Wiczlinie (26) i w Redłowie (24). Najmniej na Kamiennej Górze (5), Babich Dołach (8) i Witominie (9),

Z kolei projektów miejskich złożono 8. Są wśród nich m.in.: uporządkowanie pozostałości po zabudowie i basenach w sąsiedztwie Polanki Redłowskiej w celu poszerzenia zielonego terenu rekreacyjnego oraz nasadzenia drzew oraz rabat przyulicznych.

Wszystkie zgłoszone projekty zostały już opublikowane na podstronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. Można je przeglądać i komentować.  

22.02-24.06: WERYFIKACJA I UZUPEŁNIENIA W PROJEKTACH
– Wszystkie złożone pomysły dzielnicowe będą teraz sprawdzane pod kątem wymogów formalnych. Zwrócimy uwagę na to, czy wniosek został prawidłowo wypełniony, czy zawiera wszystkie niezbędne załączniki oraz czy zgłaszany pomysł wchodzi w zakres zadań możliwych do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jeśli coś będzie wymagało zmian lub uzupełnienia, będziemy kontaktować się z autorami i autorkami – mówi Magdalena Warmowska z Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński Budżet Obywatelski.
Informacja o wynikach weryfikacji ogólnej projektów dzielnicowych zostanie opublikowana na stronie bo.gdynia.pl do 9 marca, a w przypadku projektów miejskich do 16 marca.

Gdy wniosek przejdzie pomyślnie weryfikację ogólną, trafi do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta lub jednostek miejskich. Urzędnicy sprawdzą, czy pomysł można zrealizować w zaproponowanym kształcie. Przenalizują zaproponowaną lokalizację oraz ustalą ostateczny zakres i wycenę projektu.

Wstępna analiza merytoryczna projektów miejskich odbędzie się przed warsztatami dopracowywania projektów miejskich. W trakcie spotkania z autorami urzędnicy przedstawią proponowany zakres zmian czy uzupełnień, a potem wspólnie dopracują ich końcową formę. Ostateczna analiza merytoryczna projektów zakończy się w tym samym czasie, co pomysłów dzielnicowych, czyli do 24 czerwca.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona do 13 lipca. Głosowanie potrwa od 5 do 19 września. Wyniki poznamy kilka dni później.

  • ikonaOpublikowano: 24.02.2022 08:32
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.01.2023 10:06
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona