Budżet Obywatelski 2022

Głosowanie w BO2022 na półmetku!

Głosować można jeszcze do 19 września za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Głosować można jeszcze do 19 września za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Za nami pierwszy tydzień głosowania w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2022! Jeszcze do 19 września włącznie można wskazywać projekty, na realizację których zostanie przeznaczonych łącznie ponad 11 milionów złotych z budżetu miasta. Głosowanie trwa tylko chwilę, a udział wziąć mogą wszystkie osoby mieszkające w Gdyni – bez względu na wiek i adres zameldowania.

Głosowanie w gdyńskim BO2022 rozpoczęło się 5 września. Gdynianki i gdynianie wybierają z puli 245 projektów te, których realizacji chcą najbardziej. Lista wszystkich projektów, wraz z ich opisami, jest dostępna na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.
–  W tym roku wybieramy spośród 245 projektów. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród pomysłów są zarówno działania inwestycyjne, jak i różnego rodzaju zajęcia i wydarzenia. Państwo wybierają, które z nich zostaną zrealizowane. Do podziału jest ponad 11 milionów złotych, w tym 2 mln na wdrożenie pomysłów miejskich, poświęconych ochronie klimatu i środowiska. Ja już głosowałem, to naprawdę trwa tylko chwilę. Zachęcam każdego, bo to jeden ze sposobów na włączenie się w kształtowanie naszego miasta – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W głosowaniu można wybrać maksymalnie trzy projekty w trzech kategoriach - trzy miejskie w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego oraz w ramach jednej dzielnicy: trzy dzielnicowe duże i trzy dzielnicowe małe.  

W dzielnicy, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży: „pierwszy pod kreską” – z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. Z kolei w dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty małe. Projekty te zostaną zrealizowane z innych środków miasta.
– Od samego początku w rankingu frekwencji zdecydowanie prowadzi Chwarzno-Wiczlino, a drugiego miejsca nie oddaje Wielki Kack. Trwa za to zawzięta rywalizacja o trzecie miejsce. Długo utrzymywała się Chylonia, a teraz wszystko rozgrywa się między Dąbrową i Działkami Leśnymi. Ale wszystko może się zmienić, to zależy od zaangażowania mieszkańców. W poprzednich latach widzieliśmy sytuacje, w których dzielnica w ostatnich dniach głosowania wdzierała się na podium. Najmniej głosów, od samego początku, oddano natomiast na Kamiennej Górze – mówi Magdalena Warmowska z Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces gdyńskiego BO.

Głosować można do 19 września za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl. Cudzoziemcy oraz osoby nie posiadające nr PESEL bądź Karty Mieszkańca mogą złożyć oświadczenie wg wytycznych, dostępnych tutaj: https://bo.gdynia.pl/poradnik-bo/dokumenty-2/  i tym samym wziąć udział w głosowaniu.

Wyniki poznamy do 23 września.

  • ikonaOpublikowano: 14.09.2022 11:36
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.01.2023 09:57
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona