Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Budżet Obywatelski 2022

Nowe miejsce zabawy powstanie przy ul. Arciszewskich

Nowy plac zabaw ma być gotowy w przyszłym roku // fot. Judyta Bork

Nowy plac zabaw ma być gotowy w przyszłym roku // fot. Judyta Bork

Piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnie, bujaki i drążki. Do tego ławki, rośliny i ogrodzenie. W sporym skrócie – oto plac zabaw, który wymyślili mieszkańcy Oksywia w ramach realizacji zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego. W czwartek, 10 listopada 2022, podpisana została umowa na wdrożenie tej inicjatywy w życie. Wczesną wiosną nowy plac przy ul. Arciszewskich 23 ma być już gotowy na pierwsze zabawy.


Budowa placu zabaw przy ul. Arciszewskich 23 to inicjatywa mieszkańców, która została wskazana do realizacji w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku. Na ten projekt zagłosowało ponad 650 osób i zdobył tym samym zdecydowaną przewagę nad innymi wybieranymi w tej dzielnicy, a także wpisuje się w średnią liczbę punktów oddanych na projekty duże w edycji BO2021. 
– Zdajemy sobie sprawę, że okolica ta ma wiele potrzeb. Zbadaliśmy je i odpowiadamy na nie w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. To, co cieszy szczególnie to fakt, że mieszkańcy i mieszkanki okolicy także chcą brać udział w procesie wprowadzania zmian w okolicy. Budżet Obywatelski to właśnie takie narzędzie. To sposób na to, by mieszkańcy zmieniali swoje okolice według swojego pomysłu. Projekt placu zabaw przy ul. Arciszewskich zdecydowanie spełni to zadanie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Umowa na realizację prac z wyłonioną w przetargu firmą Green Poland została podpisana w czwartek (10 listopada). Koszt realizacji to 263 tysiące złotych. Postępowanie przetargowe, a także koncepcja funkcjonalno-użytkowa – na podstawie której powstanie docelowy projekt budowlany – przygotowało Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Co więcej, udział w przygotowaniu tego drugiego dokumentu miała autorka zwycięskiego projektu BO.
– Plac zabaw w tym miejscu jest bardzo potrzebny. To będzie coś więcej, niż tylko kilka urządzeń otoczonych furtką. To miejsce, w którym będziemy mogli spotykać się z sąsiadami, porozmawiać, lepiej poznać, gdzie nasze dzieci będą mogły także zawiązywać nowe przyjaźnie i aktywnie spędzać czas poza domem. Cieszę się, że zostaliśmy włączeni w przygotowania szczegółowych opracowań dotyczących zakresu realizacji. To pokazuje, że istnieje i działa dialog między mieszkańcami oraz Urzędem Miasta – mówi Judyta Bork, mieszkanka Oksywia oraz wnioskodawczyni.
Mieszkańcy okolicy mogli wyrazić swoje zdanie na temat zaproponowanych rozwiązań za pośrednictwem ankiety. Wśród wspólnych elementów dwóch propozycji zawartych w formularzu były m.in. piaskownica, huśtawki „bocianie gniazdo” oraz wagowa dla dwojga dzieci, zjeżdżalnia, ławki z oparciami i podłokietnikami oraz stół. Zaproponowano także nasadzenia, w tym m.in. jarzęby szwedzkie, sosny czarne, wiśnie piłkowane i kosodrzewiny, derenie oraz kłosowce. Do wyboru było natomiast wyposażenie części tzw. sportowej dla dzieci i młodzieży. Pierwszy zestaw zawierał stół do ping-ponga oraz drewniane trybuny, a drugi – ławkę i drążki gimnastyczne oraz urządzenie do ćwiczenia balansu.

Plac zabaw zostanie także ogrodzony. Będzie również w pełni dostępny dla osób o różnym stopniu sprawności. To dzięki dostosowanemu wyposażeniu oraz nawierzchni, z której będzie można wygodnie korzystać także poruszając się na wózku.

Ankiety w wersji papierowej czekały na mieszkańców najbliższej okolicy w skrzynkach na listy. Ostatecznie wybrany został drugi zestaw, zawierający m.in. drążki gimnastyczne. Wyniki tej ankiety, a także zapisy zwycięskiego wniosku oraz konsultacje z autorką były podstawą do przygotowania koncepcji funkcjonalno-użytkowej, która zostanie przekazana wykonawcy inwestycji.
– To będzie nowoczesne miejsce dla rekreacji dla gdynian w różnym wieku. Dzięki zastosowaniu formuły „zaprojektuj i zbuduj” skrócony zostanie czas jego realizacji. To dobra wiadomość dla mieszkańców i wszystkich osób, które zagłosowały na ten projekt, bo to oznacza, że powstanie już wczesną wiosną – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

  • ikonaOpublikowano: 10.11.2022 13:52
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.01.2023 09:54
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona