Budżet Obywatelski 2023

Oto lista projektów pod głosowanie w BO2023!

Losowanie numerów projektów na listach głosowanie // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Losowanie numerów projektów na listach głosowanie // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

286 – tyle pomysłów mieszkańców i mieszkanek jest na liście głosowania w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2023! Można się już z nimi zapoznać i zastanowić się nad wyborem. Zwłaszcza, że głosowanie w BO2023 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku projekty do realizacji wskazywać będziemy w dniach 4-18 września.

W puli tegorocznej Budżetu Obywatelskiego jest 11 734 360 zł. Środki te są podzielone na część miejską w wysokości 2 000 000 zł oraz dzielnicową w wysokości 9 734 360 zł, która jest rozdysponowana pomiędzy 21 dzielnic Gdyni. To kwoty, za które można zrealizować wiele inicjatyw mieszkańców i mieszkanek. Projekty w tegorocznej edycji można było składać blisko miesiąc, od 23 stycznia do 20 lutego.
- Budżet Obywatelski to największy gdyński proces konsultacyjny. W tym roku odbywa się już 10. edycja. Od początku istnienia do dziś BO bardzo się zmienił, ale jedno jest cały czas niezmienne: idea. Mieszkańcy i mieszkanki mają bezpośredni wpływ na to, jak zmienia się najbliższa okolica i całe miasto. Po 10 latach widać, że te pomysły się nie kończą, że gdynianki i gdynianie mają bardzo ciekawe pomysły na zmiany. Nie każdy projekt może wygrać, ale wiem, że każdy z tych zakwalifikowanych pod głosowanie jest świetnym uzupełnieniem działań miasta – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W tej edycji mieszkańcy i mieszkanki złożyli 352 projekty: 343 dzielnicowe oraz dziewięć miejskich. Ostatecznie pozytywnie zweryfikowanych zostało 286, w tym sześć miejskich oraz 280 dzielnicowych. Z tej liczby 183 to projekty tzw. dzielnicowe małe – o wartości nieprzekraczającej 20 tys. zł, a 97 - tzw. dzielnicowe duże.

Załącznik z listą projektów dostępny jest do pobrania pod tekstem. Kolejność projektów na listach została wylosowana 3 sierpnia przez członków i członkinie Rady ds. Budżetu Obywatelskiego.
- To, że jakieś projekty znajdują się bardziej z przodu lub z tyłu listy nie świadczy o ich wartości lub atrakcyjności. O tym mieszkańcy i mieszkanki zdecydują w trakcie głosowania. Losowanie daje pewność, że kolejność projektów na listach jest przypadkowa – mówi Magdalena Warmowska, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces gdyńskiego BO.

4-18 WRZEŚNIA 2023: GŁOSOWANIE W GDYŃSKIM BO2023

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego odbędzie w dniach 4-18 września. Projekty będzie można wybierać wyłącznie elektronicznie, poprzez stronę www.bo.gdynia.pl. Przed głosowaniem niezbędne będzie podanie danych osobowych numeru PESEL oraz imienia ojca, albo numeru gdyńskiej karty mieszkańca oraz imienia i nazwiska.

W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdyni, niezależnie od wieku czy obywatelstwa. Osoby mieszkające w Gdyni, ale niezameldowane, niewpisane do rejestru wyborców i nieposiadające Karty Mieszkańca – też mogą głosować. Wystarczy złożyć pisemne oświadczenie o zamieszkaniu w Gdyni.

Osoby, które nie dysponują dostępem do Internetu, a będą chciały oddać swój głos na projekty BO 2023, będą mogły to zrobić w wyznaczonych miejscach w naszym mieście. Szczegółowe informacje o punktach głosowania oraz godzinach ich działalności będą dostępne na stronie internetowej www.bo.gdynia.pl do 31 sierpnia.

W ramach głosowania można wybrać maksymalnie trzy projekty miejskie w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego (KBO), maksymalnie trzy dzielnicowe duże i trzy projekty dzielnicowe małe w jednej, dowolnie wybranej dzielnicy (nie musi to być dzielnica zamieszkania).
Wyniki głosowania poznamy do 22 września. Realizacja zwycięskich projektów będzie mogła rozpocząć się najwcześniej w kolejnym roku budżetowym, czyli w 2024 r.

Lista projektów miejskich i dzielnicowych zakwalifikowanych do głosowania w BO2023
Lista projektów miejskich i dzielnicowych niezakwalifikowanych do głosowania w BO2023

  • ikonaOpublikowano: 04.08.2023 12:36
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.08.2023 12:54
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona