Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Budżet Obywatelski 2023

Pomóż dopracować projekty miejskie BO2023!

Mieszkańcy konsultują z urzędnikami projekty Budżetu Obywatelskiego // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Mieszkańcy konsultują z urzędnikami projekty Budżetu Obywatelskiego // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Osiem różnych inicjatyw, których wspólnym mianownikiem jest ochrona klimatu i środowiska. To pomysły na projekty ogólnomiejskie Budżetu Obywatelskiego 2023, które na przełomie stycznia i lutego złożyli mieszkańcy i mieszkanki Gdyni. Teraz te wnioski zyskają ostateczne kształty. W kwietniu odbędą się bowiem specjalne konsultacje, w których udział wezmą autorzy pomysłów i urzędnicy. Do udziału zaproszeni są również wszyscy zainteresowani gdynianie i gdynianki.

Projekty miejskie to – obok projektów dzielnicowych – jeden z rodzajów wniosków w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. Dotyczą obszaru wykraczającego poza jedną dzielnicę, a czasem obejmują całe miasto. Mają określony zakres tematyczny związany z ochroną klimatu i środowiska. To znaczy, że mogą być zgłaszane przedsięwzięcia, których celem jest: zwiększenie ilości zieleni w mieście, zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych, ograniczenia emisji CO2 poprzez rozbudowę infrastruktury rowerowej oraz działania edukacyjne, kulturalne i informacyjne w tych obszarach.

Wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć miliona złotych. Na realizację zwycięskich projektów ogólnomiejskich w puli BO2023 są łącznie dwa miliony złotych.
– Klimatyczny Budżet Obywatelski to nie tylko możliwość współdecydowania o mieście i okazja do realizacji swoich pomysłów na zmiany. To także narzędzie, które umożliwia działania na rzecz klimatu i środowiska. Wiemy, że to temat bliski mieszkańcom i mieszkankom – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.          
Według regulaminu gdyńskiego BO, pomysły na projekty ogólnomiejskie muszą być składane przez grupę autorów, minimum trzy osoby. Ważny jest także sposób ich składania: autorzy we wniosku opisują proponowane przedsięwzięcia oraz szacunkowe koszty ich realizacji, a dokładne zapisy dopracowywane są na etapie weryfikacji. To znaczy, że najpierw urzędnicy wstępnie weryfikują merytorycznie projekty, a następnie wspólnie omawiane są szczegóły i rozwiewane wątpliwości. Pierwsze spotkanie już w tym tygodniu w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31, wejście od ul. Derdowskiego)
– Dzięki takim spotkaniom powstają projekty, które są możliwe do realizacji przez miasto i odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Z jednej strony autorzy i autorki projektów mogą więc dopracować swoje wnioski zgodnie z obwiązującymi przepisami, a z drugiej mogą skonfrontować je z oczekiwaniami sąsiadów. Dlatego te spotkania są otwarte, każdy może wziąć w nich udział. Wystarczy przyjść. Warto wcześniej zapoznać się z opisami projektów, te dostępne są na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego www.bo.gdynia.pl – mówi Magdalena Warmowska z Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej gdyński Budżet Obywatelski.
Na najbliższych warsztatach dopracowywane będą następujące pomysły:
  • środa, 19.04 od godz. 16.00: Zielone wiaty przystankowe z elementami parku kieszonkowego w dzielnicach Chylonia, Wzgórze św. Maksymiliana, Obłuże, Witomino, Dąbrowa, Orłowo, Wielki Kack, Leszczynki, Redłowo (2023/OGM/0002)
  • czwartek, 20.04 od godz. 16.00: Zielone ekrany wzdłuż głównych ulic miasta (2023/OGM/0008).
Pozostałe pomysły będą konsultowane na spotkaniach w następnym tygodniu. Więcej informacji o terminach już wkrótce.

  • ikonaOpublikowano: 18.04.2023 10:32
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.04.2023 10:33
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona