Co nowego

100 lat Komendy Portu Wojennego Gdynia

Budynek Komendy Portu Wojennego Gdynia, fot. www.wojsko-polskie.pl/3fo

Budynek Komendy Portu Wojennego Gdynia, fot. www.wojsko-polskie.pl/3fo

Najstarsza i największa jednostka logistyczna polskiej Marynarki Wojennej świętowała 100 lat swojego istnienia. Dokładnie 28 kwietnia 1920 roku uformowano Komendę Portu Wojennego, wówczas jeszcze w Pucku, kilka lat później – przeniesioną do Gdyni. Jubileusz ze względu na okoliczności obchodzono symbolicznie, w gronie dowódców i awansowanych żołnierzy.

To wyjątkowe święto jednej z najstarszych i największych jednostek całego Wojska Polskiego – Komenda Portu Wojennego istnieje już od 100 lat. Przez pierwszych kilka lat mieściła się w Pucku i dysponowała jedną motorówką oraz dwoma holownikami, ale poszukiwanie możliwości rozbudowy wymusiło przenosiny do nowej bazy w Gdyni, gdzie jednostka pozostała już na stałe.

Obchody rocznicowe, z racji trwającej pandemii koronawirusa, były symboliczne – po zbiórce w Sali Tradycji odczytano rozkaz okolicznościowy i wręczono akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe. W Kościele Garnizonowym odsłonięto natomiast okolicznościową, jubileuszową tablicę. Oficjalne uroczystości zakończyło złożenie kwiatów na grobach tych, bez których nie byłoby 100. rocznicy – twórców i byłych komendantów Komendy Portu Wojennego, wymieniając chociażby komandora Jana Fursewicza, komandora Józefa Porydzaja, komandora porucznika Henryka Gawinka oraz komandora podporucznika Roberta Mietelicy.

Msza w Kościele Garnizonowym z zachowaniem środków ostrożności, fot. Komenda Portu Wojennego Gdynia

Pozostałe wydarzenia zaplanowane w związku z obchodami zostały przeniesione na czas po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego.

Komenda Portu Wojennego Gdynia to obecnie największa jednostka logistyczna Marynarki Wojennej, która pełni funkcję oddziału gospodarczego. Zabezpiecza i zaopatruje okręty stacjonujące w Porcie Wojennym Gdynia oraz jednostki bazujące w garnizonach Gdynia i Gdańsk. Podlega jej zespół techniczny, zespół wsparcia, zespół zabezpieczenia, zespół sportowy MW, punkt bazowania w Helu, wojskowa straż pożarna oraz warsztaty remontowe techniki morskiej.

Pełen zarys bogatej historii jednostki można znaleźć na stronie internetowej Komendy Portu Wojennego Gdynia, TUTAJ.

  • ikonaOpublikowano: 30.04.2020 13:21
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.04.2020 13:44
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze