Co nowego

2019: to był kolejny aktywny rok gdyńskich seniorów

Z oferty organizowanej lub wspieranej przez miasto w roku 2019 skorzystało ponad 10 tys. osób w wieku 55+ // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Z oferty organizowanej lub wspieranej przez miasto w roku 2019 skorzystało ponad 10 tys. osób w wieku 55+ // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Ponad 10 tys. osób w wieku 55+ skorzystało w roku 2019 z oferty organizowanej lub wspieranej przez miasto: w gdyńskim Centrum Aktywności Seniora, w klubach seniora prowadzonych przez fundacje i stowarzyszenia oraz w ramach programu Gdynia 55+. Seniorzy w wieku 60+ uczestniczą w zajęciach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, włączają się w organizowane w mieście wydarzenia, działają jako wolontariusze. Każdego dnia udowodniają, że zakończenie aktywności zawodowej może być początkiem zupełnie nowego życia.
 
Najgwarniej jest w Miejskim Klubie Seniora „Śródmieście” przy ul. 3 Maja 27/31. To zrozumiałe, bo w której części Gdyni by się nie mieszkało, zawsze jest coś do załatwienia w centrum. A skoro już się tu jest, żal nie zajrzeć do czynnego już od godz. 8.00 rano klubu.

Jeśli nie jest się słuchaczem Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku albo się jest, ale akurat nie ma zajęć, można po prostu posiedzieć przy stoliku w kawiarence. Wypić kawę, zjeść ciastko, porozmawiać ze znajomymi, wspólnie podziergać czy poczytać gazety, skorzystać z internetu. Można obejrzeć wystawę, bo w klubie zawsze są prezentowane obrazy czy zdjęcia autorstwa seniorów. Można też trafić na koncert, karaoke lub zabawę taneczną.

Centrum Aktywności Seniora w Gdyni działa od maja 2005 roku. Dziś prowadzi sześć miejskich klubów seniora – oprócz wspomnianego klubu "Śródmieście" również "Orłowo", "Witomino", "Chylonia", "Północ" i "Wielki Kack". Współpracuje i wspiera merytorycznie 21 klubów działających przy parafiach, spółdzielniach i pod patronatem organizacji pozarządowych. Prowadzi Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku, ale też zajęcia pozauniwersyteckie.

- Rok 15-lecia CAS zaczynamy w dobrych nastrojach i z dużym optymizmem, bo z podsumowania działań w roku 2019 wynika, że z przygotowanej dla nich oferty skorzystało ponad 10 000 gdyńskich seniorek i seniorów – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, przewodniczący Gdyńskiej Rady ds. Seniorów.Bardzo zależy nam, by nasi mieszkańcy po przejściu na emeryturę pozostawali aktywni, więc jako samorząd wciąż dajemy seniorom nowe możliwości. Przypomnę, że kilkanaście miesięcy temu uruchomiliśmy nowy, szósty Miejski Klub Seniora „Wielki Kack”, a za kilka tygodni do nowych pomieszczeń w otwieranej Przystani Śmidowicza 49 przeprowadzi się klub „Północ”. Pracujemy też nad koncepcją utworzenia w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. 10 Lutego Centrum Nowoczesnego Seniora. CAS to jednak przede wszystkim ludzie – pełni zapału, aktywni, zaangażowani w życie miasta. Nasi seniorzy od lat uczestniczą w przygotowaniach do śniadania wielkanocnego i wigilii dla potrzebujących. W roku 2019 zespoły z miejskich klubów wystąpiły m.in podczas otwarcia pierwszego etapu Parku Centralnego i Jarmarku Bożonarodzeniowego. To właśnie między innymi dzięki działaniom Centrum Aktywności Seniora, gdzie pasja animatorów spotyka się z pasją uczestników, gdyńska polityka senioralna uznawana jest w kraju za wzorową.



Statut Centrum Aktywności Seniora w Gdyni wśród celów jednostki wymienia m.in. realizację inicjatyw wzmacniających aktywność, sprawność i poprawę jakości życia najstarszych mieszkańców Gdyni.

Bożena Zglińska, dyrektor CAS:W każdym klubie na seniorów czeka mnóstwo zajęć, od sportowych po artystyczne. Każda z przychodzących do nas osób jest inna, każda ma inne pasje i zainteresowania a my bardzo chcemy, by każdy znalazł u nas coś dla siebie. Staramy się spełniać oczekiwania i w klubach, i na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. To procentuje, bo seniorzy się z nami zżywają, traktują kluby jako swoje miejsca, chętnie angażują się w wydarzenia. Nikogo nie trzeba prosić, nikogo nie trzeba namawiać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to obowiązkowy punkt w naszym kalendarzu: z domowymi wypiekami, występami i zabawą,  w której uczestniczą całe rodziny.

Panie: Danutę, Halinę i Irenę spotykamy we wtorkowe przedpołudnie w kawiarence klubu „Śródmieście”. Akurat mają przerwę w zajęciach, więc rozmawiają przy kawie. Poznały się w CAS dziewięć lat temu i tak zaprzyjaźniły, że spędzają razem czas także poza nim. Wspólnie obchodzą urodziny, chodzą do teatru, wyjeżdżają na zagraniczne wycieczki – kolejna już wkrótce.

Pani Danuta na zajęcia GUTW przychodzi od szesnastu lat, do CAS – od piętnastu. Pani Halina – od dziesięciu. Gdy rozmawiamy, pani Danuta jest po zajęciach z historii odkryć geograficznych, a przed archeologią. Ale pani Halina zauważa, że oprócz interesujących zajęć CAS zapewnia… towarzystwo.

Dziękujemy miastu, że mamy takie możliwości, bo każdy może znaleźć tu zajęcia, jakie sobie wymarzył – mówi. – Emeryt musi mieć jakieś hobby.

Hobby pana Mieczysława to teatr. Na zajęcia w CAS trafił, jak mówi, przez przypadek, 10 lat temu. –  Na zajęcia grupy teatralnej chodzę dwa razy w tygodniu, ale też na archeologię czy historię Gdyni – mówi. – Tu, w CAS, jest bardzo ciekawie: ciekawi wykładowcy, ciekawe tematy. Każdy może wybrać to, co mu pasuje. Do tego swobodna, towarzyska atmosfera. Warto tu przyjść.

W październiku 2019 r. roku wiceprezydent Michał Guć odebrał z rąk Agnieszki Kapały-Sokalskiej - członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, wyróżnienie przyznane Gdyni w konkursie organizowanym przez Mieczysława Struka, marszałka województwa konkursie „Pomorskie dla seniora”, w kategorii „Samorząd Przyjazny Seniorom”. – Gdynia jest świetnym przykładem samorządu wyznaczającego kierunki polityki senioralnej, realizuje wiele pionierskich projektów, jak dialog międzypokoleniowy, aktywizacja seniorów na szeroką skalę, opieka nad seniorami, działania partycypacyjne. I za to właśnie jest ta nagroda – mówiła podczas uroczystości Agnieszka Kapała-Sokalska.
W maju Centrum Aktywności Seniora świętować będzie 15-lecie działalności. Już trwają przygotowania do jubileuszu.

W 2019 roku Centrum Aktywności Seniora:
  • objęło ofertą 9538 seniorów
  • 5565 osób objęło programem Gdynia 55+ oraz klubów seniora wspieranych przez miasto
  • działało w partnerstwie ze 150 podmiotami, w tym organizacjami pozarządowymi i szkołami
  • koordynowało sześć miejskich klubów seniora: „Chylonia”, „Śródmieście”, „Orłowo”, „Witomino”, „Północ” oraz „Wielki Kack”
  • współpracowało i wspierało merytorycznie 21 klubów działających przy parafiach, spółdzielniach i pod patronatem organizacji pozarządowych, które skupiły łącznie 2995 osób
  • przekazało seniorom 5422 bilety do kina, teatru, opery i na koncerty (nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie)
  • zorganizowało 55 wycieczek jednodniowych, z których skorzystały 2142 osoby
  • prowadziło zajęcia ruchowe – 35 grup (m.in. taniec nowoczesny, pilates, latino, terapia tańcem i ruchem, tai chi, stretching) oraz program sportowy – 12 grup w każdym semestrze, skupiających  394 osoby (aqua aerobik, pilates, joga, siłownia, zdrowy kręgosłup)
  • prowadziło zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku realizowane we współpracy z organizacjami partnerskimi, m.in.: Uniwersytetem Morskim, Akademią Marynarki Wojennej, Parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Francuskiej, Cechem Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Wyższą Szkołą Komunikacji Społecznej, Centrum Nauki Experyment, Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, Hotelem Mercure Gdynia. W 2019 roku programem edukacyjnym zostało objętych 3579 osób (zajęciach GUTW uczestniczyło 2035 seniorów, w pozauniwersyteckich – 1544).

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze