Co nowego

22 lata od przystąpienia Polski do NATO

Gdynia świętowała 22. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. // fot. Magdalena Czernek

Gdynia świętowała 22. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. // fot. Magdalena Czernek

Gdynia świętowała dziś 22. rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Uroczyste obchody odbyły się przed pomnikiem Polski Morskiej na skwerze Kościuszki. Wzięli w nich udział przedstawiciele miasta oraz Marynarki Wojennej.


12 marca 1999 roku
, o godzinie 19.00 czasu polskiego, w Bibliotece Harry'ego Trumana w Independence w amerykańskim stanie Missouri, Polska została oficjalnie przyjęta do NATO. Minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. W przeddzień tego wydarzenia ówczesny szef rządu Jerzy Buzek, w obecności wszystkich premierów sprawujących tę funkcję po 1989 roku, oficjalnie ogłosił, że Polska staje się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem zostały do niego wówczas przyjęte także Czechy i Węgry.

- Obchodzimy dziś 22. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, do NATO. Można powiedzieć, że Polacy tak naprawdę byli w tym sojuszu, zanim on jeszcze powstał. Nasze siły zbrojne, marynarka wojenna oraz siły lądowe udowadniały, że można na nas liczyć i że wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wsparcia naszych sojuszników, jesteśmy gotowi oddać polską krew. Potem, przez wiele lat, nie mogliśmy samodzielnie stanowić o tym, co jest dla nas ważne i w jaki sposób chcemy budować swoją niepodległość i bezpieczeństwo. Czekaliśmy długie 54 lata na to, abyśmy rzeczywiście mogli o tym samodzielnie zdecydować. Dlatego warto tę rocznicę świętować. To był moment, w którym, w pełnym tego słowa znaczeniu, odzyskaliśmy suwerenność - mówił podczas uroczystości Andrzej Bień, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Tegoroczne miejskie uroczystości 22. rocznicy przyjęcia Polski do NATO rozpoczęły się o godzinie 11.30 na skwerze Kościuszki w Gdyni, przed pomnikiem Polski Morskiej. Przybyli goście odsłuchali sygnału „Słuchajcie wszyscy”. Następnie przy dźwiękach hymnów Polski i NATO podniesiiono flagi. Przedstawiciele miasta oraz Marynarki Wojennej złożyli przed pomnikiem wiązanki kwiatów.

- Mieliśmy dziś podnoszone flagi. Nasza powędrowała do góry jako pierwsza, zgodnie z ceremoniałem. I tak myślimy o kraju, o naszym narodzie - to jest dla nas sprawa najważniejsza. Zaraz za polską flagą została podniesiona flaga NATO, bo wiemy, że trzeba wspierać się nawzajem i stawiać wspólnie czoła przeciwnościom i zagrożeniom. Samodzielnie nie zawsze możemy podołać temu, jakie wyzwania przed nami stają. Tak właśnie myśląc, najpierw o Polsce, a potem o wspólnych zobowiązaniach sojuszniczych, chcemy dbać o naszą wolność, naszą niepodległość, nasze siły zbrojne, które mają nam te wartości zapewnić - podkreślał Andrzej Bień.

Wydarzenie zakończyło odegranie sygnału „Cisza” oraz wyprowadzenie asysty honorowej. W tym roku, ze względu na remont okrętu, nie odbył się tradycyjny salut armatni z niszczyciela ORP „Błyskawica”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.03.2021 13:50
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (pawel.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.03.2021 12:21
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze