Co nowego

80 lat tradycji i nowy patron – Szkoła Podstawowa nr 21 świętuje

Podczas uroczystości Szkole Podstawowej nr 21 w Gdyni nadano nowe imię – Ludzi Morza i Marzeń. Nowy sztandar zaprezentowały wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska i dyrektorka Anna Jachowska (fot. Magdalena Czernek)

Podczas uroczystości Szkole Podstawowej nr 21 w Gdyni nadano nowe imię – Ludzi Morza i Marzeń. Nowy sztandar zaprezentowały wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska i dyrektorka Anna Jachowska (fot. Magdalena Czernek)

Kształci kolejne pokolenia młodych Gdynianek i Gdynian. Jest częścią gdyńskiej tożsamości 1946 roku i cały czas się rozwija. Szkoła Podstawowa nr 21 świętuje 80-lecie. Oficjalne uroczystości z tej okazji odbyły się w piątek, 29 maja. Placówka zyskała też nowego patrona. Podczas wydarzenia nadano jej imię Ludzi Morza i Marzeń.


Szkoła Podstawowa nr 21 znajduje się w centrum miasta i wraz z nim się rozwija. Jej historia zaczęła się 80 lat temu. Miasto się rozrastało i potrzebne były nowe edukacyjne przestrzenie. Na początku placówka znajdowała się przy ul. Abrahama. Natomiast w 1960 roku powstał budynek przy ul. Jana z Kolna 5, gdzie ją przeniesiono i działa tam do dziś. Obecnie uczy się tam 420 uczniów, o których kształcenie dba 65 nauczycieli.

Oficjalne świętowanie jubileuszu szkoły odbyło się w piątek, 29 maja. Uczestniczyła w nim społeczność szkoły oraz goście, m.in. obecni i byli samorządowcy, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, dyrektorzy placówek edukacyjnych, przedstawiciele uczelni, służby mundurowe, duchowni czy ludzie morza oraz przyjaciele szkoły. Z tej okazji zorganizowano apel, a także festyn.
Jesteśmy dumni z naszych 80 lat. Jesteśmy dumni, że jest stulecie Gdyni, a my w ten jubileusz miasta zmieniamy nazwę. Natomiast potem społeczność szkolna – uczniowie, rodzice, przyjaciele naszej szkoły – świętuje w czasie festynu, aż do godzin wieczornych. Mamy nasz wspaniały chór oraz naszych absolwentów, którzy obecnie są już aktorami teatrów gdyńskich. Życzymy sobie, żeby było tak jak zawsze przez 80 lat, jak jest do dzisiaj, i żeby to trwało, żeby wszyscy nasi uczniowie kochali naszą szkołę, żeby chcieli do nas wracać, a my jako nauczyciele, jako pedagodzy, zawsze na nich czekamy i zapraszamy – mówi Anna Jachowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 21.


Wideo i montaż: Dominika Nycz

Jako pierwsza życzenia i gratulacje złożyła wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska.
Dzisiaj swoje 80. urodziny celebrowała Szkoła Podstawowa nr 21 w Gdyni. To wyjątkowy moment, bo nadaliśmy jej również imię Ludzi Morza i Marzeń. Imię, na które cała społeczność czekała bardzo długi czas. Życzę pani dyrektor, całej kadrze pedagogicznej i niepedagogicznej, a także uczennicom, uczniom oraz rodzicom wszystkiego, co najlepsze, na co najmniej 80 kolejnych lat – mówi wiceprezydentka Gdyni.

Ważną częścią uroczystości było nadanie szkole nowego imienia. Wcześniej patronowały jej Wojska Obrony Powietrznej Kraju. Teraz nosi ona imię Ludzi Morza i Marzeń, co ma głębszą symbolikę.
Książka naszego absolwenta – Sławomira Kitowskiego – była pierwszą inspiracją. Miasto z morza i marzeń jest czymś więcej niż pięknym hasłem. To prawdziwa historia ludzi, którzy uwierzyli, że można stworzyć coś wielkiego od podstaw. A największe rzeczy rodzą się, gdy odwaga spotyka się z marzeniami. I właśnie te dwa słowa: „morze” i „marzenia” stają się dziś również częścią tożsamości naszej szkoły. Przyjmujemy imię Ludzi Morza i Marzeń jako hołd oddany budowniczym portu, ludziom, którzy tworzyli Gdynią i którzy budują ją obecnie. To patron symbolizujący ludzi odważnych, odpowiedzialnych i patrzących dalej niż horyzont – mówiła podczas uroczystości Jachowska.

Podczas wydarzenia zaprezentowano nowy sztandar szkoły, a przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli ślubowanie.

Następnie goście składali życzenia i przekazywali szkole okolicznościowe upominki. W imieniu Rady Miasta Gdyni głos zabrała radna Agnieszka Tokarska.
Jestem dumna, że jako przedstawicielka Komisji Oświaty Rady Miasta Gdyni mogę wziąć udział w uroczystości, świętując razem z wami i będąc świadkiem nadania nowej nazwy. Mam nadzieję, że szkoła będzie kształcić teraz wyłącznie twórców nowej przestrzeni Gdyni – ludzi morza i marzeń – powiedziała radna.

Uroczystości jubileuszowe uświetniły występy uczniów, nauczycieli oraz absolwentów.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 29.05.2026 16:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.05.2026 16:30
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także

Najnowsze