Co nowego

90. lecie Morskiego Instytutu Rybackiego

Najstarsza placówka badań morza w Polsce czyli Morski Instytut Rybacki w Gdyni ma już 90 lat. Z tej okazji 16 czerwca 2011 odbyła się konferencja naukowa, podczas której wręczone zostały medale im. prof. Kazimierza Demela dwóm naukowcom światowego formatu: prof. Victorowi Sapoznikov'i z Rosji oraz prof. Bodo von Bodungen z Niemiec. W Gdyni spotykają się więc dwaj wybitni przedstawiciele nauki krajów, które są naszymi sąsiadami, niejako na potwierdzenie faktu, że Bałtyk nie dzieli, a łączy.

Początki Instytutu sięgają roku 1921, kiedy powstało Morskie Laboratorium Rybackie w Helu zajmujące się badaniami z zakresu hydrologii oraz biologii morza. Kontynuatorem zlikwidowanej w 1931 placówki była utworzona w 1932 roku Stacja Morska, która pod koniec 1938 roku została przeniesiona do nowej siedziby w Gdyni (obecnie budynek Akwarium Gdyńskiego MIR). Po II Wojnie Światowej reaktywowano działalność Stacji Morskiej w Gdyni, ale pod pierwotną nazwą „Morskie Laboratorium Rybackie". W 1947 roku MRL włączono do Morskiego Instytutu Rybackiego (stowarzyszenia działającego od 1928 roku). Od 1949 roku, MIR już jako placówka resortowa przez wiele lat nadzorowana przez Ministra Żeglugi, prowadziła swoją działalność w Gdyni w budynku obecnego Akwarium Gdyńskiego, a od 1991 roku w nowej siedzibie na ul. Kołłątaja. Od roku 2000 Morski Instytut Rybacki jest jednostką nadzorowaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do głównych obszarów badań MIR zalicza się: ekologię morza, chemię środowiska morskiego, technologię sprzętu połowowego oraz ekonomikę rybacką. Obszar badań innowacyjnych i technicznych realizowanych przez MIR obejmuje technologię i mechanizację przetwórstwa rybnego oraz chemię żywności pochodzenia morskiego.

historia MIR-u (folder wydany z okazji 90lecia)

ikona

Najnowsze