Co nowego

Act Now, czyli potrzeba działania. Z gdyńskim akcentem

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki (na zdjęciu z lewej strony) wzięła udział w sesji konferencji Act Now poświęconej kwestii potencjału drzemiącego w lokalnych gospodarkach

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki (na zdjęciu z lewej strony) wzięła udział w sesji konferencji Act Now poświęconej kwestii potencjału drzemiącego w lokalnych gospodarkach

„Wojna na Ukrainie wzywa nas wszystkich do okazania solidarności i wsparcia dla naszych europejskich sąsiadów” - to motyw przewodni Act Now, czyli konferencji organizowanej przez Innovation in Politics Institute. Jedną z prelegentek wydarzenia poświęconego wsparciu dla ukraińskich samorządów i innowacjom odpowiadającym na globalne wyzwania jest Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Ponad 150 samorządowców, lokalnych innowatorów i młodych aktywistów działających na rzecz swoich społeczności – to sedno trzydniowej konferencji Act Now Mayors' Conference, która gości od 8 do 10 maja w niemieckim Stuttgarcie.

Globalne wyzwania w cieniu wojny


To wyjątkowe wydarzenie, które w dobie wojny w Ukrainie stawia przede wszystkim pytania o bieżące potrzeby ukraińskich miast, ale i o inne globalne wyzwania. Organizatorzy, Innovation in Politics Institute, angażują do merytorycznej dyskusji samorządowych liderów z całej Europy, tworząc platformę wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami, które podnoszą jakość życia i funkcjonowania lokalnych społeczności.

Do udziału w konferencji Act Now zaproszono samorządowców z Ukrainy, którzy bezpośrednio podzielili się informacjami na temat bieżącej sytuacji w swoim kraju i najpilniejszych form wsparcia.

To dramatyczne apele o pomoc, która ciągle jest na wagę złota – o tym, jak obecnie wygląda codzienne życie i funkcjonowanie miast za naszą wschodnią granicą opowiadali m.in. mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz i mer Lwowa, Andrij Sadowy. Poruszające wystąpienia ukraińskich samorządowców wspierały także głosy innych prelegentów.



- Błagam, przestańmy już mówić o „kryzysie” lub „trudnej sytuacji”. To zwykła wojna i obowiązkiem burmistrzów jest głośne mówienie o jej okrucieństwie oraz udzielanie politycznego wsparcia Ukrainie – mówił podczas Act Now Remigijus Šimašius, mer litewskiego Wilna.

Gdyński głos wokół gospodarki


Pierwszego dnia wydarzenia w jednym w paneli - sekcji poświęconej tematowi potencjału drzemiącego w lokalnych gospodarkach - udział wzięła Katarzyna Gruszecka-Spychała. Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki zabrała głos obok zastępcy burmistrza niemieckiego miasta Lipsk, Ulricha Hörninga.

<>

To nie jedyne z polskich akcentów podczas Act Now, bo goście konferencji wysłuchali też między innymi zastępcy prezydent Gdańska, Piotra Borawskiego, który opowiedział o sposobach pomocy Ukrainie, a także Wojciecha Bakuna, prezydenta przygranicznego Przemyśla, który w jednej z sesji warsztatowych podzielił się doświadczeniami z najbardziej wymagającego okresu organizacji pomocy humanitarnej dla ukraińskich uchodźców wojennych.

Gdyńska wiceprezydent wcześniej, wspólnie z organizatorami wydarzenia, osobiście zapraszała przedstawicieli ukraińskich samorządów do podzielenia się swoimi potrzebami na europejskim forum. Zabrała także głos w kanałach mediów społecznościowych poświęconych konferencji, akcentując wagę demokratycznych wartości w świetle wojny toczącej się tuż za wschodnią granicą. To wyraz wsparcia dla Ukraińców, którzy nieustannie apelują o nagłaśnianie na arenie międzynarodowej dramatu toczącego się tuż obok terytorium Unii Europejskiej i NATO.



- Dziś wyraźnie widać, co się dzieje, gdy brakuje demokracji. A demokracja nie jest dana raz na zawsze, więc naszym moralnym obowiązkiem jest utrzymanie jej żywej i w dobrym stanie. Jeśli jesteś sfrustrowany, możesz zmienić świat na swój własny sposób – zachęca w mediach społecznościowych Act Now Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Łącznie na trzydniowy program Act Now Mayors’ Conference składa się około 30 sesji, warsztatów i spotkań terenowych, które poruszają też kwestie związane między innymi z szeroko pojętą transformacją gospodarki spowodowaną pandemią COVID-19, działaniami na rzecz klimatu, stanem demokracji i i inicjatywami partycypacyjnymi czy polaryzacji społecznej.

Organizatorem konferencji jest Innovation in Politics Institute (Instytut Innowacji w Polityce). Wydarzenie odbywa się także pod patronatem burmistrza Stuttgartu, Franka Noppera oraz we współpracy z miastem Stuttgart. Relacje w mediach społecznościowych są opatrzone hashtagiem #MAYORSCONF22.

  • ikonaOpublikowano: 20.05.2022 09:22
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.05.2022 09:44
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze