Co nowego

Akwarium online z naukowcami

Akwarium Gdyńskie - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Gdyni, fot. Przemysław Kozłowski

Akwarium Gdyńskie - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Gdyni, fot. Przemysław Kozłowski

Do listy ciekawych rzeczy, którymi można zająć czas domowej izolacji dołącza nauka o oceanie. Ruszył internetowy cykl #NiepodręcznikOceaniczny, czyli efekt współpracy Akwarium Gdyńskiego z Instytutem Oceanologii PAN. W pierwszych odcinkach m.in. odpowiedź na pytanie: „co wiemy o oceanie”.

W normalnych warunkach to jedna z najbardziej obleganych atrakcji w Gdyni, teraz – kiedy wszyscy walczymy z pandemią koronawirusa – obiekt, który w większej mierze skupia się na swojej pracy naukowej. Częścią tego, co udało się wypracować Akwarium Gdyńskie postanowiło się podzielić z internautami tęskniącymi za podziwianiem wodnego świata. Szczególnie młodszymi, bo przekaz jest przystępny i łatwy do przyswojenia.

Na facebookowej stronie Akwarium pojawiły się pierwsze odcinki cyklu zatytułowanego #NiepodręcznikOceaniczny. Na ekranie dr hab. Tymon Zieliński, kierownik Pracowni Badań i Edukacji o Klimacie i Oceanach przy Instytucie Oceanologii PAN. W kilkuminutowych nagraniach dzieli się wiedzą o wszystkim, co związane z oceanami. Każdy odcinek to inny temat przewodni.

- #NiepodręcznikOceaniczny wykiełkował w głowach Instytutu Oceanologii PAN i naszych z malutkiego pomysłu na szerzenie świadomości morskiej. A teraz myślimy, że to jest coś, co może wywrócić do góry nogami to, jak uczy się o morzu! Łączymy siły, by opowiadać o tematach związanych z oceanografią, zmianą klimatu, edukacją morską tak, by zrozumiał to każdy. Głowy pękają nam od pomysłów na kolejne filmy! - zapowiada na swojej facebookowej stronie Akwarium Gdyńskie.



Do tej pory opublikowano już dwa odcinki cyklu. Pierwszy z nich, który swoją premierę na Facebooku zaliczył w poniedziałek, a jego temat to „Co wiemy o oceanie” - Tymon Zieliński wyjaśnia, czym według obecnego stanu wiedzy są oceany i jak ogromna jest ich rola w ekosystemie naszej planety. Drugi odcinek, który można oglądać od wtorku to „Dekada Oceanów” - naukowiec porównuje w nim oceany do… kosmosu. Warto posłuchać i dowiedzieć się, co łączy te dwa tematy.



#NiepodręcznikOceaniczny powstaje dzięki współpracy Akwarium Gdyńskiego i Instytutu Oceanologii PAN z Sopockim Towarzystwem Naukowym oraz Today We Have. Nowe odcinki można na bieżąco śledzić na facebookowych fanpage’ach Akwarium i Instytutu.

To nie wszystko – Akwarium Gdyńskie publikuje na Facebooku też materiały wideo, na których m.in. prezentuje fragmenty swojej ekspozycji oraz pracę personelu dbającego na co dzień o pływających lokatorów placówki.

  • ikonaOpublikowano: 29.04.2020 14:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.04.2020 14:01
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze