Co nowego

Animator on Tour,
czyli pofestiwalowe projekcje na miejskiej plaży

Bez czerwonego dywanu, świateł fleszy i przepychu, za to z morską bryzą i w najpiękniejszym mieście polskiego Wybrzeża. W czwartek 1 września 2016 r. na plaży w Gdyni w ramach wydarzenia Animator on Tour obejrzymy pofestiwalowe projekcje filmów nagrodzonych w 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

Filmy pokazane na plaży Śródmieście to crème de la crème lipcowego festiwalu, czyli filmy, które zachwyciły publiczność oraz zostały docenione przez jury. Widzowie obejrzą między innymi „Króla Olch" w reż. Georgesa Schwizgebela nagrodzonego w kategorii „Najlepszy film muzyczny", komedię „Sexy Laundry" w reż. Izabeli Plucińskiej, która zachwyciła festiwalową publiczność lub oparty na faktach film „Niezłe jaja" w reż. Penny Lane - historię Johna Romulusa Brinkleya, lekarza z Kansas.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największy poświęcony animacji w naszym kraju i jeden z większych w Europie. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki. Tradycyjnym punktem programu są projekcje z muzyką na żywo.

Animator wpisuje się w mapę najważniejszych festiwali filmów animowanych na świecie. Został również nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: „Krajowe wydarzenie filmowe".

Na maraton animacji organizatorzy zapraszają o godz. 20.30. Pokazy są bezpłatne i potrwają do godz. 23.00.
Pokaz w Gdyni zainicjuje ogólnopolską trasę. W ramach zacieśniania więzów z widzami i popularyzacji kina animowanego Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych odwiedzi również: Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Kraków oraz Warszawę.

ikona

Najnowsze