Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Bezpłatna nauka w Gdyńskiej Szkole Filmowej

Dyrekcja Gdyńskiej Szkoły Filmowej podjęła decyzję o nie wprowadzaniu opłat za naukę. Oznacza to, że słuchacze rozpoczynający niebawem pierwszy rok edukacji w studium nie będą opłacali czesnego. Obok łódzkiej filmówki i Wydziału Radia i TV na Uniwersytecie Śląskim, GSF jest trzecią bezpłatną filmową szkołą w Polsce.

Bezpłatna nauka otwiera szereg możliwości ambitnym studentom z niezamożnych rodzin, których nie stać na wyjazd do Trójmiasta w celu dalszej edukacji oraz dla których dwa lata nauki wiążą się z poważnymi niekiedy wydatkami. Rezygnacja z pobierania opłat jest też efektem realizacji misji szkoły i jej ambicji stania się szkołą filmową na wysokim, światowym poziomie.

- Pierwotnie zakładaliśmy wprowadzenie opłaty w wysokości 300 zł za miesiąc. Nasze obserwacje i analizy, a także liczne głosy zainteresowanych nauką w GSF utwierdziły nas w przekonaniu, że bezpłatna szkoła otwiera wielkie możliwości utalentowanym przyszłym filmowcom - mówi Leszek Kopeć, Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Gdyńska Szkoła Filmowa - logo 175x85Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w styczniu 2010 r. z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdyni - Wojciecha Szczurka, Leszka Kopcia - Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego - Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i Jurka Radosa - pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych. Jej celem jest praktyczne przygotowanie słuchaczy do wykonywania zawodu reżysera i operatora filmowego. Program nauczania będzie obejmował m.in. reżyserię, montaż oraz historię i estetykę filmu fabularnego i dokumentalnego, sztukę operatorską, scenariopisarstwo, dźwięk i muzykę w filmie, fotografikę. Mecenat nad szkołą objęło Miasto Gdynia.

Celem szkoły jest praktyczne przygotowanie słuchaczy do wykonywania zawodu reżysera i operatora filmowego, umożliwienie studiowania najzdolniejszym przyczyni się do wykształcenia osób, które mają szansę zająć znaczące miejsce w polskiej kinematografii.

Przyjezdnych słuchaczy ucieszy dostęp do pobliskich akademików, które dzięki przychylności Miasta Gdynia oraz Akademii Marynarki Wojennej i Wyższej Szkoły Morskiej będą udostępniane słuchaczom szkoły na czas nauki na bardzo korzystnych warunkach. Studenci spoza Trójmiasta skorzystają podwójnie, decydując się na tego rodzaju zakwaterowanie - będą mogli nie tylko poznać uroki Gdyni, lecz także zintegrować się ze studentami innych uczelni, nawiązać nowe znajomości.

Warto podkreślić dogodne położenie gdyńskiej filmówki. Znakomita lokalizacja w centrum miasta, sprawna komunikacja miejska, liczne sklepy, punkty handlowo-usługowe, restauracje, kawiarnie, kina, kluby, teatry oraz biblioteki są istotnym atutem. 20 maja 2010 r. kończy się pierwszy etap rekrutacji do GSF - przyjmowanie wniosków rekrutacyjnych, dokumentów prac artystycznych.

Od 1 października 12 słuchaczy rozpocznie naukę na kieruku reżysersko-operatorskim w pierwszej w Północnej Polsce filmówce i w trzeciej w kraju bezpłatnej filmowej szkole.

www.gsf.pl

ikona

Najnowsze