Co nowego

Bezpłatne spotkania z farmaceutami

Przed nami kolejne spotkania z farmaceutami // fot. Pixabay

Przed nami kolejne spotkania z farmaceutami // fot. Pixabay

Przed nami kolejne spotkanie skierowane przede wszystkim do seniorów. Od ubiegłego roku w różnych dzielnicach miasta Gdyńskie Centrum Zdrowia organizuje wydarzenia profilaktyczne, w czasie których odbywają się m.in. konsultacje farmaceutyczne.


Prowadzone przez NFZ statystyki wskazują na bardzo niepokojące zjawisko wielolekowości. Z roku na rok wzrasta liczba wykupionych substancji czynnych. W mediach branżowych podkreśla się skalę występowania polipragmazji, czyli zażywania co najmniej 5 leków jednocześnie.

Przyjmowanie kilku leków równocześnie, a dodatkowo łączenie ich z suplementami jest bardzo niepokojącym zjawiskiem, może ono zwiększać ryzyko działań niepożądanych, wzajemnych interakcji i groźnych dla zdrowia powikłań.

Gdyńskie Centrum Zdrowia w imieniu Samorządu organizuje dla mieszkańców Gdyni spotkania profilaktyczne, na których każdy może odbyć indywidualną konsultację z farmaceutą. W jej trakcie specjalista udziela bezpłatnych informacji dotyczących stosowanych leków. Bezpośrednio może to wypłynąć na zminimalizowanie działań niepożądanych i jest szansą na zmniejszenie liczby przyjmowanych leków i suplementów.
– Nasza inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła duża frekwencja  mieszkańców Gdyni. Zachęcam do dbania o zdrowie i uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach profilaktycznych w naszym mieście – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.
W 11 spotkaniach organizowanych w różnych dzielnicach miasta wzięło do tej pory 490 osób, w tym 213 osób skorzystało z indywidualnych konsultacji i nie rzadko byli to mieszkańcy poniżej 60 roku życia. Każda ze zgłaszających się osób przyjmowała powyżej 5 leków. Zdażały się przypadki osób, które zgłaszały zażywanie jednocześnie ponad 20 leków, przy czym niektóre z nich miały ten sam skład, a różniły się jedynie nazwą handlową
W trakcie tych spotkań profilaktycznych osoby oczekujące w kolejce na konsultacje mogą zbadać poziom glukozy i cholesterolu we krwi, zmierzyć ciśnienie oraz założyć kartę mieszkańca Gdyni.

Kolejne spotkania odbędą się:
  • 22 lutego w Przystani Wiczlińska 50A w godzinach od 10.00 do 14.00;
  • 1 marca w Przystani Chabrowa 43 w godzinach od 10.00 do 13.00;
  • 12 marca w Fundacji Adaptacja (ul. Chylońska 217) w godzinach od 14.00 do 17.00.
- Z naszych dotychczasowych obserwacji wynika, że często chcąc jak najszybciej poprawić stan zdrowia w dobrej wierze chorzy uzupełniają zapisane przez lekarza rodzinnego leki licznymi suplementami. Sytuacja pogarsza się gdy nie informują lekarza prowadzącego o dodatkowo zażywanych lekach zapisanych przez innych lekarzy specjalistów – informuje Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

W celu jak najlepszego wykorzystania czasu w czasie konsultacji z farmaceutą zachęcamy do przyniesienia ze sobą aktualnego spisu leków i suplementów wraz z dawkami. W czasie wydarzenia zorganizowane są 3 stoiska konsultacji farmaceutycznych.

  • ikonaOpublikowano: 21.02.2024 16:02
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.02.2024 08:48
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze