Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Jit Team współpracuje z gdyńską „Trójką”

Fot. JIT Team

Fot. JIT Team

Zespół blisko 300 specjalistów wytwarzających wysokiej jakości oprogramowanie i uczniowie jednego z najlepszych liceów w Polsce – ta współpraca musiała się udać. Właśnie rusza trzecia edycja spotkań warsztatowych z udziałem developerów firmy softwareowej Jit Team z uczniami 3LO w Gdyni. Wspólny projekt łączy doświadczenie i wiedzę ekspertów ze świeżym spojrzeniem uczniów gdyńskiej „Trójki”. Zarówno firma, jak i nauczyciele przyznają, że taka dawka wiedzy i motywacji to prawdziwa inwestycja w karierę młodych. A tę można zacząć naprawdę szybko.

Promowanie działalności firm wśród studentów i przyszłych absolwentów obiecujących kierunków nie dziwi dziś już nikogo – liderzy na rynkach szukają świeżych umysłów i potencjalnych kandydatów, którzy lada moment będą poszukiwać pracy. Niektórzy idą jednak o krok dalej: firma softwareowa Jit Team, z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia postawiła na jeszcze młodsze talenty – licealistów 3LO w Gdyni. Młodzi, zdolni uczniowie pod okiem specjalistów z Jit Team podczas cyklu spotkań i warsztatów poznają od podszewki procesy technologiczne i biznesowe oraz specyfikę pracy w branży IT. Finalnie, wspólnie tworzą aplikacje mobilne, które mogą otworzyć im drzwi do kariery w najbardziej innowacyjnych branżach.

Efektem współpracy ma być opracowanie przez uczniów nowej, użytecznej aplikacji, którą zaprezentują pod koniec roku szkolnego 2019/2020. Koordynatorka projektu z 3LO Anna Rzepa tłumaczy, że taki cykl to idealne rozwiązanie, by wprowadzić młode, obiecujące osoby do innowacyjnej, ale wciąż zmieniającej się branży – Takie podejście firmy do młodych talentów jest niezwykle udane: odważne, innowacyjne. Współpraca z ludźmi na tak wczesnym etapie edukacji to inwestycja, która zawsze zadziała na plus. To wyciągnięcie do nich ręki, zaoferowanie idealnej szansy na szybsze wprowadzenie do świata biznesu i technologii – dodaje.

Mariaż edukacji i biznesu

Licząca blisko 300 ekspertów firma Jit Team, wytwarzająca wysokiej jakości oprogramowanie, postanowiła podzielić się wiedzą i doświadczeniem z gdyńskim 3LO, by przekonać się, że przyszli specjaliści rzeczywiście są zmotywowani do działania i zdobywania wiedzy już w liceum. Firma miała okazję utwierdzić się w przekonaniu, że skierowanie uwagi właśnie na młodzież szkolną wcale nie musi być problematyczne. Choć uczeń myśli i zachowuje się nieco inaczej niż student czy świeżo upieczony absolwent, współpraca z nim okazuje się równie owocna. Na dotychczasowej współpracy skorzystali też oczywiście licealiści. Dzięki możliwości wzięcia udziału w zrealizowanych dotąd projektach, młode talenty 3LO zapewniły sobie niecodzienną lekcję: poznanie branży, zagłębienie się w procesy technologiczne i biznesowe w naturalnym środowisku, a wreszcie – możliwość stworzenia niecodziennych projektów pod okiem najlepszych specjalistów w branży.

Efektem pierwszej edycji programu jest aplikacja 3Nav, która pomaga poruszać się po szkole uczniom i rodzicom. Dzięki niewielkim nadajnikom typu beacon znajdującym się na terenie całego liceum, z łatwością można zlokalizować każdą salę. Podczas drugiej edycji programu uczniowie 3LO przy wsparciu specjalistów z Jit Team stworzyli aplikację Tricard, która pozwala nam wysyłać swoje zdjęcia w formie pocztówek z wakacji. Podczas budowania aplikacji młodzież nauczyła się wykorzystywać technologie takie jak: HTML 5, CSS, Java Script (ES6) czy React.js. W obu projektach chodziło przede wszystkim o praktykę i wykorzystanie wiedzy teoretycznej w prawdziwych, przydatnych projektach.

Współpraca otworzyła licealistom także kolejne drzwi: uczniowie biorący udział w ubiegłych edycjach otrzymali zaproszenie na dwumiesięczny staż w firmie. Pod okiem doświadczonych Jitowców, w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, młode talenty mogły uczyć się programowania w technologiach Kotlin oraz Swift. Licealiści pracowali przy rozbudowaniu frontendu aplikacji WeJit, wewnętrznej platformy Jit Team. Efektem dwumiesięcznej pracy stażystów była dodatkowa funkcjonalność aplikacji WeJit, która wykorzystywała technologię rozpoznawania twarzy.

ikona

Najnowsze