Co nowego

Dekada działań na rzecz metropolii

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas kongresu Smart Metropolia // fot. Grzegorz Mehring

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas kongresu Smart Metropolia // fot. Grzegorz Mehring

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Jubileusz wpisano w program kongresu Smart Metropolia, który odbył się 6 września na stadionie w Gdańsku. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu ekspertów z Polski i zagranicy. W programie nie zabrakło interesujących paneli dyskusyjnych, wykładów czy prezentacji. Jedna z rozmów dotyczyła właśnie współpracy samorządów na Pomorzu, która trwa już dekadę. Udział w niej wziął m.in. prezydent Gdyni i wiceprezes Rady OMGGS-u – Wojciech Szczurek.


Kongres Smart Metropolia odbywa się już po raz dziewiąty. To najważniejsze spotkanie poświęcone współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to „Inteligentny samorząd”. W konferencji uczestniczyło kilkudziesięciu ekspertów z Polski i zagranicy. Program obfitował w panele dyskusyjne, wykłady i prezentacje.

Kongresowi towarzyszyły obchody 10-lecia istnienia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Powstał on 5 września 2011 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W efekcie wielu spotkań i rozmów utworzono go jako Gdański Obszar Metropolitalny, obecnie znany jako Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dziś stowarzyszenie zrzesza 59 gmin i powiatów z całego Pomorza. W ramach obchodów 10. rocznicy powstania OMGGS-u odbyło się walne zebranie jego członków, a także panel dyskusyjny poświęcony refleksjom po dekadzie wspólnych działań. Nie zabrakło też wniosków na przyszłość.

W rozmowie wzięli udział: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni i wiceprezes Rady OMGGS-u, Bogusława Engelbrecht – wójt gminy Linia, Andrzej Bojanowski – prezes Związku Miast i Gmin Morskich, Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego i Adam Neumann – prezydent Gliwic. 

– Droga do pomorskiej metropolii nie była prosta. Była wykuwana z różnych doświadczeń i z perspektywy różnych środowisk. Myślę, że to, co ugruntowało naszą daleko idącą współpracę, to przekonanie o tym, że zdolność kooperacji największych ośrodków miejskich z nieco mniejszymi środowiskami lokalnymi może budować wartość dodaną. Myślę, że ważnym elementem, który  towarzyszy nam szczególnie w tych trudnych czasach dla samorządu, jest poczucie solidarności. Tej solidarności przez małe „s”, ale o niezwykle wielkim znaczeniu. Możemy ją sobie nawzajem dawać, wspólnie się inspirować i pobudzać polityków różnych formacji, żeby podejmowali wysiłki i mówili z nami jednym głosem. To ważna rola, którą musimy wspólnie pełnić i dawać sobie siłę, byśmy w tych działaniach nie ustawali – mówił podczas wystąpienia prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podczas kongresu Smart Metropolia // fot. Grzegorz Mehring


Poza rozmową na temat dekady działalności OMGGS-u odbyły się również dyskusje poświęcone zagadnieniom istotnym dla funkcjonowania metropolii, a także gmin i powiatów. Debatowano m.in. o roli nowych technologii w rozwiązywaniu obecnych problemów, transporcie na żądanie czy przyszłości samorządu w Polsce

Zwieńczeniem kongresu Smart Metropolia była uroczysta gala, na której przyznano wyróżnienia osobom, firmom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla budowania i promowania idei metropolii. Nagrody otrzymali senatorowie Zygmunt Frankiewicz i Ryszard Świlski.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.09.2021 10:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.09.2021 10:02
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze