Co nowego

Depesza kulturalna

Depesza kulturalna

Depesza kulturalna

Anglosaskie mistrzynie opowiadań w Serwisie Literackim, dziecięca produkcja filmowa z Wakacji Filmowych Gdyńskiego Centrum Filmowego, emigracyjna historia powstańca warszawskiego w Archiwum Emigranta Muzeum Emigracji w Gdyni i poezja ku radości od Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. To propozycje kulturalne na dziś w naszej depeszy.

Serwis literacki – mistrzynie krótkiej formy
Serwis literacki – mistrzynie krótkiej formy
W kolejnym odcinku serwisu literackiego Gdyni Kulturalnej Szymon Kloska i Tomasz Pindel ze studia RMF Classic opowiadają o opowiadaniach - ich ulubionym gatunku literackim, na przykładzie dwóch mistrzyń krótkiej formy.
Pierwszą mistrzynią jest Angela Carter, nieżyjąca już angielska pisarka i publicystka. Miała ona wyjątkową smykałkę do opowiadania na nowo opowieści już znanych. Uznawana jest za przedstawicielkę europejskiego realizmu magicznego. Sięgając po znane baśnie i legendy krytykowała stosunki społeczne w Wielkiej Brytanii.
Druga autorka to Dorothy Parker, amerykańska pisarka i poetka, której proza dla odmiany jest bardzo realistyczna i przepełniona ostrym dowcipem. Pisarka miała talent do wychwytywania w otoczeniu z pozoru banalnych dialogów i tworzenia z nich esencjonalnych opowiadań i psychologicznych portretów bohaterów.
Serwis literacki - mistrzynie opowiadań

Shake hajs – Wakacje Filmowe w GCF
Shake hajs – Wakacje Filmowe w GCF
Gdyńskie Centrum Filmowe przedstawia drugą krótkometrażową fabułę stworzoną przez dzieci podczas półkolonii w ramach Wakacji Filmowych w GCF.
„Shake hajs” to ekscentryczny film, który powstał pod kierunkiem Agaty Minowskiej. Zrealizowały go dzieciaki w wieku 6 – 9 lat, które już teraz czują się przed kamerą, jak ryby w wodzie.
Shake hajs - krótkometrażowa fabuła

Archiwum Emigranta – Krzysztof Głuchowski. Fot. Ane Hinds, źródło: Archiwum Emigranta
Archiwum Emigranta – Krzysztof Głuchowski
Muzeum Emigracji w Gdyni przedstawia kolejną fascynującą historię emigracyjną w ramach cyklu Archiwum Emigranta.
Droga emigracyjna urodzonego w 1926 roku Krzysztofa Głuchowskiego była długa, skomplikowana i pełna pasjonujących wydarzeń. Jako uczestnik Powstania Warszawskiego przeszedł przez obozy jenieckie oraz komenderówkę w München Gladbach. Po wyzwoleniu przedostał się przez Holandię, Belgię i Francję do Włoch. Studia inżynierskie ukończył w Anglii. W Londynie był jednym z założycieli POSK-u - Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego. Jako inżynier pracował w Hiszpanii i Brazylii, gdzie osiadł po ślubie z Brazylijką Lais z domu Ottoni Barbosa. Tam współtworzył Instituto Brasileiro da Cultura Polonesa.
Archiwum Emigranta - Krzysztof Głuchowski

Fioletowa krowa – poezja ku radości
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza w ramach projektu „Kilka minut teatru dziennie (prawie) codziennie” na odrobinę poezji ku radości - „Fioletowa krowa” z antologii angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka i Ogden Nash „To musi mieć jakiś związek z mlekiem”. Czyta Rafał Kowal.
Fioletowa krowa - poezja ku radości

  • ikonaOpublikowano: 17.08.2020 12:48
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.08.2020 15:07
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze