Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Zamieszkać w międzywojennej Gdyni - wykład dr Marcina Szerle (źródło: Biblioteka Gdynia); Afryka z Robertem Gondkiem (źródło: Biblioteka Gdynia); Klub Doborowego Towarzystwa - spotkanie z pracownikiem Radmoru Grzegorzem Bojke (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); 20-lecie Przystani Poetyckiej Strych (źródło: Przystań Poetycka Strych).

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Zamieszkać w międzywojennej Gdyni - wykład dr Marcina Szerle (źródło: Biblioteka Gdynia); Afryka z Robertem Gondkiem (źródło: Biblioteka Gdynia); Klub Doborowego Towarzystwa - spotkanie z pracownikiem Radmoru Grzegorzem Bojke (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); 20-lecie Przystani Poetyckiej Strych (źródło: Przystań Poetycka Strych).

Wykład dr Marcina Szerle o życiu w międzywojennej Gdyni, podróż do Afryki z Robertem Gondkiem, opowieść Grzegorza Bojke o pracy w Radmorze i historia Przystani Poetyckiej Strych na 20-lecie działalności. To propozycje gdyńskich instytucji kultury na nowy tydzień.



Zamieszkać w międzywojennej Gdyni - wykład dr Marcina Szerle, źródło: Biblioteka Gdynia

(Za)mieszkać w międzywojennej Gdyni – wykład Marcina Szerle


Biblioteka Gdynia
zaprasza na kolejny wykład z cyklu PonieDziałki z historią, zorganizowany przez Bibliotekę Działki Leśne.

Marzenia o własnym domu, najlepiej z praktycznym ogródkiem oraz z romantycznym widokiem na morze bliskie były wielu gdynianom w okresie międzywojennym. Licznie przybywający do miasta osadnicy napotykali szereg trudności ze znalezieniem odpowiedniego lokum. Już od końca lat 20. ubiegłego wieku wychodzono naprzeciw ich oczekiwaniom, wspierając budownictwo społeczne, najczęściej wielorodzinne. Nowi mieszkańcy tęsknili jednak za przestrzenią, za ogrodem. Stąd pomysł na parcelację części terenów z przeznaczeniem na domy wolnostojące.

Wykład będzie dotyczył nie tylko Działek Leśnych, ale i innych dzielnic Gdyni. Dowiemy się z niego, gdzie, jak i kto mógł się cieszyć własnym kawałkiem zieleni.

Dr Marcin Szerle - historyk, muzealnik i przewodnik turystyczny po Trójmieście. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. Od lat bada historię Gdyni, szczególnie wątki sanitarne, medyczne oraz architektoniczne.

Poniedziałek, 12 kwietnia, godz. 18.00

Transmisja na FB Biblioteki Gdynia 


Afryka z Robertem Gondkiem, źródło: Biblioteka Gdynia

Afryka z Robertem Gondkiem


Specjalnie dla spragnionych dalekich wojaży Biblioteka Gdynia zamieni się na jeden wieczór w wirtualne biuro podróży. Przewodnikiem będzie Robert Gondek - podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki, który zabierze nas do Gabonu i na Wyspy Św. Tomasza.

Celem wyjazdu Gondka do tych krajów było zdobycie ich najwyższych szczytów. Podczas spotkania dowiemy się, czy misja zakończyła się sukcesem.

Gabon to również tropikalne, równikowe lasy pełne goryli, szympansów, mandryli, leśnych bawołów i wielu innych gatunków zwierząt.

Robert Gondek odwiedził 20 afrykańskich państw. Za konsekwentną realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki", mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju, otrzymał wyróżnienie w kategorii Wyczyn Roku 2016 podczas Kolosów w Gdyni. Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali podróżniczych. Publikował w magazynach National Geographic Traveler, Podróże, Poznaj Świat, NPM czy All Inclusive. Autor książki/albumu fotograficznego pod tytułem „W drodze na najwyższe szczyty Afryki", a także e-booka podróżniczego „Poradnik przed podróżą do Afryki - Tanzania, Kenia". Organizuje wyprawy na afrykański kontynent i uczy się języka suahili. Prywatnie tata małego Mateuszka, który ma już za sobą pierwszą podróż do Afryki.

Czwartek, 15 kwietnia, godz. 18.00.

Transmisja na FB Biblioteki Gdynia 


Klub Doborowego Towarzystwa - spotkanie z pracownikiem Radmoru Grzegorzem Bojke, źródło: Muzeum Miasta Gdyni

Co słychać? - muzealne spotkanie online


Muzeum Miasta Gdyni
zaprasza seniorki i seniorów na comiesięczne spotkanie Klubu Doborowego Towarzystwa. Tym razem jego gościem będzie Grzegorz Bojke, kierownik Pracowni Konstrukcji Mechanicznych Radmor.

Podczas spotkania dowiemy się, jakie zmiany zaszły w tej firmie na przestrzeni lat zarówno pod względem technologicznym, jak i kadrowym, oraz jak aktualnie wygląda praca projektowa przy produkowanym przez nią sprzęcie.

Czwartek, 15 kwietnia, godz. 11.00.

Zapisy na spotkanie poprzez formularz na stronie muzeum.
Transmisja ze spotkania na kanale YouTube muzeum 


Przystań Poetycka Strych w Cafe Strych, źródło: Przystań Poetycka Strych

20-lecie Przystani Poetyckiej Strych – audycja radiowa


Przystań Poetycka Strych
działa już 20 lat, organizując od stycznia 2001 roku cykliczne spotkania z poezją w starej rybackiej checzy przy placu Kaszubskim, w której mieści się Cafe Strych.

Z okazji 20. rocznicy działalności Przystani Poetyckiej Strych o jej historii opowiadali w niedzielę w audycji Radia Gdańsk „Salon artystyczny”: gospodarz miejsca Jakub Boczek oraz jej pomysłodawcy - poeci Paweł Baranowski i Wojciech Boros.

Audycję prowadziła Iwona Borawska

20-lecie Przystani Poetyckiej Strych

  • ikonaOpublikowano: 12.04.2021 11:44
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.04.2021 14:38
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze