Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem:

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: "Kultura parkuje nad morzem"; oprowadzanie kuratorskie Pawła Gełesza po wystawie "Legenda Radmoru" w Muzeum Miasta Gdyni; Biesiada Literacka z Bogusławem Chrabotą; wykład o wzornictwie Katarzyny Jasiołek "Na stół i do witryny". Źródło: materiały promocyjne organizatorów.

Jak co tydzień zapraszamy na bogaty przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych proponowanych przez gdyńskie instytucje kultury – spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, wykłady, spacery, oprowadzania kuratorskie.


A może nad morze? Z książką

A może nad morze? Z książką

Biblioteka Gdynia zaprasza na trzy spotkania autorskie poczytnych książek obyczajowych w ramach festiwalu „A może nad morze? z książką”.

Spotkania transmitowane z Biblioteki Śródmieście (bez udziału publiczności) będzie można oglądać na stronie FB Biblioteki Gdynia.

Piątek, 09 lipca, godz. 18.00

Spotkanie autorskie z Anitą Scharmach nt. książki „Cztery wesela i rozwód".
Anita Scharmach to gdyńska pisarka, która zadebiutowała w wieku czterdziestu lat. Powoli, ale skutecznie spełnia swoje marzenia. Jej powieści są mieszanką komedii, romansu i dramatu. Nie zawsze kończą się happy endem, bo i życie bywa przewrotne. Ma na swoim koncie historie pełne emocji, dzięki czemu czytelnicy nadali jej tytuł Królowej Wzruszeń. Mawiają też, że zarażanie Czytelnika radością do życia, jest jej znakiem firmowym. Tworzenie historii na kartach powieści jest jej pasją, dlatego obcy jest jej termin: deadline.
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Żok organizatorka spotkań w ramach inicjatywy społecznej "A może nad morze? Z książką".

Sobota, 10 lipca, godz. 12.00

Spotkanie autorskie z Ewą Formellą nt. książki „Złoty konik dla Palmiry" ( z cyklu: Szkatułka wspomnień).
Ewa Formella jest zodiakalną Wagą. Od ponad 40 lat mieszka w Trójmieście. Z wykształcenia jest technikiem administracji oraz opiekunem medycznym. Ponad 20 lat pracowała w jednym z gdyńskich przedszkoli na stanowisku administracyjnym, obecnie zajmuje się opieką osób starszych i niepełnosprawnych.
Pisanie traktuje jak pasję. Nie wyobraża sobie dnia bez książki, dlatego czyta w każdej wolnej chwili, dzieląc się opiniami o przeczytanych lekturach na swoim blogu Książki Idy. Jako pisarka zadebiutowała w 2010 roku książką „Leśniczówka”. Na swoim koncie pisarskim ma jedenaście wydanych książek, jedną w przygotowaniu. Swoje pierwsze książki wydała jako self-publishing. W roku 2021 pięć książek zostało wznowionych jako audiobooki. Oprócz czytania i pisania książek uwielbia swój ogród pełen kwiatów i ptaków, muzykę klasyczną i szum morskich fal.
Spotkanie poprowadzi Dorota Lińska - Złoch autorka bloga przeczytanki.pl.

Niedziela, 11 lipca, godz. 12.00

Spotkanie autorskie z Anną Sakowicz nt. książek z serii Jaśminowa Saga.
Anna Sakowicz pisać zaczęła dawno temu. Podczas studiów (filologia polska) pracowała jako dziennikarka w szczecińskim „Punkcie Widzenia”. Wiele lat później, już jako doradca metodyczny nauczycieli języka polskiego została redaktor naczelną regionalnego pisma pedagogicznego „Wokół Szkolnych Spraw”. Jednak pisaniem książek zajęła się od 2014 roku po przeprowadzce do Starogardu Gdańskiego. W międzyczasie powstał też blog Kura Pazurem. Debiutowała zbiorem opowiadań i humoresek, ale wkrótce ukazały się jej powieści obyczajowe. Pisze także dla dzieci.
Autorka mówi o swoim życiu prywatnym: „Jestem mamą dorosłej już córki, żoną najwspanialszego męża na świecie i posiadaczką dwóch kocich łobuzów. Zbieram stare książki i uwielbiam jeździć na rowerze. A pisząc, spełniam swoje życiowe marzenie. Kocham to, co robię i wyciskam życie jak cytrynę, bo mam je tylko jedno.”
Spotkanie poprowadzi Dorota Lińska - Złoch autorka bloga przeczytanki.pl.

"A może nad morze? Z książką" to inicjatywa społeczna mająca na celu promowanie czytelnictwa oraz integrację środowiska literackiego. Od 2013 roku organizuje spotkania dla blogerów, pisarzy i wydawców, które cechuje przyjazna atmosfera. W tym roku po raz drugi spotykamy się w internecie podczas dostępnych dla wszystkich użytkowników mediów społecznościowych spotkań autorskich, prelekcji i livów.


Kultura parkuje nad morzem

Kultura parkuje nad morzem

Przez całe wakacje, codziennie, plac przy ul. Zawiszy Czarnego 1 tętni życiem. Jest to efekt współpracy Miasta Gdyni z trójmiejskimi artystami oraz gdyńskimi instytucjami kultury. Projekt jest jednocześnie kontynuacją zeszłorocznego programu wsparcia lokalnych artystów, którzy w wyniku sytuacji epidemicznej stracili możliwość prowadzenia swojej działalności. 

W tym tygodniu w programie:

Poniedziałek, 05 lipca, godz. 19.00
Trójmiejska Scena Alternatywna - koncert Sea Saw.

Wtorek, 06 lipca, godz. 10.00
Warsztaty z Muzeum Miasta Gdyni - wspomnienia zamknięte w butelce – warsztaty z tworzenia  pamiątek znad morza.

Wtorek, 06 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Blues Jam Session.

Środa, 07 lipca, godz. 11.00
Biblioteka Gdynia zaprasza na cykl warsztatów artystycznych, na których chętnie powitamy wszystkie kreatywne dzieci lubiące twórczość plastyczną. Inspiracją do naszych projektów będą postaci z bajek. 
Uczestnicy zajęć stworzą własne przypinki i materiałowe torby ekologiczne – idealne do zabrania na plażę. Zaprojektujemy i namalujemy bajkowy mural, a także pokolorujemy trójwymiarową chatkę Baby Jagi. 
Zapisy: promocja@bibliotekagdynia.pl

Środa, 07 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Jazz Jam Session.

Czwartek, 08 lipca, godz. 10.00
Warsztaty z Muzeum Emigracji w Gdyni - Nadmorscy ogrodnicy – warsztaty z sadzenia roślin. 

Czwartek, 08 lipca, godz. 19.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Zeppelinians.

Piątek, 09 lipca, godz. 10.00, 11.00, 12.00
Warsztaty z Katarzyną Pastuszak (Teatr Amareya)
Otwarte zajęcia taneczno-ruchowe mające na celu pogłębianie świadomości ciała i jego relacji z otoczeniem, odkrywanie własnego alfabetu ruchowego i uruchamianie „myślenia ciałem”. Zajęcia otwarte są dla osób w każdym wieku i nie wymagane jest wcześniejsze doświadczenie taneczne. Wystarczy otwartość, pozytywne nastawienie i super wygodny strój do ćwiczeń.
Prowadzenie: Katarzyna Pastuszak (Teatr Amareya)
Zapisy: n.osinska@gdynia.pl
Miejsce warsztatów: amfiteatr na Kamiennej Górze

Piątek, 09 lipca, godz. 19.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Chuck Frazier Trio (USA/PL)

Sobota, 10 lipca, godz. 11.00
Letnie Warsztaty dla dzieci „Podróże małe i duże” - to cykl warsztatów kreatywnych, podczas których będziemy odkrywać wyjątkowe miejsca i wyjątkowych ludzi z różnych zakątków świata. To podróże w głąb siebie w poszukiwaniu inspiracji, kreatywności i sposobu przekazania swoich myśli za pomocą słowa i obrazu. To spotkanie ze sztuką, wiedzą i językiem angielskim.
Sztuka uliczna – Banksy i angielskie ulice staną się inspiracją do zaprojektowania oryginalnych graffiti. Zajrzymy do królewskiego pałacu i zobaczymy najsłynniejsze atrakcje turystyczne.
Warsztaty prowadzi: Beata Drukarczyk – animatorka z pasją i głową pełną pomysłów, znawczyni jęz. angielskiego oraz małej i wielkiej sztuki, ulubienica dzieci, miłośniczka przyrody i dobrych filmów.
Zapisy: beadrukarczyk@gmail.com
Wiek uczestników: 7-12 lat

Sobota, 10 lipca, godz. 19.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Chuck Frazier Trio (USA/PL)

Niedziela, 11 lipca, godz. 12.00
Eko kosmetyki - mydełka glicerynowe i musujące kule do kąpieli 
Adresaci: dorośli
Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak samodzielnie zrobić kolorowe mydełka glicerynowe oraz musujące kule do kąpieli, a także dowiedzą się, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiednich kosmetyków do mycia ciała.
Prowadzenie: Izabela Ryska – biotechnolog leków, laureatka Gdyńskiego Biznesplanu, od lat prowadzi w Gdyni firmę specjalizującą się w produkcji ekologicznych kosmetyków oraz warsztaty. 
Zapisy: n.spychalska@gdynia.pl

Niedziela, 11 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Sunday Funk


Na stół i do witryny – wykład o wzornictwie Katarzyny Jasiołek

Na stół i do witryny – wykład o wzornictwie Katarzyny Jasiołek

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład Katarzyny Jasiołek pt. „Na stół i do witryny – jak dziś podchodzimy do wzornictwa”.

Szkło Eryki i Jana Drostów z przedmiotu spotykanego w każdym domu, stało się kilka lat temu obiektem kultu. Pokolenie dzisiejszych 20-30-40-latków „odkryło” ząbkowickie szkło, z dumą eksponuje je w swoich mieszkaniach, pozyskuje na aukcjach w sieci, a także wyciąga z kredensów rodziców i dziadków.

Dla jednych szkło z Ząbkowic to element dekoracji wnętrza, dla innych obiekt kolekcjonerski. Jak powiedział jeden z kolekcjonerów, są kolory „jadalne” i „niejadalne”, tak więc są szkła, które nadają się do serwowania gościom deserów i takie, które idealnie wyglądają w witrynach. Podczas wykładu Katarzyna Jasiołek opowie nie tylko o szkle z lat 60. czy 70., które ze strychów i piwnic wróciło na salony. Poznamy sekrety mebli, ceramiki i tkaniny, produkowanych w latach powojennych w naszym kraju.

Na wykład obowiązują zapisy poprzez stronę Muzeum Miasta Gdyni 

Piątek, 09 lipca, godz. 17.00


Gdynia o 10:00

Gdynia o 10:00 – spacer z przewodnikiem

„Gdynia o 10:00” – to druga edycja autorskiego projektu Gdyńskiej Rady Turystycznej. W każdą sobotę od lipca do końca września o godzinie 10:00 na niezwykłe spacery zapraszają uznani i lubiani gdyńscy przewodnicy.

Sobota, 10 lipca, godz. 10.00
Trasa Redłowo: Hotel Nadmorski – trasa Polanką Redłowską, lasem i Redłowo do CN Experyment – prowadzi Elżbieta Malec (zwiedzanie wystawy głównej CN Experyment po zakupie biletu wg obowiązującego cennika)
Trasa Grabówek: Hotel AntaresUniwersytet Morski w Gdyni – prowadzi Robert Chrzanowski.

Zapisy: Miejska Informacja Turystyczna, tel. 58 622 37 66, od poniedziałku do piątku, godz. 9.00-18.00.


Legenda Radmoru – oprowadzanie kuratorskie Pawła Gełesza

Legenda Radmoru – oprowadzanie kuratorskie Pawła Gełesza

Dla jednych Radmor to wymarzone, cudem zdobyte hi-fi 5100, dla innych wyczekiwane rozmowy stęsknionych marynarzy za pośrednictwem Gdynia Radio, szum portowej codzienności, najlepsze polskie wzornictwo przemysłowe czy wreszcie miejsce pracy dziesiątek mieszkańców Gdyni i całego Trójmiasta. Istniejące nieprzerwanie od 1947 roku przedsiębiorstwo – najpierw pod nazwą MORS, potem pod szyldem Unitra-Radmor i Radmor – zapisało się w historii naszego kraju jako jeden z czołowych producentów urządzeń łączności. Sprzęty z logiem Radmoru przez lata służyły radiooficerom, płetwonurkom, taksówkarzom, kolejarzom i służbom mundurowym, trafiając pod strzechy miłośników czystego brzmienia w latach 80. XX wieku pod postacią nowoczesnego sprzętu muzycznego.

Na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni ponad siedemdziesiąt lat historii komunikacji radiowej, techniki i wzornictwa przemysłowego stało się tłem dla opowieści o ludziach, którzy swoją codzienną pracą budowali gdyńską legendę – legendę Radmoru. O tej legendzie opowie kurator wystawy Paweł Gełesz podczas niedzielnego oprowadzania kuratorskiego.

Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

Na oprowadzanie kuratorskie obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie Muzeum Miasta Gdyni 

Niedziela, 11 lipca, godz. 14.00


Biesiada Literacka z Bogusławem Chrabotą / koncert Yeednoo

Biesiada Literacka z Bogusławem Chrabotą / koncert Yeednoo

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają na kolejną Biesiadę Literacką, tym razem połączoną z koncertem.

Bohaterem biesiady będzie Bogusław Chrabota – krakowianin, absolwent i doktorant na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako poeta debiutował w Tygodniku Powszechnym w 1986 toku. W latach 80 współpracował z prasą niezależną i emigracyjną min. z Promienistymi, Brulionem i Tumultem. W latach 90 pracownik TVP, a potem jeden ze współzałożycieli Polsatu. Od 2013 roku redaktor naczelny Rzeczpospolitej. Autor trzech powieści, licznych tomów prozatorskich i poetyckich, reportaży i scenariuszy filmowych oraz telewizyjnych.

Na spotkaniu rozmawiać będziemy m.in. o książce "Influenza Magna. U progów wieczności".
Najnowsza książka Bogusława Chraboty to literacka opowieść o burzliwych losach bohemy wiedeńskiej – Schielego, Klimta, Freuda, Trakla, osadzona w realiach I wojny światowej, w świecie targanym przez pandemię hiszpanki. Niezwykła paralela współczesności stawiająca egzystencjalne pytania o uniwersalne wartości i kondycję człowieka. „Influenza magna. U progów wieczności” ukazała się 2 czerwca nakładem Ringier Axel Springer Polska.

Yeednoo - grupa zadebiutowała płytą w roku 2006.
Album wydany przez Sony BMG zwrócił uwagę oryginalnością tekstów i kompozycji autorstwa założyciela i wokalisty zespołu - Bogusława Chraboty. Krakowskie korzenie lidera zespołu i jego fascynacja artystami Piwnicy pod Baranami, unoszący się duch Grechuty i Demarczyk, jakże charakterystyczna "liryka" Piotra Skrzyneckiego na trwałe ukształtowały twórcę, odcisnęły ślad, czego doskonałym dowodem są utwory pierwszego krążka.

Chrabota, na co dzień oddany publicystyce, redaktor stacji telewizyjnych i najważniejszych w kraju dzienników takich jak Rzeczpospolita, świetnie czujący frazę literacką, równie świetnie czuje frazę muzyczną. Nie tylko każda litera i każda nuta została napisana ręką chłopaka z Nowej Huty. Ta ręka również gra! I to jak gra gitarowe riffy! Kolejne zaskoczenie to ...fascynacja twórcy ciężkim brzmieniem rockowych zespołów, którą to miłość także słychać na debiutanckim albumie.

Bogusław Chrabota - śpiew, gitara
Piotr Iwicki - instrumenty klawiszowe
Wojciech Tumidalski - gitara
Paweł Żebrowski - gitara
Przemysław Kuczyński - perkusja
Kamil Szewczyk - bas

Sobota, 10 lipca, godz. 17.00

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury, Gdynia ul. Jana z Kolna 25.


Spotkania wokół „Klimaksu” – Urszula Zajączkowska czule o roślinach

Spotkania wokół „Klimaksu” – Urszula Zajączkowska czule o roślinach

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na rozmowę Roberta Rient z Urszulą Zajączkowską w ramach wystawy czasowej „Klimaks”, otwartej do 31 października.

„Klimaks” to nie tylko opowieść o losach polskich osadników, ale przede wszystkim próba spojrzenia na kwestię migracji w szerszej perspektywie: jako wspólną wędrówkę ludzi, roślin, tradycji i idei.

Ekspozycję tworzy m.in. cykl fotograficzny “Czekając na Śnieg” Katarzyny i Marianne Wąsowskich składający się z wykonanych przez autorki zdjęć, archiwalnych dokumentów i rodzinnych albumów pochodzących z Argentyny i Brazylii. W dialog z obrazami wchodzi dziewięć krótkich form literackich napisanych przez Urszulę Zajączkowską, poetkę, botaniczkę i artystkę.

Jak opisywać zjawiska społeczne używając języka nauk przyrodniczych? Czym są ekspresje roślinnego życia? Jak je wyrazić w granicach języka? O pracy nad poetycką narracją wystawy „Klimaks”, o języku roślin widocznym w budowie ich liści, łodygach i korzeniach opisanym w powieści „Patyki i badyle” oraz o najnowszym tomie wierszy „piach”, wydanym z końcem 2020 roku z Urszulą Zajączkowską porozmawia Robert Rient.

Po spotkaniu zapraszamy do muzealnej księgarni, gdzie autorka będzie podpisywała książki. W tym dniu publikacja „Patyki i badyle” będzie dostępna ze zniżką 15%.

Urszula Zajączkowska - poetka, botaniczka, artystka wideo. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW, gdzie bada wzrost, ruchy i biomechanikę roślin. Autorka poetyckich tomów „Atomy” (2014), nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2015), oraz „Minimum” wyróżnionym Nagrodą Kościelskich (2017). W 2019 roku opublikowała eseistyczną książkę „Patyki, badyle” nagrodzoną Złotą Różą przez Instytut Książki, za którą otrzymała także nominację do Paszportów Polityki oraz Literacką Nagrodę Gdynia. Jej film „Metamorphosis of Plants” zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Scinema (Australia) i Light Festival (USA). Z końcem 2020 ukazała się jej trzecia książka poetycka “piach”. Publikuje w Dwutygodnik.com, „Piśmie”, „Znaku”.

Robert Rient - autor powieści „Chodziło o miłość” (2013), reportażu „Świadek” (2015) wydanego również w Ameryce, powieści „Duchy Jeremiego” (2017) nominowanej do nagrody literackiej Nike, i książki o podróży dookoła świata „Przebłysk” (2018). Publikował m.in. w magazynach „Duży Format”, „Focus”, „Sekrety Nauki”, „Traveler”, „Wysokie Obcasy”, „Wprost”, „Zwierciadło". Współpracuje z magazynem „Sens” opisując co miesiąc odrębny paradygmat terapeutyczny. Autor cyklu „Wizje roślin” dla magazynu „Przekrój” oraz archiwalnych serii: „Istoty rzadziej spotykane” i „Ludzie listy piszą” (jako profesor Janina Bełkotska).

Wtorek, 06 lipca, godz. 18.30

Muzeum Emigracji w Gdyni, foyer Magazynu Tranzytowego, Gdynia ul. Polska 1.

Transmisja na kanale YouTube Muzeum Emigracji 


Filozofia międzykulturowa i filozofia andyjska w ujęciu Josefa Estermanna

Filozofia międzykulturowa i filozofia andyjska w ujęciu Josefa Estermanna

Teatr Gdynia Główna i Cafe Księgarnia Vademecum zapraszają na warsztaty filozoficzne w ramch projektu współfinansowanego ze środków Miasta Gdyni „Wszystko jest filozofią 2.1", przy ciastku domowym i herbacie w pięknej przestrzeni Teatru Gdynia Główna.

Gość: dr Iwona Krupecka - absolwentka filozofii i filologii polskiej UG. Od 2005 roku pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się historią filozofii nowożytnej, filozofią kręgu hiszpańskojęzycznego. Za książkę "Dysputa w Valladolid (1550/1551)" nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii "przekład na język polski". Laureatka Nagrody "Literatury na Świecie".

Temat: Filozofia międzykulturowa i filozofia andyjska w ujęciu Josefa Estermanna

Filozoficzny projekt Estremanna tworzony jest w kontekście programu dekolonizacji. Filozofia kulturowa ma umożliwić przekroczenie horyzontu filozofii zachodniej, bez jednoczesnego odrzucania wszystkiego, co z Zachodem ma związek. Sednem tego projektu jest odrzucenie wszelkiego esencjalizmu w obliczu tezy, iż życie kulturowe zawsze stanowi formę inter-trans-kulturacji. W tym ujęciu Estermann proponuje odwołanie do tradycyjnych kultur andyjskich i opracowanie zasad "filozofii andyjskiej" z jej zasadniczą kategorią "Dobrego Życia" (Buen Vivir).

Obowiązują zapisy: ksiegarnia@vademecumgdynia.org, telefonicznie 58 661 15 41

Środa, 07 lipca, godz. 18.00

Teatr Gdynia Główna, Gdynia pl. Konstytucji 1

  • ikonaOpublikowano: 05.07.2021 13:04
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.07.2021 13:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze