Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: wystawa Marty Frej; koncert Volny Chor; warsztaty origami; kino dzielnicowe. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: wystawa Marty Frej; koncert Volny Chor; warsztaty origami; kino dzielnicowe. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Zapraszamy na przegląd bezpłatnych i dostępnych dla każdego wydarzeń kulturalnych organizowanych w tym tygodniu przez gdyńskie instytucje kultury. To koncerty, filmy, wystawy, warsztaty, promocja książki czy szachy... dla dorosłych i dzieci.



Kultura parkuje nad morzem

Kultura parkuje nad morzem


To już ostatnie dni, kiedy można skorzystać z tego letniego projektu kulturalnego, dzięki któremu przez całe wakacje plac przy ul. Zawiszy Czarnego tętnił życiem.

W pragramie:

Poniedziałek, 30 sierpnia, godz. 19.00
Trójmiejska Scena Alternatywna – koncert MaJLo; Gentleman!

Wtorek, 31 sierpnia, godz. 10.00
Warsztaty z Muzeum Miasta Gdyni – Zielona wyspa – warsztaty z sadzenia nadmorskiego rokitnika.

Wtorek, 31 sierpnia, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Clubu – koncert Blues Jam Sassion.


Origami w Bibliotece Śródmieście

Origami w Bibliotece Śródmieście


Biblioteka Gdynia
zaprasza dzieci i dorosłych na spotkanie z kulturą japońską. W Bibliotece Śródmieście odbędą się warsztaty origami, podczas których uczestnicy wyczarują z papieru niesamowite zwierzaki, które znają wiele ciekawych historii!

Warsztaty będą odbywać się w języku angielskim. Poprowadzi je wolontariuszka z Włoch, Mariala. Dzieci będą mogły osłuchać się z j. angielskim, a może nawet nauczyć się kilku słów po włosku.

Zapisy pod nr tel. 58 661 66 48 lub wysyłając e-mail: filianr2@bibliotekagdynia.pl.

Poniedziałek, 30 sierpnia, godz. 17.00
Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia


Filmy w bibliotece

Filmy w bibliotece


Biblioteka Gdynia
zaprasza na pokazy filmowe.

„Kino w bibliotece” – bezpłatne seanse bajek i filmów familijnych. Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.

Obowiązują zapisy – pod nr tel. 58 623-00-11 lub wysyłając e-mail na adres: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Wtorek, 31 sierpnia, godz. 17.00-18.30
Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33 81-062 Gdynia

„Razem przy popcornie” – seans z książką.
Ekranizacja bestsellerowej, autobiograficznej książki Cheryl Strayed. Nagrodzona Oscarem Reese Witherspoon („Spacer po linie”) w roli kobiety, która uświadamia sobie, że jej życie legło w gruzach i wyrusza na samotną wyprawę przez całe Stany Zjednoczone, by odnaleźć siebie i poczucie sensu życia.

Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy: pasja@bibliotekagdynia.pl.

Wtorek, 31 sierpnia, godz. 18.00-19.30
Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Volny Chor – koncert solidarności z Wolną Białorusią „Mury runą! Муры рухнуць!”

Volny Chor – koncert solidarności z Wolną Białorusią „Mury runą! Муры рухнуць!”


Wyjątkowy koncert w hołdzie wszystkim Białorusinom, którzy śpiewając pieśni białoruskie na ulicach Mińska i innych miast, protestowali przeciwko sfałszowanym wyborom w sierpniu 2020 roku. Spotkały ich za to prześladowania, więzienie i tortury ze strony reżimu Łukaszenki. Za śpiewanie pieśni, które zostaną wykonane podczas koncertu, na Białorusi grozi od 8 do 15 lat więzienia.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął hanorowy patronat nad wydarzeniem.

Канцэрт салідарнасці з Вольнай Беларуссю ў межах другога канцэртнага тура Вольнага хору ў Гдыні Муры рухнуць.
Аўторак, 31 жніўня, 18.00
Гдыня, Грунвальдская плошча

Wtorek, 31 sierpnia, godz. 18.00
Plac Grunwaldzki, Gdynia


Szach, mat, lato!

Szach-mat, lato!


Uczą logicznego myślenia, pobudzają wyobraźnię przestrzenną, kształtują osobowość. Kto oglądał serial „Gambit królowej” wie, że szachy dostarczają też wielkich emocji!

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na spotkania przy szachownicy. Może wziąć w nich udział każdy, kto ma ochotę spróbować swych sił w tej strategicznej grze.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: edukacja@gcf.org.pl.

Wtorek, 31 sierpnia, godz. 11.00-14.00.
GCF, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia


„Gdynia i Kępa Oksywska 1939” – promocja książki

„Gdynia i Kępa Oksywska 1939” – promocja książki


Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni 
we współpracy z Fundacją Historia i Kultura oraz miastem Gdynia zaprasza na promocję książki autorstwa dyrektorów muzeum – Tomasza Miegonia i Aleksandra Goska – „Gdynia i Kępa Oksywska 1939”.

Środa, 1 września, godz. 17.00
Sala audytoryjna MMW, ul. Zawiszy Czarnego 1b, Gdynia


Kino dzielnicowe #wGdyni

Kino dzielnicowe #wGdyni


„Niezwykłe lato z Tess”
(My Extraordinary Summer with Tess), Holandia / Niemcy, 2019, 83 min. Reżyseria: Steven Wouterlood.

10-letni Sam spędza z rodziną wakacje nad morzem. Wkrótce poznaje nieco ekscentryczną Tess. Spotkanie to okaże się źródłem nie tylko letnich przygód, ale i refleksji o tym, co w życiu najważniejsze. Strach przed samotnością (jest najmłodszy w rodzinie) popycha głównego bohatera filmu do dosyć nietypowego treningu – treningu samotności. Misterny plan Sama (harmonogram samotnie spędzonych godzin) nie powiedzie się jednak i to z kilku powodów. Przede wszystkim spotka Tess, dosyć tajemniczą i jednocześnie porywającą rówieśniczkę. Po drugie, poznając ją, zacznie inaczej spoglądać na swoją rodzinę. I jeszcze nowe zrozumienie samotności wejdzie bocznymi drzwiami, znienacka, ale na tyle skutecznie, że Sam, w imię nowego treningu, powiedzmy – niesamotności, zaryzykuje przyjaźń z Tess.

Pokaz odbędzie się na Leszczynkach, na terenie Szkoły Podstawowej nr 29 przy ul. P. Ściegiennego 8.
Piątek, 3 września, godz. 19.45

„Baranek Shaun Film. Farmageddon”, Francja / USA / Wielka Brytania, 2019, 1 godz. 26 min. Reżyseria: Will Becher / Richard Phelan.

Przed barankiem Shaunem i jego stadkiem otwierają się gwiezdne wrota, wiodące wprost do międzyplanetarnej przygody. A wszystko gdy na ich farmie ląduje obdarzona niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki. Shaun będzie musiał pomóc jej odnaleźć odległy dom i umknąć stąpającej jej po piętach tajnej organizacji. Czy uda mu się zapobiec Farmageddonowi i w towarzystwie kosmatych kosmonautów powrócić na ukochaną farmę?

Pokaz odbędzie się w Redłowie, na terenie Szkoły Podstawowej nr 34 przy ul. Cylkowskiego 5.
Piątek, 3 września, godz. 19.45

„Oto my!” (Here We Are), Włochy / Izrael, 2021, 1 godz. 34 min. Reżyseria: Nir Bergman.

Historia jednoczesnego dorastania ojca i jego autystycznego syna oraz podróży, która odmieni ich życie. Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie, ale może w rzeczywistości sam nie dojrzał do rozstania. W drodze do placówki ojciec podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.

Pokaz odbędzie się na Leszczynkach, na terenie Szkoły Podstawowej nr 29 przy ul. P. Ściegiennego 8.
Piątek, 3 września, godz. 21.15

„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” (LasseMajas detektivbyra - Tagranarens hemlighet), Szwecja, 2020, 1 godz. 22 min. Reżyseria: Moa Gammel.

Gdy z więzienia ucieka złodziej skazany za kradzież wielkiej sumy pieniędzy, dwójka młodych detektywów tropi mężczyznę. Śledztwo nabiera rozpędu, dowody wydają się jednoznaczne. Niespodziewanie pojawia się jednak ktoś, kto twierdzi, że poszukiwany jest niewinny. Jako dowód przedstawia list napisany przez rzekomego rabusia. Lasse i Maja analizują fakty i zgromadzone dowody. Grono podejrzanych powiększa się, a sytuację dodatkowo utrudnia policja, która zamyka biuro młodych detektywów. Tymczasem do miasteczka Valleby zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się ujawni? Czy uda się przyłapać złoczyńcę na gorącym uczynku?

Projekcja odbędzie się na terenie Przystani Sąsiedzkiej przy ul. J. Śmidowicza 49.
Piątek, 3 września, godz. 19.45

„Małe kobietki” (Little Women), USA, 2020, 2 godz. 14 min. Reżyseria: Greta Gerwig.

Scenarzystka i reżyserka Greta Gerwig podeszła do tematu kultowej powieści „Małe kobietki”, bazując na książce oraz rysunkach Louisy May Alcott. Przygląda się alter ego autorki – Jo March, sięgając do fikcyjnego życia, które ta prowadzi w wyobraźni. Spojrzenie Gerwig na ukochaną przez publiczność historię czterech sióstr March, zdeterminowanych, by żyć po swojemu, jest zarówno ponadczasowe, jak i silnie osadzone w rzeczywistości.

Pokaz odbędzie się w Redłowie, na terenie Szkoły Podstawowej nr 34 przy ul. Cylkowskiego 5.
Piątek, 3 września, godz. 21.15


„Jestemsilnabo" - wystawa Marty Frej

„Jestemsilnabo” - wystawa Marty Frej


Gdyńskie Centrum Filmowe
zaprasza na wernisaż wystawy Marty Frej, który towarzyszy festiwalowi Millennium Docs Against Gravity Gdynia.

Marta Frej – malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm, członkini jury 18. Millennium Docs Against Gravity Gdynia. Zasłynęła jako autorka feministycznych memów internetowych, łączących błyskotliwy, moralizatorski humor z kunsztowną grafiką. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w galeriach w całej Polsce. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia 2017 w kategorii sztuka.

„Jestemsilnabo” 

Piątek, 3 września, godz. 21.00
GCF, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 30.08.2021 12:21
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.08.2021 22:37
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze