Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaz zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Historia Rock'n'Rolla - wykład Piotra Metza; Życie z Peweksu - debata Biblioteki Gdynia; Koncert Polskiej Muzyki Filmowej z okazji 46. FPFF; wernisaż wystawy

Kolaz zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Historia Rock'n'Rolla - wykład Piotra Metza; Życie z Peweksu - debata Biblioteki Gdynia; Koncert Polskiej Muzyki Filmowej z okazji 46. FPFF; wernisaż wystawy "Dla Polski ten port zbudowałem" w Galerii Klif. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd licznych wydarzeń kulturalnych, bezpłatnych i dostępnych dla każdego, od poniedziałku do piątku.


Życie z Peweksu – debata Biblioteki Gdynia

Życie z Peweksu – debata

Biblioteka Gdynia zaprasza na I część cyklu „Życie codzienne i niecodzienne w biografii i literaturze faktu”, który poprzez wskazywanie najnowszych tendencji w literaturze faktu, w tym biografistyce przybliża zagadnienia związane z historią, kulturą, nauką.

Podczas debaty „Życie z Peweksu” przyjrzymy się rzeczywistości PRL-u w literaturze Olgi Drendy i Aleksandry Boćkowskiej. Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Olga Drenda – pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2019 w kategorii esej za książkę "Wyroby. Pomysłowość wokół nas". Jest także autorką eseju „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji”, a we współautorstwie z Małgorzatą Halber rozmowy-rzeki „Książka o miłości”.

Aleksandra Boćkowska – pisarka, dziennikarka. Współpracuje m.in z „Dwutygodnikem”, „Vogue”, „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami Extra”. Autorka książek „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” i „Można wybierać. 4 czerwca 1989 rok”.

Ze względu na ograniczenia na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy: promocja@bibliotekagdynia.pl

Poniedziałek, 20 września, godz. 18.00

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława 7-15, Gdynia oraz na profilu FB Biblioteki Gdynia


Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Biblioteka Wzgórze zaprasza na Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci, podczas którego spotkamy się z Renatą Piątkowską i porozmawiamy na temat książki „Która to Malala, czyli historia dziewczynki, która chciała chodzić do szkoły" (książka nominowana do nagrody IBBY, wpisana na Złotą Listę, należy do złotej dwudziestki najlepszych książek dla dzieci i młodzieży).

Celem spotkania jest zapoznanie dzieci z Malalą, jedynym na świecie dzieckiem, które otrzymało Pokojową Nagrodę Nobla w 2015 r.

Renata Piątkowska jest autorką ponad 50 książek dla dzieci i młodzieży. Laureatką licznych konkursów literackich, zdobywczynią pierwszego miejsca w konkursach: im. K. Makuszyńskiego, im. A. Lindgren, Festiwalu Literatury dla dzieci i młodzieży oraz „Przecinek i kropka”. Otrzymała nagrodę im M. Weryho-Radziwiłowicz, jej książki zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Jest kawalerem Orderu Uśmiechu, odznaczona Medalami za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori oraz Ludziom Czyniącym Dobro.

Obowiązują zapisy pod adresem: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Spotkanie jest finansowane ze środków Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Wtorek, 21 września, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Wajda na nowo – wernisaż wystawy prac Andrzeja Pągowskiego

Wajda na nowo – wernisaż wystawy prac Andrzeja Pągowskiego

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy prac Andrzeja Pągowskiego.

„Wszyscy mamy świadomość pozycji Wajdy w polskiej i światowej kinematografii, ale gdy zapytamy przeciętnego odbiorcę, jakie filmy zrobił, wymienia kilka tytułów: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”… A Andrzej Wajda zrealizował 60 filmów,
w tym wiele bardzo ciekawych dokumentów." - tak brzmi fragment tekstu kuratorskiego napisanego przez Andrzeja Pągowskiego na niezwykłą wystawę „Wajda na nowo".

Aby uczcić 95. rocznicę urodzin i 5. rocznicę śmierci Andrzeja Wajdy, artysta stworzył plakaty do wszystkich filmów reżysera, zarówno dokumentalnych jak i fabularnych. To niezwykła, sentymentalna podróż po dziełach, które na stałe zapisały się w naszej świadomości.

Wystawa towarzyszy 46. Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni. Do 26 września w Muzeum Miasta Gdyni.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Prezydenta Gdyni.

Wtorek, 21 września 2021, godz. 18.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia


Koncerty na 46. FPFF. Młoda scena gra muzykę filmową

Koncerty na 46. FPFF. Młoda scena gra muzykę filmową

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na koncerty polskich kompozytorek i kompozytorów młodego pokolenia, którzy odnoszą coraz większe sukcesy na scenie muzycznej, także jako twórczynie i twórcy muzyki filmowej. Koncerty towarzyszą 46. festiwalowi Polskich Filmów fabularnych w Gdyni.

Wtotek, 21 wrzesnia, godz. 21.00 - trójmiejska scena gra jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

Jeden z pionierów polskiego jazzu, ale przede wszystkim wybitny autor muzyki filmowej i tematów, znanych z telewizyjnych seriali i filmów milionom Polaków. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz odszedł od nas w tym roku, a my postanowiliśmy zaprosić reprezentację współczesnej trójmiejskiej sceny jazzowo-funkowej do zmierzenia się z jego dorobkiem. Alicja Sobstyl, Krzysztof Hadrych, Filip Arasimowicz i Alan Kapołka z takich zespołów jak Klawo czy Tomasz Chyła Quintet przygotują wyjątkowy materiał z kompozycjami saksofonisty. W reinterpretacjach mają doświadczenie – w lipcu zespół Klawo zagrał w Gdyni międzywojenne szlagiery.

Środa, 22 września, godz. 21.00 - Stefan Wesołowski gra muzykę z filmu "Ucieczka na srebrny glob"

Pianista, skrzypek, kompozytor, absolwent francuskiej Academie Musicale de Villecroze związanyz brytyjskim wydawnictwem Mute Records. Jest autorem trzech znakomicie przyjętych albumów solowych – ostatni, „Rite of the End” został wybrany najlepszą płytą 2017 roku w plebiscycie „Gazety Wyborczej” – oraz autorem autorem muzyki do m.in. takich filmów jak „Listen to me Marlon”, „Love Express. The Disappearance of Walerian Borowczyk” i „Piłsudski”, „Wolf” i „Delikatny balans terroru”. Na 46. FPFF w Gdyni zaprezentuje muzykę, którą stworzył do najnowszego filmu Kuby Mikurdy „Ucieczka na Srebrny Glob”.

Czwartek, 23 wrzesnia, godz. 21.00 - Resina (Karolina rec)

Kompozytorka, wiolonczelistka, twórczyni muzyki teatralnej i filmowej. Jej pierwsze albumy spotkały się z entuzjastycznymi recenzjami m.in. w „The Guardian” czy w brytyjskim serwisie „The Line of Best Fit” prezentującym najlepszą nowa muzykę. Ma na koncie współpracę z artystami grającymi bardzo różne gatunki muzyczne m.in. z Christiną Vantzou, Hubertem Zemlerem, Zamilską czy NOONem. Jej utwory zawędrowały do trailera filmu „Dwóch Papieży” oraz na wybieg modowy domu Gucci. Ostatnie wydawnictwo Resiny to ścieżka dźwiękowa do gry typu visual novel „Vampire: The Masquerade – Shadows of New York”.

Czerwone patio Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia


Historia Rock’n’Rolla - wykład

Historia Rock’n’Rolla - wykład

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład Piotra Metza „Historia Rock’n’Rolla - Big Bit Walickiego. Dinozaury Rocka”.

Jaki wpływ miał Franciszek Walicki, ojciec Big Bitu, animator kultury i innowator muzyczny, na polską popkulturę? Z czego czerpał inspiracje i które z nich miały wpływ na tworzenie nowej jakości krajowej sceny muzycznej? Skąd wzięło się jego hasło: „Epitafium dla Rock’n’Rolla”? Na te i na inne pytania odpowiedź przyniesie ostatni wykład Piotra Metza z cyklu „Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego”.

Podczas spotkania poznacie ostatnie lata aktywnej menedżerskiej pracy Walickiego, jego koncerty z cyklu Dinozaury Rocka, schyłek Big Bitu oraz wpływ, jaki wywarł na młode pokolenia melomanów i muzyków.

Wydarzenie zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Franciszka Walickiego.

Obowiązują zapisy poprzez stronę Muzeum Miasta Gdyni.

Środa, 22 września, godz. 17.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia


Spotkanie autorskie z Pawłem Radziszewskim

Spotkanie autorskie z Pawłem Radziszewskim

Biblioteka Wzgórze zaprasza na spotkanie autorskie z Pawłem Radziszewskim w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.

Podczas spotkania będziemy rozmawiać na temat książki „Pomiędzy”. Rozmowę z autorem poprowadzi Zuzanna Gajewska. Zapraszamy do biblioteki, jak i na Facebooka Biblioteki Gdynia, gdzie odbędzie się transmisja spotkania na żywo.

Paweł Radziszewski – (ur. 1982 w Kalinowie) z wykształcenia slawista i rolnik. Mieszka w Gdańsku. Laureat trzeciej nagrody w Gdańskim Konkursie Prozatorskim za opowiadanie „Chłopska 34” (2011) oraz wyróżnienia w Konkursie na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016, w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania za utwór „Najważniejsza rzecz w życiu” opublikowany w książce „2018 Antologia opowiadań”. Jest autorem książki „Pomiędzy".

Zuzanna Gajewska – dziennikarka, socjolożka, szeroko rozumiany pijarowiec i animatorka kultury, blogerka i literatka. Prowadzi spotkania autorskie. Autorka bloga promotorkaczytelnictwa.pl.

Spotkanie finansowane ze środków Instytutu książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Środa, 22 września, godz. 18.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia oraz profil FB Biblioteki Gdynia


Odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy

Odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy.

Rok 2021 w Gdyni należy do inżyniera Tadeusza Wendy: odsłonięcie pomnika, wystawy, liczne wydarzenia – wszystko po to, aby uczcić pamięć projektanta i głównego budowniczego gdyńskiego portu. Uhonorujmy twórcę – wizjonera w sposób szczególny – tworząc mural z jego wizerunkiem, który znajdzie się w sercu Gdyni, wśród mieszkańców miasta, któremu Wenda był tak oddany. Wspólnie uczcijmy pamięć inżyniera Tadeusza Wendy i jego dzieła – portu w Gdyni!

Mural poświęcony pamięci Tadeusza Wendy powstał we współpracy z Portem Gdynia.

Czwartek, 23 września, godz. 10.00

Ul. Władysława IV 11, Gdynia


Mitologia słowiańska – wykład

Mitologia słowiańska – wykład

Biblioteka Chylonia zaprasza na wykład dr Elżbiety Żukowskiej „Baba Jaga i Marzanna - pamiątki dawnej kultury”.

- Bogowie i boginie słowiańskiego panteonu są dziś zupełnie zapomniani. Demony żyją w grach, Baba Jaga straszy tylko w bajkach i nikt już nie szuka kwiatu paproci. Ale wciąż topimy Marzannę, bawimy się w Kupalnockę, malujemy pisanki. O tym, co zostało ze starej kultury powiem na drugim wykładzie z mitologii słowiańskiej – mówi Elżbieta Żukowska.

Elżbieta Żukowska – doktor nauk humanistycznych, badaczka religii dawnych Słowian oraz polskiej prozy fantasy, autorka książek i komiksów.

Obowiązują zapisy telefoniczne 58 623-00-11 lub mailowe filianr12@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 23 września, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Spotkania wokół Klimaksu: o przyrodzie w mieście

Spotkania wokół Klimaksu: o przyrodzie w mieście

Wystawa „Klimaks” w Muzeum Emigracji to nowe spojrzenia na relacje między środowiskiem naturalnym a człowiekiem. Opowiada o doświadczaniu odmienności przyrody przez polskich osadników migrujących do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku.

Jaka jest nasza relacja z przyrodą? Czy żyjąc w betonowych miastach mamy z nią jeszcze kontakt? Czy współczesna architektura miejska sprzyja życiu w zgodzie z naturą? Czy proekologiczne rozwiązania w projektowaniu są wdrażane w miastach, w których żyjemy? Jaki potencjał drzemie w miejskich nieużytkach i czym jest czwarta przyroda?

O współczesnym doświadczaniu przyrody w mieście, znaczeniu i roli roślin oraz miejskim aktywizmie porozmawiają Kasper Jakubowski, Jan Mencwel i Magdalena Milert. Dyskusję poprowadzi Filip Springer.

Kasper Jakubowski - pomysłodawca, współtwórca i prezes Fundacji Dzieci w Naturę, zajmującej się edukacją ekologiczną dzieci i rodzin w przyrodzie miasta. W swoich badaniach zajmuje się problematyką nieużytków i adaptacją czwartej przyrody na nowe kategorie parków miejskich, udostępnieniem terenów przyrodniczych w miastach na cele edukacji ekologicznej.

Jan Mencwel - animator kultury, aktywista, publicysta, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, ruchu miejskiego działającego od 2013 r. autor książki "Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta" wydanej w 2020 r. przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Magdalena Milert - absolwentka Politechniki Śląskiej. Architektka, Urbanistka. W swoich social media jako @pieing opowiada o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce oraz psychologii i przestrzeni. Brzmi nudnie? Niesłusznie. Merytoryczna wiedza przeplatana memami potrafi być bardzo wciągająca!

Filip Springer - pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce.

Spotkanie organizowane jest w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Klimaks” otwartej do 31 października.

Informujemy, że wydarzenie będzie rejestrowane (zapis foto) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych Organizatora. Udział w wydarzeniu równoznaczny jest z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do Organizatora przed rozpoczęciem wydarzenia.

Czwartek, 23 września, godz. 18.30

Muzeum Emigracji, ul. Polska 1, Gdynia. Spotkanie będzie również transmitowane na muzealnym kanale YouTube


Dla Polski ten port zbudowałem – wernisaż wystawy w Galerii Klif

Dla Polski ten port zbudowałem – wernisaż wystawy w Galerii Klif

Rok 2021, upamiętniający wybitnego inżyniera Tadeusza Wendę, jest czasem wyjątkowym. 23 września przypada 99. rocznica uchwalenia Ustawy o budowie portu w Gdyni, tak ważnej dla rozwoju miasta.

Muzeum Miasta Gdyni oraz Galeria Klif, przygotowały ekspozycję poświęconą budowie gdyńskiego portu. Wystawa to nie tylko wyselekcjonowane fotografie dokumentujące powstawanie portu. To również niepowtarzalna okazja zobaczenia budowniczego, Tadeusza Wendę, podczas pracy.

Piątek, 24 września, godz. 12.00

Galeria handlowa Klif, al. Zwycięstwa 256, Gdynia


Warsztaty z ilustratorką Magdaleną Kozieł-Nowak

Warsztaty z ilustratorką Magdaleną Kozieł-Nowak

Biblioteka Pogórze zaprasza dzieci na warsztaty ilustratorskie, które poprowadzi Magdalena Kozieł-Nowak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem oprawy graficznej książek, jak również malarstwem, rysunkiem artystycznym i projektowaniem wnętrz. Zawsze jednak marzyła o tym, by wykonywać ilustracje do książek dla dzieci i jest chodzącym dowodem na to, że marzenia się spełniają! Zilustrowała kilkanaście książek. Zarówno kolorystyką, jak i tematem swoich ilustracji chce wywołać u czytelnika dobry nastrój. Lubi spacery po lesie, orzechy najlepiej w połączeniu z czekoladą, twarde gruszki i szklane kulki. Mieszka w Jaworze z córkę Mają, mężem Wojtkiem, owczarkiem poniemieckim Bertą i leniwym kotem Benkiem.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Obowiązują zapisy, tel.: 58 622 44 43 lub e-mail: filianr4@bibliotekagdynia.pl

Piątek, 24 września, godz. 17.30

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21, Gdynia


Koncert Polskiej Muzyki Filmowej z L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra na Festiwalu Filmów w Gdyni

Koncert Polskiej Muzyki Filmowej z L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra na Festiwalu Filmów w Gdyni


Rozpoczął się 46. Festiwal polskich Filmów Fabularnych. Muzyczną kulminacją Festiwalu Filmowego będzie koncert międzynarodowej orkiestry Rebel Babel Film Orchestra pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego.

Usłyszymy hipnotyzujące głosy polskich aktorek - Anny Dereszowskiej, Joanny Pocicy i Magdaleny Kumorek. Muzycy i aktorzy wspólnie zinterpretują twórczość największych polskich kompozytorów muzyki filmowej, takich jak Krzysztof Komeda, Henryk Kuźniak czy Jerzy Duduś Matuszkiewicz.

Odwołując się do kanonu polskiego kina z mocą instrumentów dętych zagrają wybrane fragmenty ze stuletniej historii polskiej muzyki filmowej. Koncert odbędzie się w Muszli Koncertowej na Placu Grunwaldzkim w Gdyni, pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym, w których odbywają się festiwalowe projekcje filmowe.

Piątek, 24 września, godz. 21.00

Muszla Gdynia, pl. Grunwaldzki 1

  • ikonaOpublikowano: 20.09.2021 15:15
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.09.2021 16:00
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze