Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć – od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: koncert zespołu ALÂKA ; premiera książki Krzysztofa Skiby – „Polska bez gaci”; spacer Muzeum Miasta Gdyni „Oksywska Kolej Nadbrzeżna”; promocja książki Kacpra Kowalskiego „Arché”. Fot. materiały prasowe organizatorów

Kolaż zdjęć – od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: koncert zespołu ALÂKA ; premiera książki Krzysztofa Skiby – „Polska bez gaci”; spacer Muzeum Miasta Gdyni „Oksywska Kolej Nadbrzeżna”; promocja książki Kacpra Kowalskiego „Arché”. Fot. materiały prasowe organizatorów

Przedstawiamy cotygodniowy przegląd bezpłatnych, dostępnych dla każdego wydarzeń kulturalnych. Zapraszają gdyńskie instytucje kultury.



Teatr Magicznych Baniek

„Początek” – Teatr Magicznych Baniek


Biblioteka Pogórze
zaprasza dzieci od 3. roku życia do wspólnego oglądania spektaklu.

Spotkanie z Teatrem Magicznych Baniek to gwarancja dobrej, rodzinnej zabawy! Aktor przenosi widzów w oniryczny świat teatru i magii. Kosmos bańkowy, w którym grawitacja nie istnieje, a ulotne struktury, pękając i przenikając się ze sobą, tworzą sekwencję niezapomnianych wrażeń.

Zapraszamy do świata żywiołów, magicznych sztuczek i scenicznej zabawy.

Liczba miejsc ograniczona. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer tel.: 58 622 44 43 lub wysyłając e-mail na adres: filianr4@bibliotekagdynia.pl.

Poniedziałek, 29 listopada, godz. 17.00

Biblioteka Pogórze, ul. wadm. K. Porębskiego 21, Gdynia


Fantastyczne pasjopisanie. Cykl warsztatów

Fantastyczne pasjopisanie. Cykl warsztatów


Chcesz pisać, ale nie do końca wiesz, jak zacząć? Nie przejmuj się, podzielimy się z tobą kilkoma magicznymi wskazówkami! Zapraszamy na warsztaty kreatywnego pisania bazujące na metodzie Debory Chester, stworzonej z myślą o tekstach fantastycznych.

Warsztaty są przeznaczone dla osób w wieku 15–25 lat.

Obowiązują zapisy online. Wystarczy wysłać e-mail na adres: pasja@bibliotekagdynia.pl.

Poniedziałek, 29 listopada, godz. 17.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98


Spotkanie Andrzejkowe w Przystani Opata Hackiego

Spotkanie andrzejkowe w Przystani Opata Hackiego


Biblioteka Chylonia
zaprasza na spotkanie andrzejkowe, które współorganizuje z Przystanią Opata Hackiego.

W programie:
  • 17:00-18:00 | KINO W BIBLIOTECE – bezpłatne seanse bajek i filmów familijnych | Biblioteka Chylonia. Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.
  • 18:00-18:30 | Zwyczaje andrzejkowe na podstawie literatury | Biblioteka Chylonia
  • 18:30-19:30 | Międzypokoleniowa zabawa przy muzyce oraz wróżby andrzejkowe | Przystań Opata Hackiego, sala lustrzana, I piętro.
  • 19:30 | Słodka niespodzianka dla wszystkich uczestników | Przystań Opata Hackiego, sala lustrzana, I piętro.

Dzieci poniżej 7 lat mogą wziąć udział w wydarzeniu, ale pod opieką rodziców.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy: tel. 58 623 00 11.

Poniedziałek, 29 listopada, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Smakosze życia

Smakosze życia


Biblioteka Chylonia
zaprasza na spotkanie Klubu Aktywnych Zainteresowań! Odkrywanie piękna życia w książkach kulinarnych i podróżniczych – rozmowy przy kawie i herbacie, odkrywanie pasji.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy: tel. 58 623-00-11 lub e-mail: filianr12@bibliotekagdynia.pl

Wtorek, 30 listopada, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Dyskusyjny Klub Fantastyki: Czy rzeczywistość przegoniła fantastykę?

Dyskusyjny Klub Fantastyki: Czy rzeczywistość przegoniła fantastykę?


Po długiej przerwie Biblioteka Grabówek reaktywuje Dyskusyjny Klub Fantastyki, który zajmuje się szeroko pojętą fantastyką. Podczas spotkań poruszane są tematy naukowe, futurystyczne czy filozoficzne. To również rozmowy o fantastyce przygodowej i fantasy spod znaku magii i miecza.

Tematem najbliższej dyskusji będzie obecna sytuacja na świecie. Podobne scenariusze były kreślone przez twórców fantastyki, a teraz rozgrywają się na naszych oczach.

Wtorek, 30 listopada, godz. 17.00

Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113

Rytmiczna jesień

Rytmiczna jesień


Biblioteka Oksywie
zaprasza na rytmiczno-muzyczne zajęcia integracyjne dla dzieci do 6. roku życia i ich opiekunów. Celem zajęć jest budowanie pozytywnych relacji w grupie, kształtowanie u dzieci wrażliwości muzycznej, poczucia rytmu, usprawnianie koordynacji ruchowej, ale przede wszystkim dobra zabawa!

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl.

Wtorek, 30 listopada, godz. 17.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A


Artystyczny Klub Malucha

Artystyczny Klub Malucha


Konsulat Kultury i Gdyńskie Centrum Kultury
zapraszają na Artystyczny Klub Malucha – zajęcia muzyczne przeznaczone dla rodziców/opiekunów oraz dzieci do 2. roku życia.

W trakcie zajęć dzieci poznają wiele piosenek, wierszyków, masażyków i tańców. Uczą się także grać na instrumentach perkusyjnych, rozwijają poczucie rytmu, wrażliwość muzyczną oraz – poprzez zabawę w grupie rówieśniczej – umiejętności społeczne.

Zajęcia prowadzi Katarzyna Laszkowska, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim oraz wokalistyki jazzowej na Gdańskiej Akademii Muzycznej. Od 7 lat umuzykalnia dzieci i młodzież. Autorka projektu „Jazz dla ucha malucha”.

Obowiązują zapisy: edukacja@gck.gdynia.pl.

Regulamin zajęć znajduje się na Facebooku 

Czwartek, 2 grudnia, godz. 9.00

Konsulat Kultury i Gdyńskie Centrum Kultury, ul. Jana z Kolna 25


Muzeum w terenie. Oksywska Kolej Nadbrzeżna – spacer historyczny

Muzeum w terenie. Oksywska Kolej Nadbrzeżna – spacer historyczny


W 2021 roku przypada 80. rocznica otwarcia jedynej wojskowej linii kolei wąskotorowej, jaka istniała w Gdyni, na terenie Kępy Oksywskiej. Była to wybudowana przez Niemców na plaży Oksywska Kolej Nadbrzeżna – prześmiewczo nazywana przez okupanta „Ekspresem Kaszubskim”. Co znajdowało się na Oksywiu i Babich Dołach w okresie II wojny światowej? Jaką funkcję pełniła kolei wąskotorowa przebiegająca przez plażę? W jaki sposób została zbudowana? Czy wciąż można znaleźć jej ślady? Tę niezwykle tajemniczą historię poznamy podczas spaceru w ramach cyklu „Muzeum w terenie”, szlakiem dawnej wąskotorówki. A poprowadzi nas Dawid Gajos z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.

Trasa wędrówki ma 4 kilometry i będzie prowadzić bulwarem Nadmorskim oraz plażą, a zakończy się na pętli autobusowej Babie Doły Plaża.

Zapisy poprzez formularz na stronie muzeum.

Czwartek, 2 grudnia, godz. 10.00

Bulwar na Oksywiu, poniżej wejścia na plażę GDY 5 przy ul. Osada Rybacka 3


Warsztaty rytmiczno-muzyczne

Warsztaty rytmiczno-muzyczne


Biblioteka Śródmieście
zaprasza na rytmiczno-muzyczne zajęcia integracyjne dla dzieci do 6. roku życia i ich opiekunów. Celem zajęć jest budowanie pozytywnych relacji w grupie, kształtowanie u dzieci wrażliwości muzycznej i poczucia rytmu, usprawnianie koordynacji ruchowej, ale przede wszystkim dobra zabawa!

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: filianr2@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 2 grudnia, godz. 16.30

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15

Jak pracują Polacy? Spotkanie autorskie z Agathą Rae w Gdyni

Jak pracują Polacy? Spotkanie autorskie z Agathą Rae w Gdyni


Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają najpopularniejsze zawody w Polsce? od kuchni? Co lubimy, a na co narzekamy w naszej pracy? Jakich umiejętności wymagają poszczególne profesje i jak stereotypy na ich temat mają się do rzeczywistości?

Agatha Rae zgłębiła ten temat w swojej nowej książce „Polki i Polacy w pracy”. Autorka porozmawiała z aż 80 przedstawicielami przeróżnych zawodów, a ich opowieści zebrała w całość, tworząc szalenie ciekawy obraz polskiej rzeczywistości i kultury pracy.

Z okazji premiery książki zapraszamy na spotkanie z Agathą Rae oraz jej rozmówcami - tłumaczką przysięgłą Lilianą Poszumską oraz tłumaczem specjalistycznym Mariuszem Stępniem. Rozmowę poprowadzi Marta Kraszewska, autorka bloga Rudym Spojrzeniem.

Czwartek, 2 grudnia, godz. 18.30

Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem


Biblioteka Chylonia
zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Uczestnicy wspólnie z prowadzącym zajęcia – Romanem Czemplikiem będą malować martwą naturę i pejzaże przy użyciu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy: tel. 58 623-00-11 lub e-mail: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Piątek, 3 grudnia, godz. 12.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Promocja książki Kacpra Kowalskiego „Arché”

Promocja książki Kacpra Kowalskiego „Arché”


W jaki sposób w naszej kulturze i tradycji wizualnej pojawiły się formy i znaki, którymi posługujemy się do dziś? W najnowszym projekcie, „Arché”, nagradzany fotograf Kacper Kowalski eksploruje uniwersalne związki człowieka i natury.

Kacper Kowalski fotografuje krajobraz z lotu ptaka od dwudziestu pięciu lat. Wykorzystując niezwykłą perspektywę, w trakcie samotnych lotów na wysokości około stu pięćdziesięciu metrów nad terenem gruntu pokazuje niedostępne na co dzień pejzaże i krajobrazy miejskie.

W najnowszym projekcie, „Arché”, artysta poszerza poszukiwania, które rozpoczął, tworząc nagradzane serie zdjęć: „Efekty uboczne” i „Over”. W „Efektach ubocznych” koncentrował się na działalności współczesnego człowieka i jego relacji z naturą. „Over” jest cichą eksploracją stanów emocjonalnych samego twórcy i jego wizją przyszłości jako postapokaliptycznej epoki, która wyłania się z abstrakcyjnych pejzaży fotografowanych zimą. „Arché” (gr. „początek rzeczy”) przenosi dotychczasowe rozważania na poziom uniwersalny. To opowieść o połączeniu ludzi i natury, refleksja na temat związku między przeszłością a teraźniejszością, którą można dostrzec w ludzkiej potrzebie duchowości, a w naturze – w symbolach wyłaniających się w krajobrazie.

Więcej informacji na temat projektu oraz fotografie można znaleźć w wydarzeniu Muzeum Miasta Gdyni na Facebooku 

Zapisy są prowadzone poprzez formularz na stronie muzeum. 

Piątek, 3 grudnia, godz. 17.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A


Polska bez gaci – premiera

„Polska bez gaci” – premiera


Gdyńskie Centrum Filmowe
zaprasza na prezentację spektaklu komediowego w stylu stand-up comedy oraz premierę zbioru felietonów Krzysztofa Skiby pod tytułem „Polska bez gaci”.

„Polska bez gaci”, czyli naga prawda o Polsce, to zbiór niesłychanie zabawnych felietonów Skiby z czasów pandemii.Na na ostro i bez cenzury.

O książce: „Pięknie się czyta, lubię ten poziom humoru zakrapianego ironią i inteligentną szyderą”. „Zrobił mi pan dzień”. „Bardzo śmieszne to, co Pan pisze, ale jak tak się zastanowić, to w sumie smutne”. „Panie Krzysiu! Ratuje Pan moją psychikę swoimi tekstami. Czytam Pana, żeby nie zwariować”. To typowe opinie czytelników po zderzeniu się z felietonami Skiby.

„Polska bez gaci” to wybór najlepszych felietonów osobowości rocka i prześmiewcy, prowokatora i happenera Krzysztofa Skiby. Niektóre z nich miały miliony wyświetleń. Skiba ratował swoimi tekstami nas i Polskę w czasach, gdy świat się zatrzymał, a rozum poszedł na spacer.

Krzysztof Skiba – autor tekstów, wokalista i performer zespołu Big Cyc. Partyzant Galerii Działań Maniakalnych w czasach PRL-u. Komik i felietonista. Skandalista i masażysta mózgu. Stand-uper intuicyjny. Postać wszechstronnie rozrywkowa. Wieczór komediowy z jego udziałem może zakończyć się pozytywnym wystrzeleniem w kosmos i przewartościowaniem własnego życia. 

Piątek, 3 grudnia, godz. 19.00

Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2


Gdyńska Linia. Koncert zespołu ALÂKA

„Gdyńska Linia”. Koncert zespołu ALÂKA


„Gdyńska linia”
to nowy cykl stowarzyszenia Halo Kultura poświęcony sieciowaniu miast w kontekście kultury oraz muzyki. Podczas drugiej odsłony „Gdyńskiej linii” wystąpi polsko-turecki duet – Alâka, który łączy elektronikę (Roman Wróblewski) z akustycznym brzmieniem gitary typu saz oraz turecką poezją (Gülami Yeşildal).

„Alâka” w języku tureckim oznacza połączenie lub znaczenie. Projekt powstał w 2019 roku w Lizbonie. Kiedy muzycy zagrali kilka wspólnych koncertów, wybuchła pandemia i przerwała prace nad ich pierwszym albumem. Jesienią 2021 roku Wróblewski i Yeşildal mogą ponownie razem stanąć na scenie. Swój album chcą wydać w 2022 roku.

Koncert w Halo Kulturze jest jednym z trzech występów tego duetu w Polsce. To wyjątkowa okazja na doświadczenie muzycznego połączenia między nowoczesnością a tradycją, dźwiękami Wschodu i Zachodu.

Roman Wróblewski – syntezatory, maszyna perkusyjna, sample.
Gülami Yeşildal  – saz, wokal.

Piątek, 3 grudnia, godz. 20.00

Halo Kultura, ul. Jana z Kolna 37/53

  • ikonaOpublikowano: 29.11.2021 16:09
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.11.2021 22:30
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze