Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: wystawa

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: wystawa "Świat i Bogowie dla Ukrainy"; spotkanie filmowe "Co łączy samurajów z Ukrainą"; "Spotkania z modernizmem" - wykład dr Huberta Bilewicza; wystawa 100 tysięcy odbić. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Nieznane książki, wystawy obrazów, fotografii i instalacji, rozmowy o literaturze i komiksach, filmy, warsztaty plastyczne, tańce i śpiewy… zapraszamy na cotygodniowy przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury.


Książka niespodzianka

Książka niespodzianka

Biblioteka Grabówek zaprasza na akcję „Daj się zaskoczyć lekturze”, czyli wypożyczenia książek „w ciemno”, nie znając tytułu, autora, ani nawet gatunku literackiego. To niebywała okazja do poznania lektur, po które nigdy wcześniej by się nie sięgnęło. Dzięki temu można odkryć zupełnie nowe rejony literackich doznań.

Skorzystać z oferty będzie można od poniedziałku, 4 kwietnia do piątku, 8 kwietnia w godzinach otwarcia biblioteki:
Poniedziałek, wtorek i czwartek: 12:00-19:00
Środa: 12:00-16:00
Piątek: 9:00-16:00

Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113, Gdynia


Świat i Bogowie dla Ukrainy – wystawa

Świat i Bogowie dla Ukrainy – wystawa

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę charytatywną akwareli z cyklu „Bogowie” oraz fotografii, pokazujących najpiękniejsze miejsca na ziemi autorstwa Marii Kamenskiej, która pochodzi z Ukrainy, a od kilku lat mieszka w Gdyni.

Maria Kamenska ukończyła prawo na Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Prowadzi bloga „Travelingwithsense”, w którym opisuje życie w Polsce oraz swoje podróże. Swoją fascynację kulturą Indii przekazuje w cyklu akwareli pt. „Bogowie”. Na zdjęciach prezentuje wspomnienia m.in. z Tybetu, Wysp Kanaryjskich czy Grecji. Kiedy trafiła do Polski siedem lat temu, zostawiła w Ukrainie swoją pracę, hobby i przyjaciół.

- Zadawałam sobie pytania: kim jestem? co lubię? co chcę robić? Jesienią codziennie chodziłam plażą z Gdyni Redłowa do Sopotu. Nie mogłam uwierzyć, że może istnieć takie piękno: rude, czerwone drzewa i niebieskie morze. najlepszym moim przyjacielem był wtedy stary aparat Nikon. Tak narodziła się moja pierwsza pasja. Nieco później zrozumiałam, że chcę wrócić do akwareli, którymi zajmowałam się jeszcze w Kijowie. W 2016 roku trafiłam do Rygi na warsztaty z Dalajlamą. Wróciłam z postanowieniem, że będę malować obrazy buddyjskich bogów. To pasja numer dwa. Ponad dwa lata temu zaczęłam też pisać historie o miłości. Wydałam trzy zbiorki w Kijowie, w kwietniu miał wyjść kolejny, ale zaczęła się wojna. Marzę, by mógł ukazać się po polsku. Teraz jednak najważniejsza jest pomoc mojemu krajowi. Chcę włączyć się w nią tak, jak potrafię. Moja Ukraina potrzebuje pomocy ludzi, i bogów – mówi Mariia Kamenska.


Wystawa (połączona ze sprzedażą) otwarta będzie od wtorku 4 kwietnia do poniedziałku 11 kwietnia. Autorkę prac będzie można spotkać na miejscu w godzinach 10.00-15.00.

Dochód ze sprzedaży prac Marii Kamenskiej zasili fundusz savelife.in.ua, który wspiera ukraińską armię.

Galeria GCF, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia


Młodzieżowy Klub Komiksowy

Młodzieżowy Klub Komiksowy

Biblioteka z Pasją zaprasza młodzież od 13 roku życia na spotkanie z komiksem.

Czytasz komiksy i chcesz o tym pogadać? A może nie czytasz, ale chciałbyś/chciałabyś, tylko nie wiesz, od czego zacząć? Przyjdź na spotkanie MKK i spotkaj inne osoby zafascynowane komiksem. Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu i będziemy na nich rozmawiać o ostatnio przeczytanych tytułach.

Prosimy o wcześniejsze zapisy na adres e-mail: pasja@bibliotekagdynia.pl

Wtorek, 5 kwietnia, godz. 17.00 – 19.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Biblioteka Chylonia zaprasza osoby dorosłe na kwietniowe spotkanie DKK, na którym będziemy omawiać książkę pt. „Talita” Pawła Huelle.

Każda ludzka historia jest jak tajemnicze laboratorium uczuć i pamięci – dwoje ludzi pozornie beznamiętnie obserwujących swoje codzienne czynności; kiełkujące zakazane uczucie, które nie ma szans rozwinąć się w obliczu wojny; porywający koncert zagrany dla jedynego słuchacza; mężczyzna balansujący na linie nad przepaścią czy chłopiec patrzący z obawą i ciekawością w stronę lasu, gdzie zatrzymał się cygański tabor, a w nim król z wnuczką.
„Talitha kum" („Dziewczynko, mówię ci, wstań”) – biblijna opowieść o wskrzeszeniu z martwych córki Jaira to punkt wyjścia do hipnotyzujących opowieści o miłości i niespełnieniu, tęsknocie i pragnieniach, grzechu i próbach jego odkupienia. Ożywa tutaj świat na pozór odległy, ale ponadczasowy, nasycony buzującymi emocjami i konfliktami.
Kryształowo czysty ton, niepodrabialny język i misterność konstrukcji stawiają Pawła Huellego wśród najoryginalniejszych współczesnych pisarzy. „Talita" pokazuje niezwykłą, uwodzicielską moc opowieści i pozwala na nowo uwierzyć w oczyszczającą siłę literatury. (opis wydawnictwa Znak)

Zapisy telefoniczne 58 623-00-11 lub mailowe filianr12@bibliotekagdynia.pl 

Wtorek, 5 kwietnia, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Co łączy samurajów z Ukrainą? Charytatywne spotkanie filmowe z Arkadym Saulskim

Co łączy samurajów z Ukrainą? Charytatywne spotkanie filmowe z Arkadym Saulskim

Biblioteka z Pasją zaprasza miłośników japońskiej kultury na charytatywne dyskusyjne spotkanie filmowe, które poprowadzi Arkady Saulski, pisarz fantastyki, miłośnik Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego ostatnie powieści tłumaczono m.in. na język ukraiński. Na spotkaniu obejrzymy jeden z klasycznych filmów Kihachiego Okamoto, będący ekranizacją powieści Kaizan Nakazato. Po seansie zapraszamy na dyskusję. A jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę, prowadzący zapewne podzieli się nie tylko swoją wiedzą, ale i autografem.

Uwaga! Bardzo prosimy o wpłacanie datków na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej w ramach zbiórki „SOS Ukraina". Prosimy o zabranie ze sobą potwierdzenia przelewu, które będzie „biletem wstępu" na imprezę.

Link do zbiórki: www.siepomaga.pl/pah-ukraina

Na spotkanie zapraszamy osoby dorosłe, gdyż film zawiera sceny przemocy. Prosimy o wcześniejsze zapisy mailowo: pasja@bibliotekagdynia.pl

Środa, 6 kwietnia, godz. 17.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


„Śpiewogranie” – spotkania muzyczno-rytmiczne

„Śpiewogranie” – spotkania muzyczno-rytmiczne

Biblioteka Pogórze zaprasza dzieci w wieku 2-5 lat wraz z rodzicami na warsztaty muzyczno-rytmiczne „Śpiewogranie", które poprowadzi Pani Sylwia Nowicka.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne +48 58 622 44 43 lub mailowo filianr4@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 7 kwietnia, godz. 17.00 – 19.00

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21, Gdynia


Bajki w dwóch językach/ Двомовні казки

Bajki w dwóch językach/ Двомовні казки

Biblioteka Wzgórze zaprasza najmłodszych czytelników do zanurzenia się w dwujęzyczny - polsko-ukraiński świat baśni. Spotkajmy się, aby poznać świat książek i dowiedzieć się nieco więcej o sobie.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 3-7 lat.

Prosimy o wcześniejsze zapisy: filianr10@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 7 kwietnia, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3

Для маленьких читачів 3-7 років маємо чудову пропозицію зануритися в білінгівчний світ казок. Жителі Гдині, які розмовляють українською та польською мовами мають нагоду поєднатися за вивченням світу книжок та дізнатися трохи більше про життя один одного.
Де: Biblioteka Wzgórze
Коли: 7 квітня о 17:00
Просимо про попередній запис: filianr10@bibliotekagdynia.pl


Filmowe czwartki w bibliotece

Filmowe czwartki w bibliotece

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci od 7 lat i młodzież na seans bajek i filmów familijnych.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy filianr13@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 7 kwietnia, godz. 17.00 – 19.00

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A


Spotkania z modernizmem - Archi Prelekcja dr Huberta Bilewicza

Spotkania z modernizmem - Archi Prelekcja dr Huberta Bilewicza

Gdyński Szlak Modernizmu oraz Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na wykład dr Huberta Bilewicza pt. „Narodowe art déco: Pawilon Polski na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 roku", który będzie pierwszym spotkaniem w ramach mini cyklu „Polska na pokaz! Pawilony narodowe na wystawach światowych w międzywojniu".

To jak chcieliśmy, by nas postrzegano jako naród i państwo obarczone było ambicjami zarówno politycznymi, jak artystycznymi. Pawilony polskie na wystawach międzynarodowych były efektem ówczesnej polityki kulturalnej oraz nakazem racji stanu o szczególnym wymiarze propagandowym: przejawem dumy narodowej, wizytówką współczesnych osiągnięć, a jednocześnie wizualnym wyrazem oczekiwań oraz projekcją marzeń o Odrodzonym Państwie, Narodzie i Sztuce. Tę wyobrażoną Polskę tworzyli artyści, architekci, projektanci.

Czwartek, 7 kwietnia, godz. 17.30

Galeria GCF, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem

Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową filianr12@bibliotekagdynia.pl

Piątek, 8 kwietnia, godz. 12.00 – 14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Wystawa 100 tysięcy odbić

Wystawa 100 tysięcy odbić

Stowarzyszenie Halo Kultura zaprasza na interdyscyplinarną wystawę grupową, w czasie której tytułowe „odbicie” zostanie przedstawione za pomocą rozmaitych perspektyw: artystycznej, filmowej, antropologicznej, a nawet cyrkowej. Dzięki temu zabiegowi podjęty temat ujawni się widzom w wielu zróżnicowanych aspektach: jako motywacja do zmiany ideowej w wyniku odbicia od kryzysu klimatycznego, jako refleksja na temat społeczności tubylczych, które w zglobalizowanym świecie odbijają się od sposobu, w jaki biali wyobrażają sobie ich kulturę i dostosowują się do tych wyobrażeń; jako namysł nad tym, czy to, co widzimy jako odbite, jest prawdą, złudzeniem, czy też odpowiedzią mózgu na nasze oczekiwania itd. Wspomniane sposoby rozumienia odbicia zostaną zaprezentowane za pomocą wielorakich środków wyrazu.

Uczestnicy: Tomasz Matuszczak (obiekt), Anna Steller (performance), Michał „Shao” Szałucho (performance), Marek Wołodźko (instalacja), Agnieszka Wołodźko (kolaże), Justyna Olimpia Zając (instalacja).

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Wernisaż: piątek, 8 kwietnia, godz. 18:00

Halo Kultura, podziemie Hal Targowych Gdynia, ul. Wójta Radtkego 36, Gdynia-Orłowo

  • ikonaOpublikowano: 04.04.2022 14:14
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.04.2022 14:43
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze