Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż wybranych wydarzeń kulturalnych. Źródło : materiały organizatorów

Kolaż wybranych wydarzeń kulturalnych. Źródło : materiały organizatorów

Zapraszamy na cotygodniową depeszę kulturalną – przegląd bezpłatnych i dostępnych dla każdego wydarzeń kulturalnych organizowanych przez gdyńskie instytucje kultury. Będzie muzycznie, plastycznie oraz literacko, teatralnie i filmowo.



Zajęcia teatralne dla dzieci 7-13 lat

Zajęcia teatralne dla dzieci 7-13 lat

Przystań Chabrowa 43 zaprasza na zajęcia teatralne dla dzieci w wieku 7-13 lat, które odbywać się będą w każdy poniedziałek w godzinach 16:30-18:30 w Sali Sąsiedzkiej w Przystani Chabrowa 43. Zajęcia prowadzi Inessa Lerner z Centrum Rozwoju Osobowości Artystycznej „Modern”.

Zapisy pod nr: 601 791 689.

UA Щиро запрошуємо на театральні заняття дітей од 7 до 13 років, кожнoго понеділка з 16-30 до 18-30 в сусідському будинку "Пристань ", за адресою вул.Chabrowa 43. Заняття проводить Пані Інесса Лернер з Центру художнього розвитку особистості "Модерн". Записи:
тел 601-7791-689

Oferta programowa: Każdy człowiek powinien mieć możliwość rozwoju własnej osobowości artystycznej przez całe życie. Sztuka sprzyja rozwojowi różnych zdolności i decyduje o postawie wobec otoczenia oraz o działaniu twórczym w życiu. Teatr, sztuka i inne zajęcia artystyczne wychowują człowieka, pomagają osiągnąć równowagę i wewnętrzną swobodę, uczą wyrażać emocje i uczucia, uskrzydlają fantazję, pomagają odkryć w sobie talenty, odprężają i rozluźniają. Wszystko, co człowiek chce powiedzieć, można wyrazić obrazem i sztuką teatralną, trzeba tylko otworzyć własną duszę i iść za marzeniami, wtedy wszystko jest proste i łatwe. Teatr jest jedną z rzadkich dziedzin działalności ludzkich, gdzie człowiek jest zaangażowany całkowicie: ciało, dusza, umysł i słowo.

Zajęcia kreatywne pomagają popatrzyć na rzeczy pod innym kątem, uczą myśleć i rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne. Główne założenie programu to rozwój harmonijnej, otwartej i twórczej osobowości dzieci i młodzieży, poprzez działalność artystyczną oraz kreatywne przygotowanie do samodzielnego i niestandardowego myślenia. Inspirowanie do własnej twórczości, pobudzenie wyobraźni, rozwijanie przestrzennego i twórczego myślenia.

Autorski program nauczania:
  • Ćwiczenia wprowadzające, według systemu K. S. Stanisławskiego – trening aktorski
  • Ćwiczenia na wyobraźnie i koncentracje
  • Rozwój pamięci i wrażliwości
  • Praca nad emocjami
  • Etiudy pantomimiczne i muzyczne
  • Etiudy sceniczne, ruch sceniczny i taniec
  • Umiejętność pracy z tekstem,interpretacja tekstu
  • Treningi grupowe i zgranie zespołu
  • Zasady bezpieczeństwa i współpraca z partnerem
  • Kostiumy i dekoracje
  • Występy grupy teatralnej

Zajęcia są finansowane ze środków Rady Dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo.

Poniedziałek, 31 października, godz. 16.30-18.30

Przystań Chabrowa 43, ul. Chabrowa 43


Święto dyni w bibliotece

Święto dyni w bibliotece

Biblioteka Chylonia zaprasza dzieci na święto dyni. Na początku poznamy zalety tego warzywa. W dalszej części wspólnie przeczytamy przygody żółwika Franklina pt. „Franklin i wielka dynia" Paulette Bourgeois. Na zakończenie dzieci wykonają dyniowe lampiony ze szklanych słoiczków.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Poniedziałek, 31 października, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Jam Session w Blues Club Gdynia

Jam Session w Blues Club Gdynia

Zaduszkowe Blues Jam Session - najstarsze Jam Session w Trójmieście (grane od 2002 roku) w wersji zaduszkowej.

Wtorek, 1 listopada, godz. 20.00

Fusion Jazz Jam Session: Piotr Augustynowicz – gitara, John Leysner – bass, Adam Golicki – perkusja, Paweł Witulski – keyboard.

Środa, 2 listopada, godz. 20.00

Blues Club Gdynia, ul. Portowa 9


Zajęcia literacko-teatralne dla seniorów

Zajęcia literacko-teatralne dla seniorów

Nie chowaj swoich wierszy bądź prozy w szufladzie! Daj im się przewietrzyć podczas warsztatów literacko-teatralnych. W atmosferze wzajemnego szacunku i twórczej pasji będziemy pracować nad przyniesionymi przez Państwa próbkami literackimi. Od dyskusji nad konkretnym tekstem przejdziemy do jego adaptacji scenicznej, podczas której będą mieli Państwo okazję sprawdzić się zarówno w roli aktora, jak i reżysera. Teatralna wersja literatury stanowi niezwykle wdzięczną metodę pracy nad jej finalnym kształtem. Dzięki zaangażowaniu aktorów – czyli Państwa! – wydobywa ukryte dotąd w cieniu narracji, sensy i emocje.

Warsztaty odbywają się w każdą środę w godzinach 11:00-13:00 w Sali Sąsiedzkiej w Przystani Chabrowa 43 (od 19 października).

Zapisy: osobiste w godzinach otwarcia Sali Sąsiedzkiej lub drogą mailową: chabrowa43@lis.gdynia.pl.

Spotkania prowadzi: Jerzy Wójcicki – reżyser, dramaturg, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii ze specjalizacją dramaturgiczną. Wyróżniony w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Na Współczesną Polską Komedię „Komediopisanie”, zorganizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi (za sztukę „Jak uwodzili bogowie” 2010). Wyróżniony za reżyserię na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie za spektakl pt. „Nie strzelajcie do pianistki” (2011). Półfinalista IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę „Wyrok” (2011) oraz VI edycji za sztukę „Life is loading” (2013). Wraz ze studentami Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku przygotował dyplom - operę „Wesele Figara” W.A. Mozarta (premiera: 27 kwietnia 2012). Pierwsza nagroda za „Life is loading” w międzynarodowym konkursie dramaturgicznym „Talking About Borders” na najlepszą polską sztukę (Norymberga 2016). Reżyser autorskich spektakli w Teatrze Na Plaży w Sopocie („Nie strzelajcie do pianistki”, „Śmierć i dziewczyna”). Reżyser licznych czytań performatywnych m.in. na PC Drama w Gdańsku. Od lat prowadzi także warsztaty teatralne zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak i osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Środa, 2 listopada, godz. 11.00-13.00

Przystań Chabrowa 43, ul. Chabrowa 43


Zajęcia kreatywne dla dzieci 7-13 lat

Zajęcia kreatywne dla dzieci 7-13 lat

Przystań Chabrowa 43 zaprasza na zajęcia kreatywne dla dzieci w wieku 7-13 lat, które odbywać się będą w każdą środę w godzinach 16:30-18:30 w Sali Sąsiedzkiej w Przystani Chabrowa 43.
Zajęcia prowadzi Inessa Lerner z Centrum Rozwoju Osobowości Artystycznej „Modern”.

Zapisy pod nr: 601 791 689.

UA Щиро запрошуємо на творчі заняття дітей од 7 до 13 років, щосереди з 16-30 до 18-30 в сусідському будинку "Пристань ", за адресою вул.Chabrowa 43. Заняття проводить Пані Інесса Лернер з Центру художнього розвитку особистості "Модерн". Записи:
тел 601-7791-689

Oferta programowa:
Każdy człowiek powinien mieć możliwość rozwoju własnej osobowości artystycznej przez całe życie. Sztuka sprzyja rozwojowi różnych zdolności i decyduje o postawie wobec otoczenia oraz o działaniu twórczym w życiu. Teatr, sztuka i inne zajęcia artystyczne wychowują człowieka, pomagają osiągnąć równowagę i wewnętrzną swobodę, uczą wyrażać emocje i uczucia, uskrzydlają fantazję, pomagają odkryć w sobie talenty, odprężają i rozluźniają. Wszystko, co człowiek chce powiedzieć, można wyrazić obrazem i sztuką teatralną, trzeba tylko otworzyć własną duszę i iść za marzeniami, wtedy wszystko jest proste i łatwe. Teatr jest jedną z rzadkich dziedzin działalności ludzkich, gdzie człowiek jest zaangażowany całkowicie: ciało, dusza, umysł i słowo.

Zajęcia kreatywne pomagają popatrzyć na rzeczy pod innym kątem, uczą myśleć i rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne. Główne założenie programu to rozwój harmonijnej, otwartej i twórczej osobowości dzieci i młodzieży, poprzez działalność artystyczną oraz kreatywne przygotowanie do samodzielnego i niestandardowego myślenia. Inspirowanie do własnej twórczości, pobudzenie wyobraźni, rozwijanie przestrzennego i twórczego myślenia.

Autorski program nauczania:
  • Rozwijanie zaciekawienia i oryginalnego myślenia
  • Giętki umysł – nietypowe twórcze podejście do zadań
  • Zapoznanie się z kolorami, kształtami i fakturą w działaniu twórczym
  • Rozwój umiejętności twórczego spojrzenia na przedmioty
  • Rozwój motoryki małej
  • Posługiwanie się różnymi materiałami w nietypowy sposób
  • Rozwijanie zdolności manualnych i konstrukcyjnych
  • Rozwijanie myślenia plastycznego i przestrzennego
  • Rozwijanie umiejętności planowania działań
  • Tworzenie rekwizytów i dekoracji do spektakli teatralnych

Zajęcia są finansowane ze środków Rady Dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo.

Środa, 2 listopada, godz. 16.30-18.30

Przystań Chabrowa 43, ul. Chabrowa 43


XXIV Tradycyjne Zaduszki Jazzowe

XXIV Tradycyjne Zaduszki Jazzowe

Zaduszki Jazzowe to piękny polski zwyczaj, mający swój początek w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku. Wówczas jazz, jako muzyka wroga ideologicznie (okres socrealizmu w sztuce), był zakazany. Muzycy zbierali się w prywatnych mieszkaniach i grali dla wtajemniczonych słuchaczy. W okresie Zaduszek takie spotkania miały miejsce w Krakowie, gdzie muzycy tworzyli historię polskiego jazzu. Na fali odwilży popaździernikowej jazz wyszedł z okresu katakumbowego i odtąd Zaduszki Jazzowe odbywają się corocznie już w oficjalnej formie, pozwalając na uczestnictwo szerszemu gronu odbiorców.

Występujący podczas XXIV Tradycyjnych Zaduszek Jazzowych muzycy to uznani artyści, stanowiący czołówkę polskiego jazzu i bluesa.

Prowadzenie: Joanna Knitter i Leszek Dranicki

Zagrają: Michał Bąk / Krzysztof Duda / Przemek Dyakowski / Jakub Hajdun / Darek Herbasz / Krzysztof Hnatiuk / Piotr Jankowski / Artur Jurek / Maksymilian Kreft / Janusz „Macek” Mackiewicz / Aleksandra Mońko Allen / Arek Mazur / Krzysztof Pawłocki / Dmytro Poeta / Jacek Siciarek / Wojtek Staroniewicz / Marta Szefke / Bartłomiej Szefke / Roman Ślefarski.

Muzycy poświęcają swój czas i dzielą się ze słuchaczami owocem swojego talentu, nie pobierając gaży. Chcą oni przede wszystkim upamiętnić zmarłych już kolegów i mistrzów różnych gatunków muzyki – jazzu, bluesa, rocka, reagge i innych.

Zaduszki Jazzowe w Kościele oo. Franciszkanów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Gdyni. Wpisały się na stałe w kalendarz wyczekiwanych dorocznych koncertów. Gromadzą wielopokoleniowe grono słuchaczy, którzy wypełniają po brzegi nawę kościoła. Muzycy traktują udział w Zaduszkach w sposób ambicjonalny – co roku spontanicznie pojawiają się nowe nazwiska.

Wstęp wolny, przynieście światełka.

Organizatorzy: Miasto Gdynia | Gdyńskie Centrum Kultury | Akcja Anima | Klub Ucho | Fundacja Ucho

Środa, 2 listopada, godz. 20.00

Kościół oo. Franciszkanów, ul. Kornela Ujejskiego 40


Szydełkowe przytulanki

Szydełkowe przytulanki

Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza na kolejną edycję warsztatów „Szydełkowe Przytulanki”, na których nauczymy się, w jaki sposób tworzyć własne maskotki dzięki japońskiej sztuce szydełkowania amigurumi.

Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy: tel. 58 623 39 71, e-mail: filianr18@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 3 listopada, godz. 17.00-19.00

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B


Filip Zawada w Bibliotece Śródmieście

Filip Zawada w Bibliotece Śródmieście

Biblioteka Gdynia zaprasza na spotkanie z Filipem Zawadą, pisarzem nominowanym do Nagrody Literackiej Nike (2020), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2015) oraz – dwukrotnie (2012, 2015) – do Nagrody Literackiej Gdynia. Jego najnowsza książka „Weź z nią zatańcz” miała swoją premierę 8 sierpnia 2022 roku. To opowieść o stracie, dorastaniu i oswajaniu rzeczywistości bez bliskiej osoby, która nagle odeszła.

Spotkanie jest organizowane w ramach współpracy Gdyni – Miasta Filmu UNESCO z innymi polskimi miastami Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. W listopadzie gościmy Wrocław – Miasto Literatury UNESCO.

Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska – kurator Festiwalu Miasto Słowa i rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia.

Filip Zawada – urodzony w 1975 roku Wrocławianin, poeta, prozaik, muzyk, kompozytor, fotograf, performer, reżyser i aktor filmów offowych. Grał w zespołach: Pustki, Saksofonowe Ptaki, AGD i Indigo Tree. Jest autorem tomów poezji: „System jedynkowy” (Okis, Wrocław 1997), „Bóg Aldehyd” (Zielona Sowa, Kraków 1999), „Snajper” (Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2004), „Świetne sowy” (Biuro Literackie, Wrocław 2013), „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” (Biuro Literackie, Wrocław 2014 – nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2015), „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty” (Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2017), a także zbioru krótkich opowiadań nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2012 pt. „Psy pociągowe” (Wrocław: Biuro Literackie, 2011) oraz książek „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” (Znak, Kraków 2021) i „Weź z nią zatańcz” (Znak, Kraków 2021). Za książkę „Pod słońce było” (Biuro Literackie, Wrocław 2014) otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2015 w kategorii proza, a „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” (Znak, Kraków 2019) została doceniona dostając się do finału Nagrody Literackiej Nike 2020. W 2021 roku jego dramat pt. „Widzę nic” wyróżniony w konkursie Strefy Kontaktu został wystawiony w teatrze Współczesnym we Wrocławiu i teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Czwartek, 3 listopada, godz. 17.00

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem

Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Piątek, 4 listopada, godz. 12.00-14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Wernisaż wystawy Katarzyny Szczodrowskiej „Rysunek"

Wernisaż wystawy Katarzyny Szczodrowskiej „Rysunek"

Dom Kultury / galeria ART 39 zaprasza na wernisaż wystawy Katarzyny Szczodrowskiej „Rysunek".

O artystce: Katarzyna Szczodrowska - malarka, rysowniczka, fotografka, nauczycielka rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie. W latach 1996-2001 studiowała na Wydziale Malarstwa I Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Hugona Laseckiego (2001). W latach 2010-2019 zasiadała w Zarządzie Gdańskiego Okręgu ZPAP, pełniąc funkcje najpierw wiceprezesa, a następnie skarbnika.

Wernisaż: piątek, 4 listopada, godz. 12.30

Wystawa będzie otwarta w dniach 05.XI-22.XI.2022

Galeria ART 39, ul. Orłowska 39


Pokaz filmu „Legendy Żuławskie"

Pokaz filmu „Legendy Żuławskie"

Konsulat Kultury Gdynia zaprasza na pokaz krótkometrażowego filmu fabularnego „Legendy Żuławskie", który był tworzony przez młodych twórców z Pomorza. Jest to film kostiumowy z gatunku fantasy i prezentuje 3 magiczne historie, które podobno wydarzyły się naprawdę na Żuławach Wiślanych.

W filmie wystąpili m.in. młodzi aktorzy ze studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a także aktorzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, aktorzy hobbyści oraz zdolni amatorzy. Projekt połączył wiele środowisk - zarówno pasjonatów filmu, zawodowych filmowców oraz miłośników Żuław Wiślanych.

Piątek, 4 listopada, godz. 17.30-18.30

Konsulat Kultury Gdynia, ul. Jana z Kolna 25


SEVEN: Wernisaż prac z cyklu #prettyuglycollab

SEVEN: Wernisaż prac z cyklu #prettyuglycollab

Czas na podsumowanie kilkumiesięcznej pracy siedmiu zaproszonych przez Martynę Wędzicką-Obuchowicz projektantów i ilustratorów.

#prettyuglycollab to cykl prac w którym Wędzicka łączy siły z wybranym przez siebie twórcą w celu stworzenia pracy będącej nieoczekiwaną mieszanką stylów i spojrzeń.

Na wystawie SEVEN zobaczycie prace takich utalentowanych osób jak: Ada Zielińska, Maciek Polak, Eugenia Tynna, Alina Maria Rybacka, Karol Banach, Vera King, Bartek Bojarczuk.

Każdy z twórców otrzymał własny temat związany z jednym z siedmiu grzechów głównych (pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo) oraz zadanie zredefiniowania czym współcześnie jest dla nas grzech. Jeśli chcecie zobaczyć wyniki i spotkać się z twórcami prac, wpadajcie na wernisaż do Traffic Design.

Piątek, 4 listopada, godz. 19.00

Traffic Design, ul. Stefana Żeromskiego 3


The Doorsz - Tribute to The Doors

The Doorsz - Tribute to The Doors

„The Doorsz” to trójmiejski hołd dla klasyki blues-rockowego zespołu „The Doors” z przełomu lat 60-tych i 70-tych. Ten zespół powstał w 2014 r. po powrocie do Polski glennSKii’ego po jego trzyletnim okresie w Azji i Kalifornii. Począwszy od 2014 r. zespół wykonuje około 18 utworów The Doors, umiejętnie improwizując w podobnie blues-rockowym stylu zespołu. Wszyscy z pięciu członków są profesjonalnymi muzykami z wieloletnim doświadczeniem. scenicznym, studyjnym i
na scenie jam sessions.

The Doorsz to: Glennskii Meyer – wokale, Krzysztof Stachura – gitary, Grzegorz Kurowski – klawisze, Maciej Szkudlarek – bas, Michał Młyniec – perkusja. Gościnnie: Mateusz Więckowski – harmonika.

Piątek, 4 listopada, godz. 19.30

Blues Club Gdynia, ul. Portowa 9


Błędne Ogniki z mokradeł – wierzenia z zaginionej leśnej osady Józefowo

Błędne Ogniki z mokradeł – wierzenia z zaginionej leśnej osady Józefowo

W lesie, położonym na południe od Wielkiego Kacka znajduje się niewielka polana. Już w XVIII wieku była tam leśna osada oznaczana jako: Josefowo, Josephau, Josephowo, czy Josefovo, która z biegiem czasów zniknęła. Pobliskie bagna od najdawniejszych czasów rozpalały wyobraźnię mieszkańców Wielkiego Kacka, dla których las i jego mokradła były miejscem kultu, ale także występowania złowrogich sił!

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza do lektury najnowszego artykuły autorstwa Dawida Gajosa z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni o osadzie Józefowo.

  • ikonaOpublikowano: 31.10.2022 13:36
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.10.2022 16:02
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze