Co nowego

Depesza kulturalna – dla dorosłych i dla dzieci

Depesza kulturalna - dla dorosłych i dla dzieci

Depesza kulturalna - dla dorosłych i dla dzieci

Rozmowa o kobiecej mocy, seksualności, macierzyństwie; spotkanie z pisarką; wykład przedwojennej o sztuce i dizajnie oraz drugi odcinek bajkowego serialu. Biblioteka Gdynia, Gdynia Kulturalna i Legenda Morska Gdyni polecają.

„Uniesienie spódnicy”- spotkanie on-line z Vocą Ilnicką 
„Uniesienie spódnicy”- spotkanie on-line z Vocą Ilnicką
Rozmowa na żywo na fanpage’u Biblioteki Gdynia z autorką książki „Uniesienie spódnicy. Seksualne doświadczenia i kobieca moc” o siostrzeństwie, macierzyństwie, akceptacji ciała i kobiecej seksualności bez kontekstu mężczyzny na wszystkich etapach jej rozwoju.
Voca Ilnicka – przewodniczka po kobiecej seksualności, aktywistka, edukatorka, twórczyni portalu seksualnosc-kobiet.pl. Autorka Sekretnika kobiecej waginy i współautorka książki 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki. Zajmuje się przywracaniem seksualności należnego jej miejsca i odkłamywaniem krzywdzących przekonań na temat kobiecej i męskiej seksualności.
Voca Ilnicka pisze o sobie: „Świętuję kobiecość, kłaniam się męskości, pomagam kobietom polubić ich ciała i bezkompromisowo wyrażać seksualność”.
Rozmowę poprowadzi Natalia Soszyńska. Spotkanie dla widzów powyżej 15 roku życia.
Czwartek, 25 czerwca, godz. 18.00.
Uniesienie spódnicy

Sztuka na falach: o wystroju i wnętrzach polskich transatlantyków. Fot. źródło: Legenda Morska Gdyni 
Sztuka na falach: o wystroju i wnętrzach polskich transatlantyków
Wykład dr Huberta Bilewicza poświęcony sztuce oraz wzornictwu II RP na przykładach wnętrz polskich słynnych transatlantyków.
W połowie lat 30. XX wieku polskie transatlantyki M/S „Piłsudski” i M/S „Batory” stały się szczególnymi instrumentami propagandy II Rzeczypospolitej. Ich wnętrza miały stać się międzynarodową wizytówką sztuki polskiej. Do wystroju i wyposażenia statków zaproszono najlepszych ówczesnych artystów i architektów różnych orientacji artystycznych. W efekcie powstały wyjątkowe wizualnie zespoły wnętrz, w których międzynarodowa formuła art déco przeplatała się z stylistyką o zabarwieniu narodowym oraz elementami awangardowymi. Na wykładzie, za pomocą dawnych fotografii, będzie okazja znaleźć się w środku, przyjrzeć się niektórym dziełom sztuki oraz przypomnieć kilku ich twórców.
Dr Hubert Bilewicz - historyk sztuki, nauczyciel akademicki, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładał również historię architektury i dizajnu na gdańskiej oraz łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum.
Piątek, 26 czerwca, godz. 17.15.
Miejsce: Sala Multimedialna Muzeum Marynarki Wojennej oraz online.
Sztuka na falach

"Bajkowa Ferajna na tropie" cz.2 / "Tajemniczy Głos" 
"Bajkowa Ferajna na tropie" cz.2 / "Tajemniczy Głos"
„Bajkowa Ferajna na tropie” to serial teatralny, w realizacji Fundacji Teatru Czwarte Miasto.
W trakcie tej przygody wspólnie rozwiążemy kryminalną zagadkę. Zobaczymy piękne i ciekawe miejsca Gdyni. Dzięki stworzonej dla widzów „Bajkopedii”, poznamy nowe fakty o otaczających nas zwierzętach i stworzeniach, które są potrzebne do życia na naszej planecie.
W drugim odcinku zatytułowanym „Tajemniczy Głos” poznajemy bliżej naszych bohaterów i dowiadujemy się kim jest Książę Papusz i jak znalazł się w Gdyni. Dodatkową zagadką jest pojawienie się Tajemniczego Głosu.
Serial może być inspiracją dla całych rodzin do zrobienia filmu bądź przedstawienia medialnego w warunkach domowych.
Bajkowa ferajna na tropie

„Dziewczyny z placu” – spotkanie autorskie z Dominiką Buczak z cyklu Premiery w Fdk 
„Dziewczyny z placu” – spotkanie autorskie z Dominiką Buczak z cyklu Premiery w Fdk
Na tle porozumień sierpniowych i mrocznego stanu wojennego budzi się nadzieja na nowy porządek. W centrum Warszawy ludzie rodzą się i umierają, czas płynie szybko, a bohaterowie znani z „Placu Konstytucji” zmagają się ze stanem wojennym, wybierają pomiędzy generałem a karnawałem, tworzą sztab wyborczy w kawiarni Niespodzianka i przyglądają się nowej Polsce, zajadając wietnamskie jedzenie prosto z budek. Próbują też rozwikłać zagadki z przeszłości i poznać rodzinne tajemnice, które nie pozwalają im zrozumieć siebie i swoich bliskich.
To opowieść o walce między tym, czego się pragnie, a tym co należy zrobić. O wyborach podyktowanych sercem i wymuszonych polityką. O pogmatwanych ścieżkach przeznaczenia i ironii losu.
Druga część wciągającej historii rodzinnej mieszkańców kamienicy przy Placu Konstytucji. Nowe plany, nadzieja na lepsze jutro i wiara w ukochane miasto, które w obliczu politycznych zmian nadal chce zachwycać.
Spotkanie z Autorką prowadzi Grzegorz Piątek.
Dziewczyny z placu - spotkanie autorskie

  • ikonaOpublikowano: 23.06.2020 21:33
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.06.2020 22:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze