Co nowego

Depesza literacka – białoruska

Depesza literacka - białoruska

Depesza literacka - białoruska

Cały świat patrzy na naszych sąsiadów Białorusinów. Z wielkim niepokojem, ale i z wielką nadzieją. Trzymać kciuki w tej sytuacji to za mało. Biblioteka Gdynia całym sercem wspiera wolną, demokratyczną Białoruś i poleca książki jej poświęcone.

W filiach Biblioteki Gdynia znajdziecie poruszające reportaże, które mówią o przestrzeni tak bliskiej, a jednocześnie tak tajemniczej, i pomagają zrozumieć to, co w Białorusi dzieje się dziś.

„Ojczyzna dobrej jakości", redakcja Małgorzata Nocuń
„Ojczyzna dobrej jakości", redakcja Małgorzata Nocuń
Z czym dzisiaj kojarzy się Białoruś? Niektórym z mityczną krainą nad Niemnem i kresowymi dworkami, wielu z Adamem Mickiewiczem i Świtezianką, ale większości zapewne z Aleksandrem Łukaszenką, którego nazwisko przy każdej wzmiance o Białorusi odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Zdaje się, że na geopolitycznych zakrętach straciliśmy z oczu Białorusinów i ich codzienne życie, czasem zwykłe, niekiedy wyjątkowe, jak to bywa – pełne marzeń i rozczarowań.
W tym zbiorze reportaży polityka jest ważna, ale nie najważniejsza. Na pierwszym planie pojawiają się ludzie. Czasem charyzmatyczni, pełni pasji i wiary w idee, a czasem zrezygnowani i pogodzeni z reżimem.
Rozmawiają z nimi polscy, niemieccy i białoruscy reporterzy. Z tych opowieści wyłania się obraz kraju, który bywa niepokojący, czasem szokuje, ale bez wątpienia porusza i nie pozostawia obojętnym.
Autorki i autorzy: Katarzyna Brejwo, Rafał Grzenia, Julia Jürgens, Eva-Lena Lörzer, Jędrzej Morawiecki, Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Aneta Prymaka-Oniszk, Kaja Puto, Alona Szabunia, Ziemowit Szczerek, Agnieszka Wójcińska.
(opis Wydawnictwa Czarne)
Książkę znajdziecie w: Bibliotece z Pasją, Bibliotece Śródmieście, Bibliotece Witomino i Bibliotece Działki Leśne na Warszawskiej.

„Koliste jeziora Białorusi", Mateusz Marczewski
„Koliste jeziora Białorusi", Mateusz Marczewski
W XII wieku kapłani Światowida uciekli przed chrześcijańskimi krzyżami na wschód. Schronili się nad Świtezią i tak pogańskie pomieszało się z chrześcijańskim – i miesza się do dziś. Miesza się też to, co było, z tym, co jest. Świętą wodę dowożą w cysternach, szeptuchy, chociaż używają telefonów komórkowych, od setek lat leczą tymi samymi metodami i nawet ludzie z miasta darzą je szacunkiem, a prosty człowiek na równi z mińskim intelektualistą zdają się żyć na pograniczu świata baśni, niewidocznych sił i namacalnej rzeczywistości. Woda i ziemia przykryły wprawdzie przeszłość, ale wciąż pamięta się i mówi o zalanych miastach, wioskach i podziemnych korytarzach. Obok tego, gdzieś po drodze działa się historia. Mongołowie, Rosjanie, bieżeńcy, Sowieci. Wszystko przeszło, ale i ciągle jakoś jest. Mateusz Marczewski wędruje po kraju żyjącym na granicy jawy i snu i niczym kronikarz zapisuje świat, który znika.
(opis Wydawnictwa Czarne)
Książkę znajdziecie w: Bibliotece Obłuże, Bibliotece Śródmieście, Bibliotece Grabówek, Bibliotece Wzgórze i Wypożyczalni Centralnej.

  • ikonaOpublikowano: 18.08.2020 15:50
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.08.2020 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze