Co nowego

Depesza literacka – fantastyka dla młodzieży

Depesza literacka - fantastyka dla młodzieży

Depesza literacka - fantastyka dla młodzieży

Pierwsze egzaminy już za maturzystami. Przed kolejnymi warto zresetować mózg. Czas odłożyć więc podręczniki i zanurzyć się w literaturze. W resecie umysłu pomoże fantastyka. W cyklu Booktour z Biblioteką Gdynia Agata z Biblioteki Śródmieście proponuje kilka odpowiednich tytułów.

Leigh Bardugo 
Wycieczkę między bibliotecznymi półkami zaczynamy od książek amerykańskiej pisarki literatury dla młodzieży i fantasy Leigh Bardugo - trylogii „Grisza”, dylogii „Szóstka wron” oraz dylogii „Nikolai”, którą na razie reprezentuje „Król z bliznami”. Każda z nich jest nieco inna od kolejnej.
Grisze to historie zahaczające o spiski na królewskim dworze, mogące skończyć się zagładą całego królestwa. Z kolei „Szóstka wron” to powieści awanturnicze łączące płynnie świat fantastyczny z „Parszywą dwunastką” i „McGyverem”. „Król z bliznami” sugeruje, że Bardugo postawiła na dużo poważniejszą, osadzoną w pogrążonym wciąż w wojnie królestwie historię. Jako ciekawostkę dodajmy, że niedługo na Netflixie powinien pojawić się serial oparty o trylogię „Grisza” oraz „Szóstkę wron”.

Maggie Stiefvater „Król Kruków” 
Z nurtu urban fantasy polecimy cykl Maggie Stiefvater „Król Kruków”. To opowieść o czwórce przyjaciół – trzech kolegach z elitarnej szkoły oraz dziewczynie, Blue, pochodzącej z przeciętnej ekonomicznie, ale magicznie utalentowanej rodziny. Sama Blue nie posiada żadnego daru. Razem będą poszukiwać miejsca spoczynku tytułowego, legendarnego Króla Kruków, Glendowera.
Dużo więcej znajdziemy w niej elementów znanych z realizmu magicznego niż z klasycznie rozumianej fantasy. Amerykańska pisarka dużo większą wagę przykłada również do samych bohaterów niż elementów nadnaturalnych. To przepięknie napisana historia o odkrywaniu niesamowitości w świecie, przyjaźni oraz trudnych relacjach rodzinnych.

Sally Green "Zła krew" 
Skoro jesteśmy przy trudnych relacjach rodzinnych – angielska pisarka Sally Green wyniosła je zdecydowanie na zupełnie nowy poziom w swojej trylogii „Zła krew”. Nie wierzcie nikomu, kto twierdzi, że to "taki nieco inny Harry Potter". Główny bohater, mający za matkę białą (dobrą) czarownicę, a za ojca czarnego (złego) czarownika, doświadcza kolejnych upokorzeń oraz krzywd z rąk tych, którzy powinni się nim zaopiekować. W kolejnych rozdziałach poznaje sam siebie, jak również dziedzictwo, od którego chciano go za wszelką cenę odciąć. „Zła krew” nie należy do powieści prostych i przyjemnych, warta jest jednak lektury.

Małgorzata Warda „5 sekund do Io”  
Nieco lżej ma Mika, główna bohaterka „5 sekund do Io” polskiej autorki Małgorzaty Wardy, sierota tułająca się po różnych rodzinach zastępczych. Po tragicznej strzelaninie w szkole na prośbę policji godzi się, aby sprawdzić, czy zamachowiec nie był powiązany z niezwykle popularną grą. Wykorzystując najnowsze technologie, umożliwia ona graczom pełne zanurzenie w zaprojektowanym świecie i przenosi ich na jeden z księżyców Jowisza – Io.
Ukształtowany przez pragnienia graczy przypomina krajobrazem western: pustkowia, bezprawie, cierpienia. Mika będzie musiała stawić czoła wielu przeciwnościom i niebezpieczeństwom, a żadne z nich nie pozostanie bez konsekwencji. Ta dobrze, solidnie napisana powieść doczekała się kontynuacji: „5 sekund do Io. Rebeliantka”, którą również znajdziecie w Bibliotece Śródmieście!

  • ikonaOpublikowano: 09.06.2020 13:48
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.06.2020 14:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze